Sztukaterie gipsowe. Ozdoba ścian - gipsowa sztukateria w starym stylu

2023-02-28 14:14

Sztukaterie gipsowe są dziś mniej popularne niż tańsze, lżejsze i bardziej precyzyjne sztukaterie poliuretanowe czy styropianowe. Miłośnicy tradycyjnego rzemiosła i ci, którzy stawiają na naturalne surowce, niezmiennie wybierają jednak gipsowe ozdoby ścian i sufitów – gzymsy, płyciny, rozety. Klasyczne sztukaterie są też nieodzowne w mieszkaniach w starych kamienicach, a także we wnętrzach dworków, pałacyków i innych obiektów zabytkowych.

Spis treści

  1. Sztukaterie gipsowe dawniej i dziś
  2. Jak powstają sztukaterie gipsowe?
  3. Sztukaterie w nowoczesnych wnętrzach: galeria zdjęć

Sztukatorstwo, czyli umiejętność zdobienia wnętrz i elewacji dekoracyjnymi wyprawami plastycznymi i elementami rzeźbiarskimi, pochodzi od włoskiego słowa stucco. Tak w epoce renesansu nazywano sztukaterie z zaprawy składającej się z wapna, zmielonego marmuru, gipsu oraz kleju. Dzięki dużej plastyczności materiału można z niego wykonywać dowolne detale i elementy - wszelkigo typu listwy i ozdoby gipsowe na ścianę czy na sufit.

Nie przegap:

pomysły na sztukaterie na suficie: zdjęcia >>>

jak dobrać sztukaterie do wnętrza? >>>

Sztukaterie gipsowe dawniej i dziś

Od renesansu, który w miękkim stiuku naśladował formy antyczne, odkuwane wówczas w kamieniu, dekoracje sztukatorskie stopniowo zyskiwały na popularności, aby osiągnąć największy rozkwit w okresie baroku i rokoka. Używane do dziś wzory tradycyjnych elementów zdobniczych pochodzą z opracowań ksiąg rzymskiego architekta Witruwiusza, dokonanych na początku XVI wieku przez Andrea Palladio i Vignolę.

Ponieważ jednak już w XVIII wieku ornamenty sztukateryjne były powszechnie malowane, masa, z której powstają sztukaterie gipsowe, została pozbawiona szlachetnego dodatku pyłu marmurowego.

Jak powstają sztukaterie gipsowe?

Zarówno konserwatorzy zajmujący się restauracją zabytkowych rzeźb, jak i sztukatorzy zrzeszeni w cechu, nie ukrywają licznych zalet tego wdzięcznego i stylowego surowca, podkreślając różnorodność jego zastosowań. Zazdrośnie strzegą natomiast tajemnic techniki wykonywania sztukaterii gipsowych, sekretów często przekazywanych z pokolenia na pokolenie.

Co jednak wiadomo o wykonywaniu sztukaterii gipsowych? Drobniejsze elementy powstają poprzez odlewanie w odpowiednich formach albo wykrawanie różnorodnymi wzornikami. Zbyt długie kształtki sztukatorskie najczęściej odkształcają się podczas procesu wysychania, dlatego korzysta się z krótszych odcinków, dopracowując je już po zamontowaniu na ścianie czy suficie.

Długi gzymsy profilowane wykonuje się z kolei w technice sztukaterii ciągnionej, prowadząc wzdłuż przybitej do ściany deski formę odpowiednio kształtującą świeżą masę sztukatorską. Konieczność rzemieślniczego opracowywania poszczególnych gipsowych ozdób, a potem ręcznego wykańczania decyduje o cenie sztukaterii gipsowych w mierze zdecydowanie większej niż sam materiał - wprawdzie kosztowniejszy niż poliuretan czy styropian.

Więcej: jak montować sztukaterie? >>

Sztukaterie w nowoczesnych wnętrzach: galeria zdjęć

Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE