Ściany w kuchni ulegają większym zabrudzeniom niż w innych pomieszczeniach. Para z gotowanych potraw, kurz, tłuszcz,  zachlapania – to wszystko osadza się na ścianach w kuchni tworząc plamy i zacieki. Możemy je czyścić i zmywać, ale malowane ściany w kuchni po pewnym czasie stracą świeżość, a w czyszczonych miejscach mogą powstać prześwity. Dlatego planując mały remont w kuchni warto odświeżyć i pomalować ściany oraz zabezpieczyć je na przyszłość.

Remont kuchni: malowanie ścian w kuchni

Zacieków z tłuszczu, soku owocowego i warzywnego, krwi, wina, sadzy czy rdzy nie da się łatwo zamalować. Wielokrotnie nanoszona farba sprawia, że powłoka w końcu zaczyna się łuszczyć, a plamy i tak spod niej prześwitują. Jak usunąć stare zacieki? W trakcie remontu kuchni są na to dwa sposoby.

Pierwszy polega na ich zeszlifowaniu. W tym celu trzeba zedrzeć ze ściany farbę razem z wierzchnią warstwą tynku, a następnie odsłonięte miejsce na nowo otynkować lub wykończyć gładzią gipsową.

Sposób drugi to odizolowanie zacieków warstwą specjalnej farby podkładowej (gruntującej). Tworzy ona na ścianie  nieprzepuszczalną błonę, redukując w ten sposób i wyrównując chłonność podłoża, co zapewnia równomierną przyczepność i jednolity odcień farby na całej malowanej powierzchni.

Remont kuchni: malowanie ścian na długo

Aby efekt był trwały, do malowania ścian w trakcie remontu kuchni trzeba wybrać odpowiednie farby. Zamiast standardowych lepiej wybrać te odporne na wilgoć oraz wnikanie brudu i tłuszczu. Ważne, aby były odporne nie tylko na zmywanie, ale też na szorowanie, żeby można je było w razie potrzeby umyć. Powinny mieć 1 klasę wytrzymałości. Takie informacje można znaleźć w kartach technicznych produktów (warto przeglądać je przed zakupem) oraz na opakowaniach. Wielu producentów dla ułatwienia nazywa swoje farby zgodnie z ich przeznaczeniem na przykład do kuchni i łazienek.

Farby mogą być akrylowe albo ceramiczne. Składają się z drobnych cząsteczek – bardzo twardej, a jednocześnie elastycznej dyspersji akrylowej lub mikrokuleczek ceramicznych. Ich zadaniem jest uszczelnienie struktury farby, jest ona ściślejsza i bardziej jednorodna niż standardowych produktów, dzięki czemu w mniejszym stopniu wnika w nią wilgoć i brud. Można też ją szorować bez obaw o utratę koloru lub wybłyszczenie. Dzięki temu następne malowanie będzie potrzebne po długim czasie. Ponadto farby przeznaczone do kuchni i łazienek są dostępne w różnych kolorach i coraz częściej są matowe, co pozwala łatwo dopasować wykończenie ścian w kuchni na przykład do połączonej z nią jadalni.