Jak przedłużyć trwałość kwiatów w wazonie? Sprawdzone rady

2021-07-30 12:45
kwiaty w wazonie
Autor: Mike Tea/Unsplash Zmieniając wodę w wazonie pamiętajmy o podcinaniu kwiatów za każdym razem (1-2 cm)

Kwiaty cięte to piękna ozdoba wnętrz naszych domów. Żeby cieszyć się kwiatami w wazonie warto znać sposoby przedłużenia ich trwałości. Mamy kilka wskazówek!

Spis treści

  1. Zobacz galerię zdjęć: Kwiaty cięte w mieszkaniu POMYSŁY
  2. Kwiaty w wazonie – jak o nie dbać?
  3. Domowe sposoby na przedłużenie świeżości kwiatów ciętych

Kwiaty cięte zwykle zdobią wnętrza do trzech dni bez odpowiednich zabiegów. Zwiędły bukiet już nie cieszy i nadaje się tylko do wyrzucenia, a jeśli mamy kompostownik, to warto tam kwiaty umieścić.

Możemy przedłużyć życie kwiatom ciętym. Floryści potrafią utrzymać je przez dość długi czas. No właśnie, jak?

Zobacz galerię zdjęć: Kwiaty cięte w mieszkaniu POMYSŁY

Kwiaty w wazonie – jak o nie dbać?

Przede wszystkim codziennie powinniśmy sprawdzać stan pąków, liści czy łodyg – w ten sposób będziemy przeciwdziałać wysychaniu lub gniciu poszczególnych części kwiatów.

  • Kwiaty z pąkami – wybierajmy kwiaty w pąkach, choć te rozwinięte mogą wydawać nam się atrakcyjniejsze, to nie postoją za długo w wazonie. Decydujmy się więc na te z pozoru mniej atrakcyjne, a potem bukiety w wazonach będą ładniejsze!
  • Przycinanie łodyg – to pierwszy zabieg po przyniesieniu kwiatów ciętych do domu. Przycinamy je na 1-2 cm. Nie będą stał w wazonie pionowo ani gniły oraz w ten sposób ucięte łodygi prawidłowo pobierają wodę. Warto przycinać kwiaty wcześnie rano lub wieczorem, ponieważ chłodne powietrze powoduje, że kwiaty nie tracą tak wilgoci. Róże natomiast powinno się podcinać pod wodą, by nie powstawały pęcherzyki powietrza w łodydze, które hamują prawidłowe nawadnianie rośliny. Pamiętajmy też o tym, by pędy przycinać za każdym razem, gdy wyciągamy kwiaty z wazonu i zmieniamy im wodę. Najlepiej przycinajmy każdorazowo co 1-2 cm.
  • Usuwanie liści – przed włożeniem kwiatów ciętych do wazonu usuwamy liście, które miałyby być zanurzone w wodzie. W przypadku kolców róż jest odwrotnie – nie powinno się ich usuwać, bo zabieg ten może uszkodzić skórkę pędu, a to osłabi tylko kwiaty i skróci ich trwałość.
  • Wymiana wody - co 1-2 dni, by nie dopuścić do trzymania kwiatów w nieświeżej wodzie oraz nie dopuścić do gnicia roślin. Najlepiej, gdy woda ma temperaturę pokojową.
  • Odpowiednia lokalizacja – nie stawiajmy kwiatów w wazonie w silnym słońcu, dalej od grzejników i innych źródeł ciepła (np. od kominka). Przeciągi również nie wpłyną korzystnie na kwiaty cięte.

Kwiaty cięte: proste dekoracje z kwiatów ciętych do domu >>>

Domowe sposoby na przedłużenie świeżości kwiatów ciętych

Oprócz powyższych działań można wykorzystać odżywki do kwiatów kupione w sklepie lub zrobione w domu. W sklepach czy kwiaciarniach dostępne są różne preparaty, które dodajemy do wazonu z wodą. Przedłużą one żywotność kwiatów, przyspieszą proces kwitnienia, wygląd oraz oczyszczą wodę z bakterii. Możemy jednak podejść do sprawy bardziej ekologicznie i zdecydować się na domowe metody.

Dodając cukier do wody przedłużamy żywotność kwiatów – to naturalne pożywienie roślin, choć jest też źródłem rozwoju bakterii. Dlatego razem z cukrem dodajmy także octu, który zwalcza drobnoustroje. Tulipany, narcyzy czy irysy postoją trochę dłużej właśnie dzięki dodaniu cukru. Do róż można dodać ćwiartkę aspiryny – zmienia ona odczyn wody na bardziej kwaśny. Możemy także dodać trochę soli – tak uratujemy m.in. kamelie i gardenie .

Naturalne dekoracje: dom cały w kwiatach! >>>

By dłużej cieszyć się tulipanami wlewajmy do wazonu mniej wody i nie łączmy ich z innymi kwiatami. Do łodyg gerberów można włożyć zapałkę (siarką do dołu). Natomiast, gdy chcemy odświeżyć róże – zanurzmy je na chwilę w zimnej wodzie.

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

Wakacyjny, kolorowy, radosny. Taki jest lipcowy numer „M jak Mieszkanie” . Prezentujemy w nim inspirujące zestawy mebli oraz dodatków na balkon i taras - w różnych stylach, na każdy metraż.

Kup dostęp od 1 zł
M jak Mieszkanie - Lipiec 2021