ODBIÓR TECHNICZNY MIESZKANIA: sprawdzamy instalacje. SAMODZIELNY odbiór mieszkania PORADY - CZĘŚĆ 3

 wentylacja

Fot. Andrzej Szandomirski

Podczas odbioru technicznego mieszkania musimy również sprawdzić instalacje. Radzimy, jak samodzielnie zrobić odbiór techniczny mieszkania i jak sprawdzić instalacje: gazową, wentylacyjną  elektryczną i teletechniczną, wodną i kanalizacyjną oraz CO i grzejniki. Odbiór techniczny - PORADY.

Przy odbiorze technicznym mieszkania najtrudniej jest sprawdzić instalacje - znacznie ciężej niż ściany i tynki oraz stolarkę. Podczas odbioru technicznego mieszkania sprawdzamy wszystkie instalacje: gazową, wentylacyjną  elektryczną i teletechniczną, wodną i kanalizacyjną oraz CO i grzejniki.

Dokładna ich kontrola możliwa jest dopiero w trakcie prac wykończeniowych lub podczas eksploatacji mieszkania. Jest jednak kilka elementów, którym warto się przyjrzeć samodzielnie na etapie odbioru technicznego mieszkania. W tym celu będziemy wciąż potrzebowali miarkę lub elektroniczny dalmierz oraz dodatkowo próbnik napięcia, oprawki z żarówkami, piankę do golenia (jeśli w mieszkaniu jest instalacja gazowa), zapałki lub zapalniczkę.

Odbiór techniczny mieszkania: instalacje

Standardowo zaczynamy od sprawdzenia zgodności z projektem ilości, lokalizacji i typu zamontowanych włączników, gniazdek elektrycznych, podłączeń oświetlenia, grzejników, przyłączy instalacji wodno-kanalizacyjnych, kratek wentylacyjnych. Podczas odbioru technicznego mieszkania zwracamy uwagę na drobne, ale ważne szczegóły, np czy wyjście kabli na lampę nad stołem jest precyzyjnie umieszczone, a na kinkiety rzeczywiście symetrycznie i na tej samej wysokości, czy podłączenie na wieszany na ścianie telewizor jest w dobrym miejscu - oszczędzi nam to potem kucia tego, co wystarczyło by jedynie pomalować. Warto wymierzyć z miarką dokładność umieszczenia wszystkich istotnych elementów, gdzie brak paru centymetrów burzy plan pomieszczenia (łazienka, kuchnia!).

Odbiór techniczny mieszkania: instalacja gazowa

Kontrola i odbiór instalacji gazowej to już zdecydowanie zadanie dla specjalisty, jedyne co możemy sami zrobić to nałożyć piankę do golenia w strategicznych miejscach. Ten stary sposób pomoże nam wykryć podczas odbioru technicznego mieszkania ewentualne nieszczelności instalacji gazowej- ulatniający się ewentualnie gaz będzie widoczny w miejscach, gdzie ukażą się pęcherzyki. Sprawdzając wentylację należy przystawić do kratek wentylacyjnych palącą się zapałkę lub zapalniczkę. Płomień powinien się odchylać w kierunku kratki, co oznacza, że jest ciąg.

Odbiór techniczny mieszkania: instalacja elektryczna

Instalację elektryczną możemy sprawdzić podczas odbioru technicznego mieszkania przykładając próbnik z napięciem oraz podłączając oprawki z żarówkami. Dobrze jest podłączyć ich maksymalnie dużo i tak będą potrzebne do prac wykończeniowych, a zobaczymy jak działa instalacja przy pełnym obciążeniu. Tak naprawdę dopiero równoczesne podłączenie urządzeń AGD o dużym poborze mocy pokaże czy prawidłowo została zaprojektowana i wykonana instalacja elektryczna, ale samodzielne wykrycie nawet jednego niedziałającego gniazdka oszczędzi nam sporo kłopotów. Nie zapominajmy wypróbować dzwonek, domofon, instalację alarmową i działanie rolet antywłamaniowych montowanych często w mieszkaniach parterowych oraz ewentualną klimatyzację.

Odbiór techniczny mieszkania: instalacja CO

Ponieważ odbiory techniczne mieszkań odbywają się zazwyczaj latem, ciężko jest wtedy sprawdzić działanie instalacji CO. Jeśli mamy to szczęście, że akurat jest sezon grzewczy sprawdzamy, czy grzejniki są ciepłe i czy na całej szerokości, w przeciwnym razie kontrolujemy same zawory – otwierając je i zamykając. Złącza można owinąć chusteczką higieniczną lub cienkim papierem toaletowym - jeżeli mają niewidoczny na pierwszy rzut oka niewielki wyciek zauważymy po pewnym czasie, że papier będzie w tym miejscu pofalowany i twardy. Duży wyciek zauważymy oczywiście od razu oglądając podłogę. Dotyczy to także instalacji wodno-kanalizacyjnej.  

Samodzielnie na tym etapie nie jesteśmy niestety więcej w stanie sprawdzić – trzeba tu zaufać renomie dewelopera.

NIE PRZEGAP

Ocena: 0
Tekst: Kaja Kowacz, architekt Zdjęcia: Andrzej Szandomirski

POLECANE ARTYKUŁY