Brak konkretnej definicji stanu deweloperskiego, potwierdzonej prawnie stanowi duży problem przy kupnie mieszkania. Pod nazwą „stan deweloperski” może kryć się rózne znaczenie, a czasami te różnice są bardzo duże. Podpowiadamy, co trzeba koniecznie przeczytać w umowie, aby znać standard oferowanego mieszkania.

STAN DEWELOPERSKI: znaczenie pojęcia

Deweloperzy powoli odchodzą od pojęcia „standard deweloperski”, bo – jak twierdzą – kojarzy się z niskim standardem. Coraz rzadziej też pojawia się w ofertach słowo „apartament”, bo odstrasza skojarzeniami z kosztownym luksusem. Mnożą się za to określenia „coś pomiędzy”; zawsze trzeba sprawdzić, co się pod nimi kryje. Wysoki standard oznacza drzwi antywłamaniowe klasy C, szklane balustrady, parapety – konglomerat marmurowy, drewniane okna, cichobieżne windy, gładź na ścianach i sufitach.

Czego się spodziewać w stanie deweloperskim mieszkań?

Standard wykończenia mieszkań przysparza sporo kłopotów. Nie jest określony precyzyjnymi przepisami. To pojęcie robocze, dość dowolnie stosowane przez deweloperów na określenie podstawowej i najtańszej wersji lokali.

SPRAWDŹ TEŻ:

Odbiór techniczny mieszkania: cz. 1 - ściany, podłogi, sufity

Odbiór techniczny mieszkania cz. 2 - okna i drzwi

Odbiór techniczny mieszkania cz. 3 - sprawdzamy instalacje

Odbiór techniczny mieszkania cz. 4 - części wspólne

Może być zatem tak, że oglądając różne inwestycje, natkniemy się na luksusowe mieszkanie w stanie deweloperskim, w którym będą drewniane profile okien i kamienne parapety, a w następnym lokalu w stanie deweloperskim zastaniemy wykończenie dożo skromniejsze – to tylko kwestia ceny. Im dokładniej przyglądamy się konkretnym rozwiązaniom, tym na więcej rozbieżności w ofertach deweloperów możemy trafić. Na przykład związanych z instalacją wodno-kanalizacyjną. Rury są zwykle doprowadzone do miejsca, w którym będzie zamontowany zlew i umywalka, ale bywa i tak, że deweloper zapewnia tylko dostęp do centralnego pionu, dalej instalacje trzeba podciągnąć samodzielnie i na własny koszt.

Stan deweloperski: typowe rozwiązania

Spotykane rozwiązania w stanie deweloperskim to: wylewka betonowa lub cementowa, okna z PCV, parapety z konglomeratu lub PCV, drzwi antywłamaniowe, tynk gipsowy niepomalowany. Jest on lepszy niż stosowany w starszym budownictwie tynk cementowo-wapienny, ale nie należy go mylić z gładzią gipsową.

Stan deweloperski: możliwe standardy

Warto ostrożnie odnosić się do informacji sprzed kilku lat. Standard mieszkań w stanie deweloperskim, nawet ten podstawowy, stale się podwyższa: jeszcze niedawno wideodomofony były wyłącznie w apartamentowcach, dziś bywają także w mieszkaniach deweloperskich, podobnie jest z klimatyzacja. Natomiast w mieszkaniach luksusowych obowiązują wyśrubowane standardy eko, najlepsze materiały i bardzo staranne wykończenie.

Stan deweloperski: mieszkanie wykończone pod klucz

Do niedawna Polakom najbardziej zależało na prestiżowej lokalizacji i efektownym wykończeniu części wspólnych, nowe mieszkanie woleli odbierać w stanie surowym i urządzać je samodzielnie. Teraz coraz częściej doceniają poszerzone oferty, w których mogą za dodatkowa opłatą dobrać drzwi, podłogi, ceramikę łazienkową do kupowanego na rynku deweloperskim mieszkania. Można kupić mieszkanie wykończone pod klucz w różnych standardach. Zwiększa to koszty o kilkaset złotych za 1 m2, ale nie trzeba się martwić o wykończenie. Poza tym podatek za zakup materiałów budowlanych wynosi 23 proc., a usługa świadczona przez dewelopera to tylko 8 proc.

STAN DEWELOPERSKI: umowy dotyczące standardu mieszkań

Sprawdzaj załączniki do umowy, które mówią o szczegółach stanu deweloperskiego danego mieszkania. Opisuje on standard mieszkań i części wspólnych budynku. W załączniku umowy, musz być opisane szczegóły wykończenia. Podawany jest rodzaj materiałów, ich klasa, wyposażenie. Znajdziesz w nim informacje, np.: czy w standardzie nie będzie drzwi wewnętrznych, białego montażu. Musi być zagwarantowany osprzęt elektryczny, czyli gniazda i wyłączniki. Uważnie przeczytaj i przeanalizuj załączniki, które opisują stan deweloperski danego mieszkania, jak sięokazuje moze być on bardzo różńy. To podstawowy sposób na wybranie najkorzystniejszej oferty, we właściwej cenie.