Biedronki azjatyckie w domu i mieszkaniu – czy są groźne dla ludzi?

2017-10-20 14:35
Biedronka azjatycka
Autor: Thinkstockphotos.com

Biedronki azjatyckie w ostatnich latach masowo pojawiają się jesienią w naszych domach i mieszkaniach. Dowiedz się skąd pochodzą biedronki azjatyckie i dlaczego wchodzą do naszych domostw. Czy biedronki azjatyckie są groźne dla ludzi?

Biedronka azjatycka (łac. Harmonia axyridis), zwana też arlekinem lub harlekinem, to gatunek chrząszcza z rodziny biedronek (Coccinellidae). Pochodzi z Azji, ale rozprzestrzeniła się także w Ameryce Północnej i Południowej oraz w Europie. W naszym kraju biedronka azjatycka pojawiła się w 2006 roku.

Biedronka azjatycka – skąd pochodzi

Naturalny teren występowania biedronki azjatyckiej to wschodnia i środkowa Azja (od Ałtaju po wybrzeża Oceanu Spokojnego oraz od południowej Syberii do południowych Chin). Stamtąd została sprowadzona do Ameryki Północnej oraz Europy do zwalczania mszyc (biedronka azjatycka to naturalny wróg mszyc). Niestety, okazało się że biedronka azjatycka jest gatunkiem bardzo ekspansywnym i bardzo szybko się rozprzestrzeniła na nowych obszarach.

Biedronka azjatycka – jak wygląda i dlaczego wchodzi do domi

Biedronka azjatycka to owad średniej wielkości. Kolor pokryw może być różny: od żółtego i pomarańczowego, przez czerwone aż do czarnego. Ciało chrząszcza jest owalne, wypukłe, 5–8 mm długości, zbliżone wielkością do naszej rodzimej biedronki siedmiokropki (Coccinella septempunctata). Liczba kropek na pokrywach waha się od 0 do 23.
W sprzyjających warunkach owad wytwarza do 5 pokoleń rocznie. Średnio żyje od 30 do 90 dni, maksymalnie do 3 lat.

Zarówno larwa biedronki azjatyckiej, jak i owad dorosły żywią się mszycami (larwa podczas około 10-dniowego rozwoju zjada od 90 do 370 mszyc, a owad dorosły od 15 do 65 mszyc dziennie). Gdy mszyc brakuje zjada inne owady, ich jaja oraz larwy – również innych biedronek, w tym naszych gatunków rodzimych (stanowi dla nich zagrożenie). Może też zjadać pyłek kwiatowy i nektar oraz nadgryzać dojrzałe owoce.

>>Przeczytaj też: Komary w domu i na balkonie: sposoby na odstraszanie komarów

Biedronka azjatycka
Autor: Thinkstockphotos.com Biedronki azjatyckie zostały sprowadzone do Europy do zwalczania mszyc

Jesienią biedronka azjatycka poszukuje zacisznych, ciemnych miejsc w budynkach, aby tam przetrwać zimę. To jest powód, że owady wchodzą do naszych domów i mieszkań. Zimujące skupiska chrząszcza składają się nawet z tysięcy osobników.

>>Przeczytaj też: Karaluchy i prusaki: zwalczanie. Jak się pozbyć karaczanów z domu

Czy biedronki azjatyckie są groźne dla ludzi?

Biedronki azjatyckie częściej niż inne gatunki biedronek są sprawcami ukąszeń ludzi. W wyniku pogryzienia mogą pojawić się u niektórych osób objawy reakcji alergicznych dotyczących skóry i dróg oddechowych (zapalenie spojówek, nieżyt nosa, astma, pokrzywka). Po ugryzieniu może pozostać czerwony, swędzący ślad.
W momentach zagrożenia owady wydzielają z tzw. gruczołów obronnych żółtą drażniącą substancję, która w zetknięciu z ludzką skórą może wywołać reakcje alergiczną.

>>Przeczytaj też: Mrówki faraona (Natrętka domowa) w domu. Jak się pozbyć mrówek faraona z mieszkania

Biedronki azjatyckie
Autor: Thinkstockphotos.com