Jeżeli nie mamy ściśle narzuconego miejsca, w którym musi się znaleźć miejsce do pracy w domu lub nauki, zacznijmy od przeanalizowania postawienia biurka pod względem możliwości odizolowania się od reszty domowników oraz dobrego naturalnego oświetlenia. Ważne jest również położenie miejsca do pracy w domu względem stron świata i poziom nasłonecznienia.

Miejsce do pracy w domu: biurko dobrze oświetlone

Mocne światło południowe i zachodnie jest dotkliwe zwłaszcza w letnie miesiące, mocno nagrzewając miejsce pracy w domu i znacząco utrudniając pracę na komputerze. Najlepiej będzie jeśli postawimy biurko od strony północnej albo wschodniej, wtedy rozproszone światło będzie nam pomagać w pracy. Jeśli mamy taką możliwość postawmy biurko blisko okna – przy świetle dziennym najmniej męczą się oczy, a jednocześnie w przypadku pracy na komputerze dobrze jest co jakiś czas oderwać wzrok od monitora.

Miejsce do pracy w domu: biurko a okno

Ważne jest także ustawienie samego biurka względem okna. Nie powinniśmy siedzieć tyłem do okna, gdyż zasłonimy sobie światło, a ponadto odbicia w monitorze komputera będą utrudniać nam pracę (monitor powinniśmy ustawiać bokiem do okna w odległości co najmniej 1 m, a minimalna odległość osoby pracującej od ekranu powinna wynosić 40–75 cm). Jeżeli jesteśmy praworęczni, źródło światło powinno dobiegać z lewej strony, natomiast w przypadku osób leworęcznych odwrotnie – z prawej - wtedy cień piszącej ręki nie będzie zasłaniał i utrudniał nam pracy.

Jeżeli jednak blat z konieczności usytuowany jest równolegle do okna - tak, że będziemy siedzieć przy komputerze mając okno z przodu lub z tyłu, należy zadbać o odpowiednie zasłony lub żaluzje, ograniczające zbyt ostre światło słoneczne, które będzie męczyć wzrok. Jeżeli planujemy naukę czy pracę głównie wieczorem nie zapomnijmy o dobrym dodatkowym punktowym oświetleniu, dla którego musimy zastosować te same zasady co dla oświetlenia naturalnego.

W zależności od ustawienia pokoju dobrze jest także, jeśli ustawimy biurko przodem lub bokiem do drzwi, tak byśmy mogli kontrolować co dzieje się poza danym pokojem.