Jak ustawić biurko względem okna? Ustawienie biurka względem okna [Architekt radzi]

Jak ustawić biurko wględem okna, by stworzyć idealne miejsce do pracy w domu? Pracę może utrudnić postawienie biurka w miejscu zbyt naświetlonym albo wręcz przeciwnie za ciemnym. Architekt radzi, jak stworzyć wygodne miejsce do pracy w domu, ustawiając odpowiednio biurko względem okna. 

Gdzie postawić biurko? Miejsce do pracy w mieszkaniu
Gdzie postawić biurko? Miejsce do pracy w mieszkaniu
Gdzie postawić biurko? Miejsce do pracy w mieszkaniu
Gdzie postawić biurko? Miejsce do pracy w mieszkaniu
Biurko w slaonie

Jeżeli nie mamy ściśle narzuconego miejsca, w którym musi się znaleźć miejsce do pracy w domu lub nauki, zacznijmy od przeanalizowania postawienia biurka pod względem możliwości odizolowania się od reszty domowników oraz dobrego naturalnego oświetlenia. Ważne jest również położenie miejsca do pracy w domu względem stron świata i poziom nasłonecznienia. Jak odpowiednio ustawić biurko względem okna?

Ustawienie biurka względem okna: biurko dobrze oświetlone

Mocne światło południowe i zachodnie jest dotkliwe zwłaszcza w letnie miesiące, mocno nagrzewając miejsce pracy w domu i znacząco utrudniając pracę na komputerze. Najlepiej będzie jeśli postawimy biurko od strony północnej albo wschodniej, wtedy rozproszone światło będzie nam pomagać w pracy.

Jeśli mamy taką możliwość postawmy biurko blisko okna – przy świetle dziennym najmniej męczą się oczy, a jednocześnie w przypadku pracy na komputerze dobrze jest co jakiś czas oderwać wzrok od monitora.

Czytaj także: 

Jak wybrać biurko dla dziecka, ucznia i studenta? Radzi architekt wnętrz

Nowoczesne aranżacje miejsca pracy freelancera [GALERIA]

Białe biurko w gabinecie cieszy się niesłabnącą popularnością od wielu sezonów. Ten uniwersalny kolor świetnie odnajduje się w wielu aranżacjach: skandynawskich, minimalistycznych, nowoczesnych. Towarzyszy mu krzesło-obrotowe lub zwykłe dodatki, które nadają gabinetowi osobistego charakteru.

Biurko przodem do okna?

Ważne jest także ustawienie samego biurka względem okna. Nie powinniśmy siedzieć tyłem do okna, gdyż zasłonimy sobie światło, a ponadto odbicia w monitorze komputera będą utrudniać nam pracę (monitor powinniśmy ustawiać bokiem do okna w odległości co najmniej 1 m, a minimalna odległość osoby pracującej od ekranu powinna wynosić 40–75 cm). Jeżeli jesteśmy praworęczni, źródło światło powinno dobiegać z lewej strony, natomiast w przypadku osób leworęcznych odwrotnie – z prawej - wtedy cień piszącej ręki nie będzie zasłaniał i utrudniał nam pracy.

Jeżeli jednak blat z konieczności usytuowany jest równolegle do okna - tak, że będziemy siedzieć przy komputerze mając okno z przodu lub z tyłu, należy zadbać o odpowiednie zasłony lub żaluzje, ograniczające zbyt ostre światło słoneczne, które będzie męczyć wzrok. Jeżeli planujemy naukę czy pracę głównie wieczorem nie zapomnijmy o dobrym dodatkowym punktowym oświetleniu, dla którego musimy zastosować te same zasady co dla oświetlenia naturalnego.

W zależności od ustawienia pokoju dobrze jest także, jeśli ustawimy biurko przodem lub bokiem do drzwi, tak byśmy mogli kontrolować co dzieje się poza danym pokojem.

Czytaj: 17 aranżacji: gabinet w domu. Jak urządzić miejsce do pracy

NIE PRZEGAP

 miejsce do pracy w domu

Praktyczne półki i regały pomogą urządzić kącik do pracy i nauki: przechowamy w nich dokumenty, ustawimy w specjalnie przygotowanym miejscu komputer (zabudowa B&B Italia).

Ocena: 0
Tekst: Kaja Kowacz, architekt Zdjęcia: Marcin Czechowicz

POLECANE ARTYKUŁY