Drewniana podłoga na balkon. Jak położyć drewnianą podłogę na balkonie? Jakie deski na balkon wybrać?

2024-05-09 15:23

Drewniana podłoga na balkon jest marzeniem wielu osób. Nic dziwnego - deski balkonowe wyglądają atrakcyjnie i elegancko, wpisują się również w modny styl eko, który chętnie czerpie z naturalnych materiałów. Niestety, drewniane podłogi na balkonie nie należą do najłatwiejszych w utrzymaniu - muszą być odpowiednio przygotowane i zaimpregnowane. Jakie deski na balkon wybrać i jak je pielęgnować, by służyły nam jak najdłużej? Podpowiadamy!

Spis treści

  1. Drewniana podłoga na balkon - jakie warunki trzeba spełnić?
  2. Jakie deski na balkon są najlepsze?
  3. Podłoga na balkonie z drewnianych podestów
  4. Jak układać deski na balkonie?
  5. Drewniana podłoga na balkon - pielęgnacja
  6. Drewniana podłoga na balkonie. Zdjęcia
  7. Najpiękniejsze aranżacje balkonów. Inspiracje

Remont balkonu to dobry moment na wymianę podłogi. Drewniana podłoga na balkon ma nie tylko walory estetyczne, ale także użytkowe, choć jest ciepła w dotyku, w upalne dni nie parzy w stopy i amortyzuje upadki (w przeciwieństwie do twardych płytek). 

Drewniana podłoga na balkon - jakie warunki trzeba spełnić?

Drewnianą podłogę na balkon można zrobić z tzw. podestów (drewnianych płytek) lub desek. Wybór metody zależy przede wszystkim od poziomu, na jakim znajduje się powierzchnia płyty balkonowej, na której chcemy ułożyć drewno.

Drewniana podłoga na balkonie musi się bowiem znajdować na niższym poziomie niż posadzka za drzwiami balkonowymi wewnątrz mieszkania. Jeśli różnica poziomów między płytą balkonową a wyjściem z mieszkania na balkon jest większa niż 6,5 cm, możemy zdecydować się na posadzkę z desek na legarach, natomiast jeżeli jest mniejsza - musimy wybrać drewniane podesty.

UWAGA: Drewnianą podłogę na balkonie można układać tylko wtedy, gdy powierzchnia płyty balkonowej ma spadek 3%, który umożliwi odpływanie wody na zewnątrz. Ponadto, jeśli drewno ma być układane na betonowym podkładzie albo nasiąkliwych płytkach, takie podłoże na balkonie należy pokryć poliuretanową powłoką malarską. Zostanie ono wtedy zabezpieczone przed zaplamieniem garbnikami wypłukiwanymi z drewna podczas deszczu.

Jakie deski na balkon są najlepsze?

Nie każde drewno nada się na balkonową posadzkę. Trudne warunki panujące na balkonie dobrze zniesie jedynie drewno o wysokiej trwałości - twarde, odporne na grzyby, wilgoć, mróz i promieniowanie UV. Z tej przyczyny idealne deski na balkon to te wykonane z gatunków egzotycznych, np.: badi, bangkirai, cumaru, ipe, massaranduba i tatajuba. Nawet gdy są nieimpregnowane, nie niszczeją, a jedynie patynują - nabierają srebrnoszarej barwy. Aby ich kolor nie zmieniał się pod wpływem warunków atmosferycznych, wystarczy zabezpieczyć je olejem.

Drewnianą podłogę na balkonie można ułożyć także z niektórych gatunków rodzimych, np. modrzewia i dębu. Decydując się na nie, koniecznie trzeba je zabezpieczyć olejem. A co z gatunkami iglastymi? Czy na przykład sosnowe deski na balkon to dobry pomysł? Z rodzimych gatunków iglastych, nawet zaimpregnowanych ciśnieniowo, można ułożyć posadzkę jedynie na balkonach, które są zadaszone.

Warto wiedzieć: Niezależnie od gatunku drewna, deski na balkon muszą mieć wilgotność na poziomie 25-30% (drewno nie powinno być zbyt suche ani zbyt mokre).

Drewniana podłoga na balkonie
Autor: Getty Images

Podłoga na balkonie z drewnianych podestów

Wykonana z drewnianych podestów podłoga na balkon, łącznie z elementami mocującymi, ma zaledwie 3-3,2 cm grubości. Każdy podest składa się z drewnianych klepek, które są mocowane do podkonstrukcji zrobionej z tworzywa albo drewna. Układanie podestów na balkonie jest proste - zaczepy przytwierdzone do boku każdego z nich pozwalają je ze sobą łączyć jak puzzle. Dzięki temu nie trzeba ich przyklejać do podłoża.

Ułożenie 10 m2 powierzchni zajmie nie więcej niż cztery godziny. Taką drewnianą podłogę na balkonie można też szybko zdjąć i zamienić na inną. Do wykończenia brzegów balkonu najlepiej wykorzystać specjalne płytki brzegowe albo deski tarasowe.

Podest drewniany na balkon
Autor: ikea.pl Podest drewniany na balkon.

Jak układać deski na balkonie?

Deski na balkon układa się na drewnianych legarach, które – zależnie od poziomu posadzki – mogą leżeć jedynie na papie chroniącej drewno przed wodą albo na drewnianych podkładkach czy też klinach z tworzywa sztucznego. Zarówno klin, jak i podkładki powinny być rozmieszczone pod legarami co 50 cm.

Drewniane podkładki należy przykleić do balkonowej płyty specjalnym elastycznym klejem poliuretanowym lub MS polimerem przeznaczonym do stosowania na zewnątrz. Podkładki, na których mają być ułożone legary, muszą być wykonane z drewna oleistego. Mogą to być ucięte kawałki legarów. Ważne jest, by wszystkie boki podkładek pokryć klejem. W ten sposób zostaną one zabezpieczone przed wodą.

Kliny z tworzywa sztucznego nie wymagają przyklejania do balkonowej płyty. Do klinów ułożonych na płycie balkonu wkrętami mocuje się legary – zawsze z dwóch stron. Po ułożeniu legarów można przystąpić do mocowania desek, zachowując między nimi blisko półcentymetrowe odstępy, które pozwolą na swobodną pracę drewna i odprowadzenie wody z posadzki.

Do wyboru mamy trzy sposoby mocowania desek:

  • przykręcanie wkrętami,
  • klejenie,
  • mocowanie blaszkami.

Sposób montażu warto dostosować do stopnia nasłonecznienia balkonu.

UWAGA: Deski na balkonie należy układać ze spadkiem nieprzekraczającym 2% lub w ogóle z niego zrezygnować. Wbrew obiegowej opinii największym zagrożeniem dla drewnianej posadzki na zewnątrz domu nie jest woda, ale duże nasłonecznienie. Wysychając, drewniane elementy paczą się. Im dłużej deski posadzki pozostaną wilgotne, tym lepiej dla kondycji drewna.

Jeśli układaliśmy posadzkę z niezabezpieczonego drewna, trzeba je dokładnie umyć specjalnymi środkami czyszczącymi, delikatnie ługującymi drewno. Następnie obficie spłukać myjką ciśnieniową. Po myciu drewno egzotyczne możemy pozostawić bez zabiegów zabezpieczających – jednak tylko wtedy, gdy chcemy, by pokryło się patyną. Żeby zachowało swój żywy kolor, po wyschnięciu drewna należy położyć na nie odpowiedni impregnat lub olej. Można też zastosować preparat olejowy zawierający barwiące dodatki.

Drewniana podłoga na balkon - pielęgnacja

Drewno jest materiałem wymagającym. Jedynie dzięki regularnym zabiegom pielęgnacyjnym przez lata zachowa swoją urodę. Gdy zdecydujemy się na drewnianą podłogę na balkon, w ciepłe, słoneczne dni deski musimy zraszać wodą. Poza tym dwa razy w roku należy dokładnie umyć balkon (lub taras) myjką ciśnieniową.

Na drewno zabezpieczone olejem co jakiś czas trzeba ponownie nałożyć olej. Można to zrobić samodzielnie - wystarczy nanieść olej pędzlem i jego nadmiar wytrzeć szmatką. Najlepsze miesiące do przeprowadzenia takich prac pielęgnacyjnych to wrzesień, październik, kwiecień lub maj.

Drewniana podłoga na balkonie. Zdjęcia

Najpiękniejsze aranżacje balkonów. Inspiracje

Zabezpieczamy meble ogrodowe olejem do drewna