Sztukateria styropianowa: właściwości, zalety, wady, pomysły dekoratorskie

2019-08-06 17:24

Sztukateria styropianowa to dekoracyjne elementy, które mogą przyczynić się do szybkiej metamorfozy stylu pomieszczenia. Montowana do ścian lub sufitów, w łatwy sposób odmienia wnętrza, nadając im elegancki charakter i klasyczny wygląd. Co warto wiedzieć o sztukaterii ze styropianu? Jak wykorzystać jej walory dekoracyjne?

Sztukateria styropianowa
Autor: GettyImages

Spis treści

  1. Historia sztukaterii – od sztukaterii gipsowej do styropianowej
  2. Sztukateria gipsowa czy styropianowa – jakie właściwości ma ta druga?
  3. Cena sztukaterii styropianowej
  4. Sztukateria styropianowa – czy można ją malować?
  5. Sztukateria ze styropianu na ścianę
  6. Sztukateria ze styropianu sufitowa

Historia sztukaterii – od sztukaterii gipsowej do styropianowej

Sztukateria to rzeźby i elementy dekoracji ściennej lub sufitowej znane od starożytności. Były popularne w okresie baroku i klasycyzmu. Występowały wówczas w formie bogatych ornamentów, gzymsów, płaskorzeźb, pełnoplastycznych rzeźb czy skrzydlatych aniołków – puttów. Wykonywane były najczęściej jako stiuki, z łatwej do formowania mieszaniny gipsu, wapna i piasku, która po stwardnieniu imitowała pożądany materiał. Dla podkreślenia realizmu gips marmoryzowano, czyli malowano w żyłki, aby imitował marmur.

Rozwój technologii produkcji tworzyw sztucznych spowodował zastąpienie wielu elementów dekoracyjnych wykonanych z gipsu współczesną odmianą sztukaterii. Obok gipsowych odlewów w sprzedaży dostępne są sztukaterie wykonane ze styropianu (polistyrenu) albo poliuretanu. Sprawdźmy, czym się różnią, jakie są ich zalety i wady.

Sztukateria gipsowa czy styropianowa – jakie właściwości ma ta druga?

Sztukateria styropianowa wykonana jest z tworzywa sztucznego – polistyrenu. Cechuje ją wysoka odporność na wilgoć, dzięki czemu może znaleźć zastosowanie w pomieszczeniach mokrych, takich jak łazienka. Listwa styropianowa jest lekka, co ułatwia montaż.

Wybierając elementy sztukaterii styropianowej, zwróćmy uwagę na jej twardość – zależną między innymi od gęstości polistyrenu użytego do produkcji elementów (różną w zależności od producenta). Profile wykonane z mniej twardego polistyrenu możemy wykorzystać jako listwy sufitowe – po montażu nie będą miały bezpośredniego kontaktu z użytkownikami pomieszczenia. Bardziej twarde listwy stanowiące element sztukaterii styropianowej możemy zamontować jako gzyms wieńczący lamperię – dzięki podwyższonej wytrzymałości listwy będą odporne na wgniecenia czy zarysowania powstałe w trakcie użytkowania.

..  Wszystko o sztukaterii gipsowej >>>

Cena sztukaterii styropianowej

Sztukaterie styropianowe są alternatywą dla sztukaterii gipsowych z kilku powodów. Pierwszym z nich jest cena. Ceny metra bieżącego listwy styropianowej w zależności od szerokości, kształtu profilu i liczby zdobień w marketach budowlanych wahają się od kilku do kilkunastu złotych. Za listwę gipsową zapłacimy więcej. Elementy gipsowe są cięższe w stosunku do sztukaterii styropianowej. Do ich montażu stosujemy kleje gipsowe.

Sztukateria styropianowa – czy można ją malować?

Elementy sztukaterii ze styropianu występują w kolorze białym. Wielu producentów oferuje sztukaterię styropianową pokrytą farbą podkładową, przygotowaną do późniejszego malowania. W zależności od tego, jaki chcemy uzyskać efekt końcowy, sztukaterię styropianową malujemy przed montażem lub po. Elementy sztukaterii – na przykład listwy – możemy pokryć farbą na kolor kontrastowy w stosunku do ściany. Wówczas listwy malujemy jeszcze przed montażem. W przypadku gdy pożądanym efektem jest ujednolicenie, przymocowane listwy malujemy razem z powierzchnią, do której zostały zamontowane – np. ścianą czy sufitem.

Sztukateria ze styropianu na ścianę

Bogaty asortyment sztukaterii styropianowej na ścianę to przede wszystkim styropianowe listwy. W zależności od kształtu profilu, szerokości i zdobień listwy mogą być mocowane poziomo na ścianie – pełniąc funkcję gzymsu wieńczącego ścianę (blisko sufitu) albo występując jako pas lamperii. Dolna część ściany może być dodatkowo pokryta tapetą.

Sztukateria ze styropianu jest wykorzystywana również jako listwy podłogowe i obramowanie otworów drzwiowych. Wśród elementów wprowadzających pionowy podział ścian występują pilastry, czyli płaskie kolumny. Dodatkowym elementem dekoracyjnym mogą być styropianowe wsporniki. Coraz częściej styropianowe listwy wykorzystuje się również do stworzenia boazerii angielskiej – podział części ściany na prostokątne ramki tworzy płyciny, które możemy pomalować farbą lub wypełnić tapetą.

Sztukateria ze styropianu sufitowa

Sklepy stacjonarne i internetowe oferują równie szeroki wybór elementów sztukaterii ze styropianu przeznaczonych na sufit. Są to przede wszystkim okrągłe, owalne lub przypominające kształtem kwiat rozety (nazywane również medalionami), mocowane na środku sufitu albo w kilku miejscach i estetycznie oprawiające np. miejsca rozmieszczenia lamp wiszących. Efekt eleganckiego salonu uzyskamy, stosując obramowanie sufitu za pomocą styropianowych listew lub faset – przeznaczonych do podkreślania naroża między sufitem a ścianą.

Sztukateria we wnętrzach, architekci WZ Studio
Nasi Partnerzy polecają