7 kwiatów, które musisz wysiać już w styczniu. Jeśli się spóźnisz, mogą nie zakwitnąć

2023-01-11 14:36

Mało sprzyjająca zimowa aura może sprawić, że zapomnimy, że styczeń to już odpowiedni czas, by wysiać niektóre kwiaty oraz warzywa. Co zatem siejemy w styczniu? Przeczytaj, bo jeśli nie zrobisz tego teraz, twoje rośliny nie zdążą zakwitnąć!

Wysiew roślin
Autor: Getty Images/OlgaMiltsova

Wysiew kwiatów w styczniu

Chociaż może wydawać się, że jest jeszcze czas, to jednak pewne rośliny jednoroczne, szczególnie te o długim okresie wegetacji, jeśli mają zakwitnąć, muszą być wysiane właśnie w styczniu. Co to znaczy, że mają długi okres wegetacji? Od wysiania do pierwszych pąków może minąć sporo czasu. Rośliny potrzebują urosnąć i dojrzeć, by zakwitnąć w okolicach kwietnia lub maja. Co siać w styczniu?

7 kwiatów, które siejemy w styczniu:

Werbena ogrodowa
Autor: Getty Images/Irrin0215

Jak dbać o kwiaty wysiane w styczniu?

Nasion nie wysiewamy do gruntu! Ziemia jest jeszcze za zimna, a na zewnątrz nie ma jeszcze warunków do ich właściwego rozwoju. Nasiona wszystkich wyżej wymienionych roślin umieszczamy w niewielkich, wypełnionych ziemią pojemnikach. Możesz zaopatrzyć się też w specjalne doniczki do rozsady.

Lobelia
Autor: Getty Images/Imladris01

Większe nasiona przysypujemy niewielką warstwą ziemi, natomiast te najdrobniejsze delikatnie w nią wciskamy. Aby rozluźnić nieco ziemię, można dodać do niej nieco piasku. Kiedy nasiona zostaną już posadzone, doniczki postaw na jasnym i ciepłym parapecie. Tam będą miały doskonałe warunki do rozwoju. Aby było im jeszcze cieplej, możesz przykryć je szkłem, a nawet folią. Musisz jednak zapewnić im jednak przewiew, aby w doniczce nie pojawiły się grzyb lub pleśń. Należy też bardzo uważać z podlewaniem. Ziemia nie może być błotnista i przelana, ma być delikatnie wilgotna.

Begonia
Autor: Getty Images/Pinrath Phanpradith

Kiedy rośliny wykiełkują? Najczęściej pierwszą zieleń przebijającą się z gleby zauważysz po miesiącu, a może nieco wcześniej. Pozwól roślinom nieco podrosnąć i sprawdź, czy nie jest im za ciasno. To dobry czas na ich przepikowanie. 

Kiedy posadzić do gruntu kwiaty wysiane w styczniu?

Najlepiej sprawdzać pogodę, by nie narazić delikatnych roślin na przymrozki. Do gruntu wsadź je w maju, najlepiej w drugiej połowie, czyli po tzw. Zimnych Ogrodnikach. Wcześniej możesz wystawiać doniczki na kilka godzin na zewnątrz, aby powoli przyzwyczaiły się do nieco innej aury, jaka wkrótce będzie im towarzyszyć.

Przeczytaj również:

 

Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE