Szezlong stylowy albo nowoczesny: wybieramy mebel wypoczynkowy do salonu

2018-01-19 18:59

Szezlong wraca do łask. Dzięki niemu aranżacja salonu nabiera ekskluzywnego, wysmakowanego charakteru. Ten nieco zapomniany już mebel to niezwykle efektowne, a zarazem praktyczne rozwiązanie, z którym popisowo odmienisz aranżację pokoju dziennego. Jaki szezlong wybrać - stylowy czy nowoczesny? Odpowiedzi znajdziesz w naszym poradniku.

Spis treści

  1. Szezlong - co to za mebel i jaką ma historię?
  2. Szezlong do wnętrza stylowy czy nowoczesny?
  3. Szezlong idealny w kąciku do czytania
  4. Szezlong w salonie: alternatywna otomana
  5. Aranżacja salonu: zobacz najpiękniejsze GALERIE ZDJĘĆ

Szezlong to mebel o wyjątkowo długiej historii – pojawił się we wnętrzach już w XVIII wieku. Mimo że w ostatnich dekadach jego popularność nie mogła konkurować z popytem na innego rodzaju meble do salonu, nadal jest synonimem elegancji i wyrafinowania, co sprawia, że coraz częściej decydujemy się na włączenie tego stylowego mebla do aranżacji pokoju dziennego.

Szezlong - co to za mebel i jaką ma historię?

Nazwa tego wyjątkowego mebla pochodzi z języka francuskiego i oznacza dosłownie „długie krzesło” (chaise longue). Szezlong jest czymś pomiędzy kanapą a wydłużonym fotelem. Jego historia zaczyna się w XVII wieku, jednak największą popularność zdobył w epoce rokoka, czyli stulecie później. Szezlongi przyjmują różne formy, takie jak: tapicerowane krzesło z długim siedziskiem, leżanka z zagłówkiem i oparciem podwyższonym z jednej strony albo krzesło z podnóżkiem o wysokości siedziska.

Unikalna i wygodna możliwość wypoczynku na szezlongu w pozycji półleżącej cieszyła się tak kiedyś, jak i obecnie ogromnym powodzeniem. Krótka, popołudniowa drzemka czy swobodna lektura na szezlongu w pozycji umożliwiającej zarówno relaks (miejsce na wygodne podparcie łokcia), jak i usprawniającej krążenie (intuicyjne miejsce na wyprostowanie zmęczonych nóg) stało się rozwiązaniem popularnym w kręgach dworskich i arystokratycznych. To właśnie ta jedyna w swoim rodzaju forma wydłużonego fotela sprawia, że szezlong jest symbolem ekluzywności. Pamiętajmy jednak, że to mebel dla indywidualistów - zmieści się na nim tylko jedna osoba! Najbardziej efektownie prezentuje się w przestronnym pomieszczeniu.

..  Sofa z funkcją spania – jak wybrać wygodny mebel? >>>

..  Klasyczny pokój dzienny – 17 pomysłów na wystrój >>>

Szezlong do wnętrza stylowy czy nowoczesny?

Szezlong kojarzony jest jako mebel dworski, na którym spędzało się niegdyś długie godziny, czytając książki lub po prostu wypoczywając. Dlatego sama jego obecność w pokoju dziennym sprawia, że pomieszczenie to nabiera eleganckiego, wysmakowanego charakteru -  wystroju w stylu dworskim. Szczególnie jeśli zdecydujemy się na efektowny model stylizowany na mebel z okresu Ludwika XV, obity dekoracyjną tkaniną, z pozłacanymi bokami i rzeźbionymi nóżkami, lub szezlong w stylu biedermeier. Jeśli jesteś właścicielem salonu w stylu nowoczesnym i nie chcesz wprowadzać do aranżacji elementów rodem z innego stylu, możesz zdecydować się na współczesną, metalową leżankę obitą skórą lub ultradesignerski model o organicznych kształtach, na przykład plastikowy szezlong La Chaise projektu Ray i Charlesa Eamesów.

Szezlong idealny w kąciku do czytania

Mebel ten możesz włączyć do aranżacji salonu na kilka różnych sposobów: – nienachalnie, umieszczając go w rogu pomieszczenia, na przykład w kąciku do czytania;– funkcjonalnie, czyli jako główne siedzisko w strefie telewizyjnej albo dodatek do kompletu mebli salonowych;– pokazowo – w samym centrum pokoju dziennego.

Jednak co z praktyczną stroną tego mebla? Niech nietypowe kształty szezlongów cię nie zmylą – to niezwykle komfortowy i użyteczny sprzęt. Jego forma sprawia, że możemy siedzieć w nim wyprostowani, z wygodnie wyciągniętymi nogami, półleżeć, a także swobodnie wyciągnąć się na całą jego długość. Dzięki temu mebel ten doskonale nadaje się do wielogodzinnego czytania, oglądania telewizji czy po prostu błogiego leniuchowania.

Szezlong w salonie: alternatywna otomana

Z uwagi na swoją dość sprecyzowaną funkcję szezlong często mylony bywa z otomaną. Otomana wywodzi się z tradycji tureckiej i jest to wyściełany miękkimi tkaninami mebel wypoczynkowy stworzony na wzór lekkiego wypoczynku (sofy do salonu). Otomana zazwyczaj wyściełana była licznymi poduszkami i charakterystycznymi bocznymi wałkami, które wygodnie można było przekładać tak, by nadać ciału optymalną i najwygodniejszą pozycję. Zarówno szezlong, jak i otomana to z pewnością trafiony i niezwykle stylowy mebel do salonu, którym poszczycić mogą się szczególnie amatorzy wielogodzinnych lektur w domowym zaciszu.

Aranżacja salonu: zobacz najpiękniejsze GALERIE ZDJĘĆ

Nie wiesz, jak urządzić salon, żeby wnętrze było przytulne? Zobaczcie nasze galerie najpiękniejszych salonów w różnych stylach. W każdym z nich znajdziecie perfekcyjnie zaplanowany kącik do odpoczynku. Szezlong będzie pasował tam idealnie niezależnie od tego, w jakim stylu urządzicie swój pokój dzienny!