Kiedy przycinamy róże? Jak ciąć róże wiosną?

2024-03-21 9:36

Praktycznie każda roślina potrzebuje cięcia. Wiele osób boi się tego zabiegu, szczególnie kiedy krzew, kwiat czy drzewo są młode i każdy centymetr jest na wagę złota. Tymczasem cięcie pobudza do kwitnienia, do rozrastania i zagęszczenia się rośliny. Tyczy się to także róży. Dowiedz się, kiedy przycinamy róże i jak zrobić to prawidłowo!

Spis treści

  1. Po co przycinać róże?
  2. Kiedy przycinamy róże wiosną?
  3. Jak ciąć róże wiosną?
  4. Kiedy przycinamy róże latem?
  5. Kiedy przycinamy róże jesienią?
  6. Kiedy i jak przycinamy róże wiosną? Zdjęcia

Kiedy roślina została posadzona stosunkowo niedawno, pierwsze cięcie wykonujemy drżącą ręką. Szkoda nam obcinać to, co dopiero niedawno urosło, jednak naprawdę jest to koniecznie! Pozwoli każdej roślinie zachować ładny pokrój, ale i zagęścić się. To samo tyczy się róży!

Po co przycinać róże?

Przycinając różę, zachęcamy ją do wypuszczenia nowych pąków, przez co pobudzamy kwitnienie. Przy okazji w ten sposób ją odmładzamy i nadajemy odpowiedni kształt. Poświęcając roślinie nieco czasu, warto ją oglądnąć, czy nie pojawiły się na niej różnego rodzaju szkodniki, np. mszyce. Początkiem wiosny warto zastosować nawet profilaktyczny oprysk!

Róża
Autor: Getty Images/Angelique Nijssen

Kiedy przycinamy róże wiosną?

Pierwsze, najbardziej "drastyczne cięcie" wykonujemy, zanim rozpocznie się okres wegetacyjny, czyli zanim roślina puści soki. To samo tyczy się róży. Możesz przyciąć ją już końcem marca albo na początku kwietnia. Warto jednak sprawdzić pogodę i dowiedzieć się, czy w kolejnych dniach nie będzie przymrozków. Cięcie jest pewnego rodzaju raną, która lepiej się zasklepi, kiedy temperatury będą dodatnie.

Co ważne, róż nie tniemy w czasie deszczu i wiedząc, że np. kolejnego dnia będzie padać. Wilgoć sprzyja chorobom grzybowym, a tyle co obcięta róża może zachorować.

Jak ciąć róże wiosną?

Róże rabatowe posadzone w doniczkach tniemy różnie w zależności od odmiany. Jeśli masz niską różę, przycinamy ją do wysokości ok. 30 cm, zostawiając ok. 4 - 5 oczek. Wyższe róże tniemy wyżej, a więc na wysokości ok. 60 cm, nad 5 - 10 oczkiem.

W przypadku róży wielkokwiatowej postępujemy inaczej. Jeśli roślina jest słaba, można przyciąć ją przy korzeniu. W ten sposób całkowicie się ją odmładza. Jeśli stan twojej rośliny był dobry, przytnij ją do wysokości 20 - 30 cm, zostawiając od 4 do 6 oczek.

Kiedy przycinamy róże latem?

Latem nie wykonujemy mocnego cięcia. Za pomocą sekatora albo ostrych nożyc usuwamy jedynie przekwitłe kwiaty.

Kiedy przycinamy róże jesienią?

Jesienią również nie wykonujemy mocnego cięcia. Usuwamy martwe gałęzie i ewentualnie te, które trudno będą nam dobrze zabezpieczyć roślinę na zimę.

Kiedy i jak przycinamy róże wiosną? Zdjęcia

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: Aranżacja małego balkonu w bloku. Jak urządzić mały balkon w bloku? 49 pomysłów

QUIZ. Sprawdź, czy rozpoznasz te kwiaty. Bez tej wiedzy nie zaczynaj pracy w ogrodzie

Pytanie 1 z 8
Ismena to inaczej
quiz