Jak wyciszyć mieszkanie, by hałas nie przeszkadzał nam w odpoczynku? Najpierw, zanim wybierzesz sposób na wyciszenie pokoju zlokalizuj źródła hałasu. Zacznij od obserwacji. Wsłuchaj się w swoje mieszkanie i sprawdź, skąd docierają najbardziej irytujące odgłosy. Może męczy cię dźwięk szumiącej lodówki lub wentylatora łazienkowego?

Jak wyciszyć mieszkanie: proste sposoby

Jak wyciszyć pokój, czy kuchnię? Często, by sprzęt pracował ciszej, wystarczy oczyścić go z lodu, kurzu, wypoziomować, podłożyć gumowe podkładki. Dno szafek i szuflad warto wyłożyć wygłuszającą matą, w drzwiach zamontować stopery. Odgłosy tupania zmniejszysz, kładąc dywan, chodniki, wykładzinę. Grube zasłony pomogą ci odciąć się nieco od świata zewnętrznego, a regał pełen książek – od telewizora na ścianie u sąsiada.

Jak wyciszyć sufit i ściany

Często chcemy wyciszyć pokój w bloku, bo przeszkadzają nam odgłosy dobiegające z mieszkania nad nami. Warto wtedy pomyśleć o wyciszeniu sufitu. Dobry sposobem na wyciszenie pokoju jest podwieszany sufit, który stłumi dźwięki dobiegające z góry, pochłonie te wewnątrz pomieszczenia. Warunek? Przestrzeń między sufitem właściwym a podwieszanym (z płyty g-k) powinien wypełniać izolacyjny materiał, np. wełna mineralna. Im większa grubość i gęstość izolatora, tym lepsza skuteczność. Wełnę czy kauczuk syntetyczny można stosować także do okładania ścian. Jedyny minus takiego rozwiązania to zmniejszona powierzchnia mieszkania. Jeśli oszczędnie obchodzisz się z metrażem, wybierz okładziny w nowej technologii Sonacoustic (colloseum.net.pl), gdzie wełnę mineralną pokrywają tylko dwie akustyczne powłoki o gr. 3 i 2 mm. Poza tym do wyboru masz naturalny korek lub dekoracyjne wygłuszające panele – łatwiejsze w montażu, niewymagające dodatkowych wykończeniowych powłok.

W sypialni, aby nie budziły cię odgłosy z mieszkania wyżej, zamontuj podwieszany sufit akustyczny. Możesz w nim osadzić oświetlenie punktowe, a nawet głośniczki (idealne, gdy chcesz zasypiać lub budzić się przy dźwiękach ulubionej muzyki). Warto wiedzieć, że dźwięki zza ściany przenoszą się w formie drgań przez podłogę, sufit, ściany boczne. Wygłuszając tylko jedną ścianę, naklej na styku z innymi płaszczyznami specjalną taśmę izolacyjną. Najlepiej jednak wycisz wszystkie powierzchnie.

Przeszkadzają ci dzwoniące telefony i głośne rozmowy u sąsiadów? Dobrym sposobem na wyciszenie ściany jest montaż paneli akustycznych Soundwave marki Offecct. Pochłaniają hałas w górnym rejestrze częstotliwości (powyżej 500 Hz), a przy tym zdobią wnętrze. Wykonane są z włókna szklanego lub poliestrowego o gr. 6 cm, z dekorem w formie rombów, fal, pasków itp. Na zdj. panele Geo, 58,5x58,5 cm, dostępne w kolorze szarym, kremowym, grafitowym, od 515 zł, mesmetric.com.

Jak wyciszyć pokój: podłogi i drzwi

Wśród drzwi pokojowych najlepsze parametry akustyczne wykazują drzwi pełne, bez przeszklonych elementów i podcięć. Z drewna litego, klejonki drewnianej albo wypełnione płytą wiórową lub jak „plaster miodu”. Strop i posadzka łatwo przenoszą drgania dźwiękowe wywołane chodzeniem, upadkiem przedmiotów, hałasem u sąsiadów. Zadaniem specjalnych podkładów, np. z gumy i poliuretanu, oraz mat (korkowych, piankowych czy z płyt pilśniowych) jest wyciszenie wnętrza. Zwykle o 19 dB, a w przypadku maty T Silence C40 marki Tegola nawet o 30 dB. Wybierając podkład, zwróć uwagę, z jaką posadzką można go łączyć (wykładziną dywanową, panelami, parkietem?). „Najcichsze” są podłogi drewniane i korkowe klejone do podłoża oraz grubsze wykładziny dywanowe.

Nowoczesne mieszkania spełniają na ogół wymagania dotyczące izolacyjności akustycznej ścian, stropów, drzwi i okien. Warto jednak poprosić dewelopera o dokładne informacje na temat zastosowanych materiałów. Pamiętajmy, że nie ich grubość, ale parametry izolacyjne stanowią o lepszych czy gorszych właściwościach akustycznych. Decydując się na mieszkanie na niższym piętrze lub od strony ruchliwej ulicy, zwróćmy uwagę na parametry akustyczne okien i możliwość ich otwierania od cichszej strony budynku. Odbierając mieszkanie w stanie deweloperskim, sprawdźmy, czy wylewka podłogowa jest oddylatowana od ścian przekładką akustyczną oraz czy piony kanalizacyjne i wodne są odpowiednio zabudowane (omurowane w szachtach).