Projekt mieszkania: układanie podłogi

2008-10-07 2:00

Podłogi to bardzo ważne płaszczyzny. Zajmują one, oprócz sufitów największą powierzchnię naszych mieszkań, dlatego trzeba pamiętać, że układanie podłogi to ważna czynność - jej rezultat będzie oddziaływał na projekt mieszkania. Aranżacja wnętrza bez podłóg jest niemożliwa.

Murator Remontuje: Jaką podłogę wybrać?
Materiał sponsorowany

Układanie podłogi: trudne sytuacje

Podłogi, dzięki swej dużej powierzchni, silnie oddziałują na sposób postrzegania pomieszczenia. Dlatego idealnie się nadają do stosowania optycznych trików, które mogą jego wnętrze wizualnie odmienić. Oto kilka sztuczek, które pokażą że układanie podłogi, nawet w trudnych sytuacjach, to nie czarna magia. Dobrze przemyślany projekt wnętrza gwarantuje, że podłoga może okazać się jednym z najważniejszych elementów.

Układanie podłogi: aranżacja wnętrza

Za pomocą odpowiednio dobranej podłogi może zmienić się cała aranżacja wnętrza. Odpowiednie układanie podłogi, jak na przykłąd naprzemiennie ułożone pasy podłogi jasnej i ciemnej może optycznie skrócić i poszerzyć pomieszczenie. Rytmicznie powtarzający się element ozdobny (np. dekoracja z kafelków) z kolei powiększa przestrzeń, nie zmieniając jej proporcji.Poszerzamy, wręcz rozpychamy zbyt wąskie wnętrze, układając w poprzek niego długie elementy – np. deski, prostokątną terakotę. Zbyt krótkie pomieszczenie wydłużamy, układając te same elementy równolegle do krótszych ścian.

Podłoga: granica między kuchnią a jadalnią
Autor: Andrzej Szandomirski

Układanie podłogi: odpowiednie gospodarowanie

W pomieszczeniu pełniącym wiele funkcji, np. w kuchni połączonej z pokojem dziennym, wydzielamy konkretne strefy innym materiałem niż użyty na całej posadzce – np. taką rolę odgrywa „dywanik” z drewna umieszczony pod stołem, kiedy wokół jest kamienna podłoga. „Chodnik” innej barwy lub z innego materiału, prowadzący od drzwi łazienki do umywalki ulokowanej naprzeciwko wejścia po pierwsze – wyznacza drogę, a po drugie – wydłuża optycznie małą łazienkę. Inny przykład – po połączeniu kuchni z pokojem nie należy układać terakoty w miejscu dawnej ściany, a jedynie wyłożyć nią pas szerokości 60 cm przed szafkami, natomiast pozostałą część podłogi dawnej kuchni wykończyć takim samym materiałem, jak zastosowany w pokoju. W ten sposób (pozornie oczywiście) część dawnej kuchni „zasili” powierzchnię pokoju, wizualnie go powiększając.

Układanie podłogi: powiększanie małego mieszkania

Małe mieszkanie optycznie zyska na przestrzeni, jeśli będzie miało podłogi jednakowe we wszystkich wnętrzach (gdy to niemożliwe, np. w łazience, warto tam ułożyć materiał przynajmniej w zbliżonym kolorze), duże zaś przestanie przypominać wielką halę, jeśli w poszczególnych pomieszczeniach zróżnicujemy materiały wykończeniowe na posadzkach.Dobrze, jeśli linia, która łączy dwa różne materiały podłogowe, jest starannie wytyczona i przebiega zgodnie z granicami architektonicznymi, np. na przedłużeniu ścian. Wtedy unikamy wrażenia bałaganu w naszym domu.