7 najdroższych roślin na świecie. Jedną z nich można dostać tylko na czarnym rynku

2023-01-12 9:33

Popularność, jaką cieszą się rośliny doniczkowe we wnętrzach sprawiła, że możemy je nabyć w sklepach za naprawdę niewielkie pieniądze. Ale nie wszystkie. Istnieją odmiany roślin, za które kolekcjonerzy płacą nawet kilka tysięcy złotych! Poniżej przygotowaliśmy listę 7 najdroższych roślin na świecie.

Szafran
Autor: getty images

Od czego zależy cena roślin doniczkowych?

Zanim przejdziemy do zestawienia najdroższych roślin na świecie, warto wyjaśnić, co tak naprawdę wpływa na ich wysoką cenę.

Drogie rośliny to z reguły gatunki trudne w uprawie. By wyhodować niektóre okazy trzeba nie tylko czasu, ale i odpowiednich warunków. Istnieją rośliny bardzo wymagające i jednocześnie delikatne, dlatego ich uprawa nie należy do najłatwiejszych. To z kolei przekłada się ich na cenę.

Innym powodem jest trudność w rozmnażaniu niektórych odmian. Warto zaznaczyć, że istnieją rośliny, do których rozmnażania trzeba mieć specjalną licencję.

Drogie są też rośliny rzadkie i unikatowe – posiadanie takiego okazu w swojej kolekcji jest więc formą prestiżu i inwestycji, ponieważ z każdym rokiem roślina zyskuje na wartości (przy założeniu, że o nią dbamy i zdrowo rośnie).

Na cenę roślin ma też wpływ ich wyjątkowy wygląd, ciekawe wybarwienie liści czy kwiatów, a także nietypowy, niespotykany kształt.

7 najdroższych roślin na świecie

Skoro już wiemy, co wpływa na cenę rośliny, czas przyjrzeć się 7 roślinom, które każdy szanujący się kolekcjoner chciałby mieć w swoim domu.

1. Monstera dziurawa „Variegata”

To prawdziwa perełka wśród roślin kolekcjonerskich. W przypadku monstery „Variegata” uwagę zwraca szczególnie charakterystyczne wybarwienie liści – jest ono biało-zielone.

Ile musimy zapłacić, by stać się właścicielami tej rośliny? Niewielkie sadzonki kupimy za 1000-2000 zł. Ceny dorosłych okazów sięgają nawet 14 tysięcy złotych!

Monstera deliciosa variegata
Autor: getty images Monstera variegata charakteryzuje się ciekawym wybarwieniem liści - na blaszkach liści pojawiają się białe punkty lub większa część liścia jest wybarwiona na biało.

2. Storczyk „Złoto Kinabalu” (paphiopedilum rothschildianum)

Bardzo rzadki storczyk, który jest wyjątkowo trudny w rozmnażaniu. Jego ojczyzną jest Borneo, gdzie został odkryty w 1987 roku.

Niestety, kwiat ten zaliczany jest do roślin wymierających. Ze względu na to, że jest pod ścisłą ochroną, dostać go można tylko i wyłącznie na czarnym rynku. Mówi się, że kilka lat temu sadzonki tych storczyków można było kupić za 5 tysięcy dolarów.

orchidea
Autor: getty images

3. Orchidea „Shenzhen Nongke”

Najdroższa orchidea na świecie, a także jeden z najdroższych kwiatów, jakie można kupić. By ją wyhodować, chińskiemu zespołowi badawczemu zajęło to aż 8 lat.

Nic dziwnego – ta odmiana orchidei jest wyjątkowo kapryśna, potrzebuje przynajmniej 5 lat, by z pąków rozwinęły się pierwsze kwiaty. W 2005 roku roślinę sprzedano na aukcji za ponad 200 tysięcy dolarów!

4. Philodendron ilselmanii

Nakrapiana cętkami roślina o grubych, skórzastych liściach osiąga na rynku zawrotne ceny (6 tys. zł). Ale wysokie koszty zakupu to nie jedyny problem, z którym trzeba się zmierzyć. Ta odmiana filodendrona jest wyjątkowo rzadka i trudno ją dostać.

5. Szafran uprawny

Szafran uznawany jest za najdroższą przyprawę świata. By uzyskać kilogram, potrzeba zebrać znamiona (znajdujące się wewnątrz kwiatu) z ok. 150-160 tysięcy kwiatów! Nie jest więc zaskoczeniem, że za 1 gram szafranu musimy zapłacić ponad 100 zł.

szafran
Autor: getty images

6. Drzewko bonsai

Cena drzewka bonsai zależy od gatunku i wieku rośliny. Najdroższe okazy to bardzo stare drzewka, które mają po kilkadziesiąt, a nawet kilkaset lat! Jeśli chcemy rozpocząć przygodę z hodowlą drzewka bonsai, musimy przygotować się na wydatek przynajmniej kilku tysięcy złotych.

bonsai
Autor: getty images

7. Philodendron erubescens „Pink Princess”

„Różowa księżniczka” to niezwykle dostojne pnącze, które zachwyca swoimi różowo-zielonymi liśćmi. Młode sadzonki dostaniemy za ok. 100 zł, natomiast starsze i większe okazy kupimy za 500-1000 zł.

pink princess
Autor: getty images
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE