Aranżacja sypialni: 10 trików w aranżacji sypialni, dzięki którym właściwie wypoczniesz!

Aranżacja sypialni to nie tylko kolory i tekstylia. Jak urządzić sypialnię, aby móc się w niej efektywnie odprężyć i zebrać siły na kolejny dzień? Sprawdź 10 trików aranżacji sypialni, dzięki którym stanie się ona wymarzoną oazą relaksu i odpoczynku!

Aranżacja nowoczesnej sypialni
Obraz w sypialni
Pokój dzienny z wydzieloną sypialnią
Łóżko z baldachimem w stylowej sypialni
Sypialnia na antresoli w mieszkaniu

Aranżacja sypialni to często najbardziej wyczekiwany moment podczas urządzania mieszkania. Marzy nam się sypialnia piękna i wygodna, ale często jej aranżacja zdecydowanie odbiega od tego wyobrażenia. Ogranicza nas nie tylko metraż czy układ pomieszczenia, ale i  ilość zbędnych sprzętów na które nie potrafimy znaleźć odpowiedniego miejsca. Przez to jakość wypoczynku w sypialni bywa daleka od ideału. Sprawdź, jak za pomocą kilku prostych trików przywrócić swojej sypialni relaksacyjną moc! Przekonasz się, że wystarczy zmienić niewiele, by zyskać naprawdę spektakularne efekty w aranżacji sypialni marzeń!

1.    Utrzymuj porządek na nocnych stolikach

Stoliki nocne powinny na swoich blatach zawierać wyłącznie przedmioty, które są niezbędne: szklanka wody, budzik i ewentualnie nocna lampka oraz wieczorna lektura książki czy magazynu (czytanie przed snem pomaga się wyciszyć i sprzyja szybszemu zapadnięciu w sen). Wszelkie inne przedmioty, jak lekarstwa, telefon, laptop, zaległe gazety, a zwłaszcza służbowe dokumenty „ do przejrzenia w domu” powinny bezwarunkowo opuścić wnętrze naszej sypialni.  Wszystkie zbędne przedmioty na stoliku nocnym przypominają nam o rzeczach do zrobienia, obowiązkach, pracy i wpływają negatywnie na relaks przed regeneracyjnym snem. Jeśli mamy na to miejsce, na stoliku nocnym umieścić możemy bukiet świeżych kwiatów, które będą budzić w nas miłe skojarzenia tuż przed zaśnięciem i zaraz po przebudzeniu. Ale uwaga – w grę wchodzą tylko kwiaty o mniej intensywnym zapachu (bez wykluczony!).

2.    Nie mocuj półek i szafek nad łóżkiem

Nawet zasady feng-shui mówią o tym, by dla dobrego snu w sypialni nie umieszczać żadnych zbędnych przedmiotów ponad głowami śpiących.  Podświadomie taki układ mebli wzbudza niepokój i obawę. Jeśli  więc to możliwe, zrezygnuj z wiszących półek czy masywnej zabudowy regałowej, umieszczanej ponad głowami osób śpiących w sypialni. W zamian lepiej powieś relaksujący Cię obraz albo zdecyduj się na miękki zagłówek. Jeśli zależy Ci na wyciszeniu ścian sypialni, rozważ montaż dekoracyjnych, piankowych paneli 3D bądź większych formatów tapicerowanego i pikowanego zagłówka, np. w kształcie kostek czekolady lub modnych plastrów miodu.

3.    Dobierz właściwą pościel

Najlepszy sen gwarantuje zawsze pościel z naturalnych materiałów. W tym celu najlepiej wybrać pościel bawełnianą lub satynę bawełnianą. Dzięki właściwościom tych materiałów skóra przez calą noc może swobodnie oddychać, co niebagatelnie wpływa na jakość i komfort wypoczynku. Jeśli nie jesteś alergikiem, wybierz tez koniecznie kołdrę i poduszkę wypełnioną gęsim pierzem. Sen pod takim zestawem nie ma sobie równych!

4.    Urządzaj z prostotą

Sypialnia, jako nasza oaza snu i spokoju, urządzona powinna być w sposób prosty i bezpretensjonalny. Dekoracje powinny stanowić minimum, a funkcja sypialni wyniesiona na piedestał. Nie ma nic przyjemniejszego dla strudzonego całym dniem organizmu jak relaks w prostej i nieskomplikowanej przestrzeni sypialni (dla kontrastu bogatej w zadania i obowiązki codzienności). Dodatkowym plusem prostej aranżacji sypialni jest łatwość utrzymania jej w porządku. Dzięki temu zaoszczędzimy cenny czas o poranku (łatwość ścielenia łóżka) i uprzyjemnimy sobie wieczorne powroty do domu (łóżko zawsze perfekcyjnie przygotowane do wypoczynku).

5.    Przemyśl dobrze ściany w sypialni

Oprócz ważnej decyzji o właściwym kolorze ścian w sypialni, zastanowić powinniśmy się również nad właściwie przemyślaną grafiką lub obrazem do tego wnętrza. Sztuka w sypialni ma niezwykle ważną rolę. W tym także miejscu będziemy mieć najwięcej czasu na spokojną jej kontemplację. Właściwy obraz umieszczony w widocznym miejscu w sypialni pomoże ukoić nam nerwy i zainspirować piękne sny. Abstrahując  od naszych gustów i upodobań w dziedzinie sztuki, do sypialni starajmy się wybierać dzieła stonowane i łagodne, budzące ciepłe i pozytywne skojarzenia.

6.    Wydziel strefę komfortu

Jeśli lubisz przebywać w sypialni w ciągu dnia, np. czytając książkę lub pracując na komputerze, stwórz w jej przestrzeni odrębną strefę wypoczynkową – postaw ciekawy szezlong lub niewielką konsolkę z wygodnym fotelem na czas pracy z laptopem. Dzięki temu podświadomie łóżko kojarzyć Ci się będzie ze snem i wypoczynkiem, nie zaś z niedokończoną pracą.

7.    Panuj nad światłem

Oświetlenie w sypialni to kwestia szalenie ważna. Tak, jak istotne jest klimatyczne oświetlenie wieczorne sypialni (np. padające z estetycznej, nocnej lampki lub kinkietu), ważna jest też możliwość swobodnej regulacji światła zewnętrznego w pomieszczeniu sypialni. Jeśli zdarza nam się sypiać w dzień, stwórzmy sobie możliwość odizolowania światła dziennego wpadającego przez okno. Najlepiej w tym celu sprawdzą się kryjące zasłony, a także rolety zaciemniające. Również w sytuacji, w której do wnętrza naszej sypialni przez całą noc wpada duża ilość nocnych świateł miasta, możliwość ich niwelacji mieć będzie niebagatelny wpływ na jakość naszego snu. Aspekt, o którym zazwyczaj zapominamy, to światło padające z urządzeń elektrycznych w naszej sypialni – migający czujnik baterii w telefonie, diody od laptopa bądź (co gorsza w sypialni) od telewizora, starajmy się zasłaniać, gdyż – czy o tym wiemy czy nie – takie oświetlenie również wpływa destrukcyjnie na jakość naszego snu w sypialni.

8.    Panuj nad hałasem

Jeśli drażnią Cię nocne odgłosy miasta (szum samochodów, odgłosy karetek i ulicznych rozmów) zainwestuj w rolety dźwiękoszczelne, montowane na zewnątrz okien. Rolety dźwiękoszczelne niezwykle skutecznie wyciszają wnętrze sypialni, spełniając jednocześnie rolę zaciemniającą, dzięki czemu nie musisz już dodatkowo kupować rolet.

9.    Kinkiet kontra lampka nocna

Chcąc oszczędzić jak najwięcej miejsca na stoliku nocnym, warto ponad łóżkiem zamocować kinkiety (jeśli zdarza nam się czytać w łóżku). Kinkiety natynkowe powinny być wyposażone w zintegrowany wyłącznik (by móc bezpośrednio z łóżka wyłączyć oświetlenie), funkcję ściemniacza (by służył nam alternatywnie – jako lampka do czytania, bądź jako klimatyczne oświetlenie) oraz praktyczny wysięgnik, dzięki któremu dopasujemy oświetlenie kinkietu idealnie względem przybranej pozycji.  Jeśli decydujemy się na lampkę stojącą na blacie nocnego stolika, zadbajmy o jej estetyczną oprawę (może podstawę z litego drewna bądź barwionego szkła?) i ewentualną opcję umożliwiającą nam wygodne czytanie.

10.    Przemyśl optymalne ustawienie łóżka w sypialni

Najważniejsze ustawienie łóżka w sypialni to takie, dzięki któremu korzystanie z łóżka będzie wygodne. Dostęp do łóżka z obu jego stron to podstawa. Podobnie jak niesytuowanie go na wprost od wejścia. Ważne jest też to, na co patrzymy znajdując się w łóżku (widok musi być relaksacyjny, a więc padać albo na ulubiony obraz, albo na przyjemny widok z okna).

Ocena: 0
Tekst: Agnieszka Zawadzka Zdjęcia: materiały prasowe, Łukasz Kozyra, Marcin Czechowicz, Mariusz Bykowski, Materiały prasowe Kaldewei

POLECANE ARTYKUŁY