Urządzamy » Zrób to sam » Remonty i naprawy » Odbiór techniczny mieszkania porady: jak samodzielnie przeprowadzić odbiór mieszkania. Część 1: ściany, podłogi, sufity Odbiór techniczny mieszkania: wskazówki jak to zrobić dobrze

Odbiór techniczny mieszkania porady: jak samodzielnie przeprowadzić odbiór mieszkania. Część 1: ściany, podłogi, sufity

Odbiór techniczy mieszkania: porady. Podpowiadamy, jak przeprowadzić odbiór techniczny nowego mieszkania samodzielnie. Na co zwrócić uwagę podczas odbioru technicznego mieszkania, co wziąć ze sobą na odbiór, jakie zgłaszać usterki. W 1 części opisujemy jak sprawdzić ściany, podłogi i sufity podczas odbioru technicznego mieszkania.
Odbiór techniczny mieszkania
Przeczytaj też

Najlepiej jeśli na odbiór techniczny mieszkania możemy zabrać doświadczonego inspektora nadzoru budowlanego, inżyniera lub firmę remontową, która będzie wykańczać nasze mieszkanie. Jeśli jednak decydujemy się przeprowadzić odbiór techniczny nowego mieszkania samodzielnie - nic straconego, ale przygotujmy się starannie. Odbiór techniczny mieszkania porady: w 1 części podpowiadamy co wziąć ze sobą na odbiór i jak sprawdzić ściany, podłogi i sufit.

Odbiór techniczny mieszkania: co wziąć ze sobą

Zanim wybierzemy się na odbiór techniczny mieszkania zapoznajmy się wcześniej z normami o wymaganiach i badaniach przy odbiorze. Polecam przed oficjalnym odbiorem technicznym mieszkania najpierw przeprowadzić samodzielne oględziny, najlepiej oczywiście z fachową pomocą. Bez presji czasu łatwiej wtedy dokładnie obejrzeć lokal. Na właściwy odbiór techniczny mieszkania umawiamy się zawsze w ciągu dnia, gdy jest widno, aby można było zauważyć wszelkie usterki, nierówności i niedociągnięcia.

Sprawdź także:

Odbiór techniczny mieszkania cz. 2 - okna i drzwi

Odbiór techniczny mieszkania cz. 3 - sprawdzamy instalacje

Odbiór techniczny mieszkania cz. 4 - części wspólne

 

Mimo to warto wziąć ze sobą na odbiór techniczny mieszkania mocną latarkę, żebyśmy mogli skontrolować np. ciemną łazienkę. Zaopatrzeni musimy być także w jak najdłuższą miarkę lub elektroniczny dalmierz, duży kątownik oraz jak najdłuższą poziomnicę. Przydatna jest również długa na co najmniej 2 m metalowa listwa. Zabierzmy ze sobą na odbiór techniczny mieszkania koniecznie projekt oraz umowę.

Odbiór techniczny mieszkania: co sprawdzamy na początku

Odbiór techniczny mieszkania rozpoczynamy od obmiarowania każdego pomieszczenia, sprawdzając czy mieszkanie zostało wybudowane zgodnie z projektem i pamiętając o podanym w umowie dopuszczalnym marginesie błędu. Istotne są wszelkie wnęki - podczas odbioru technicznego mieszkania skontrolujmy zwłaszcza te, które w projekcie były przewidziane na standardową głębokość 60 cm. Jeśli będą płytsze – konieczne będzie wykonanie zabudów meblowych na wymiar, co znacznie podniesie koszty wykończenia nowego mieszkania. Wykonując odbiór techniczny mieszkania zwróćmy uwagę na wymiary innych newralgicznych miejsc przewidzianych np. na postawienie pralki, wanny, brodzika, typowych szaf itp. Tu brak paru centymetrów może skutkować koniecznością przestawiania ścian czy przeprojektowywania wnętrz.

Odbiór techniczny mieszkania: czy są proste ściany?

Następnie podczas odbioru technicznego mieszkania sprawdzamy czy wszystkie ściany są proste przykładając poziomnicę, bądź poziomnicę z listwą (kontrolujmy przykładając poziomnicę także po przekątnej ściany – tak łatwiej będzie nam wychwycić nierówności na większej powierzchni). Pamiętajmy, żeby w miarę możliwości w ten sam sposób sprawdzić powierzchnię podłóg i sufitów. Szczególną uwagę podczas dokonywania odbioru technicznego mieszkania powinniśmy zwrócić na narożniki (w przypadku ścian czy są zachowane kąty proste, podłóg – brak wzniesień posadzki w tych miejscach) oraz wszelkie nadproża okienne (czy jest zachowana ta sama odległość do sufitu  - w przeciwnym razie będziemy mieli później problem np. z zamocowaniem karnisza i zasłonami o równej długości). Jeśli na etapie budowy wyburzane były ścianki działowe, dokładnie sprawdźmy podłogę w tych miejscach – nierówności znacznie utrudnią układanie posadzki. Na koniec odbioru technicznego mieszkania skontrolować należy powierzchnię tynku. Nierówności najłatwiej jest wychwycić oświetlając ściany silnym światłem sztucznym z bliskiej odległości. Podczas odbioru technicznego mieszkania zgłosić powinniśmy wszystkie pęknięcia, zarysowania, a także ewentualne ślady wilgoci. Pamiętajmy, że nie należy się spieszyć przy odbiorze technicznym mieszkania. Usterki, które wychwycimy, deweloper może szybko usunąć lub czasem udzielić nam dodatkowego rabatu na zakup nowego mieszkania.

 

Zobacz również

Kiedy część 2? ;)

oceń:

lubię

0%

nie lubię

0%

warto przeczytać, no i zaczekać na część 2 !

oceń:

lubię

0%

nie lubię

0%

cytat cytat

Komentarz został usuniety

Szkoda że nie przeczytałam wcześniej, nie wiedziałam że te rzeczy trzeba tak dokładnie sprawdzić w trakcie odbioru technicznego. Ja odbiór techniczny mieszkania robiłam sam i trwało to 15 min

oceń:

lubię

0%

nie lubię

0%

Ja swoje mieszkanie odbierałem w Warszawie na Wilanowie i korzystałem z pomocy fachowca , bo sam mimo przeczytania kilku artykułów na ten temat znalazł bym może jedną trzecia usterek. www.odbiorybudowlane.com - polecam z czystym sumieniem :)

oceń:

lubię

0%

nie lubię

0%

Artykuł OK szkoda, że pan architekt zapomniał wspomnieć o Warunkach technicznych i normach jakie obowiązują Mogą być prawidłowości wykonania powierzchni i krawędzi tynku – odchylenia powierzchni tynku od płaszczyzny i odchylenie krawędzi od linii prostej nie może być większe niż 3 mm i w liczbie nie większej niż 3 na całej długości łaty kontrolnej 2m; odchylenie powierzchni i krawędzi od kierunku pionowego nie większe niż 2 mm na 1m i ogółem nie więcej niż 4mmw pomieszczeniach do 3,5m wysokości oraz nie więcej niż 6mm w pomieszczeniach powyżej 3,5m wysokości; odchylenie powierzchni i krawędzi od kierunku poziomego nie większe niż 3mm na 1m i ogółem nie więcej niż 6 mm na całej powierzchni ograniczonej przegrodami pionowymi (ściany, belki itp.); odchylenie przecinających się płaszczyzn od kąta przewidzianego w dokumentacji nie większe niż 3 mm na 1m., Po przeczytaniu tego artykułu dosłownie wykonawcy mogli by się bać o swoją egzystencję , a nie o to chodzi. Popadamy tym samym w jakąś paranoje, której nie ma na "zachodzie" w krajach bardziej od nas rozwiniętych. Ponadto nie doceniamy naszych wykonawców, Jeżeli jest coś źle wykonane to widać i takim wykonawcą dziękujemy. A w naszej rzeczywistości chcielibyśmy mieć zrobione za pół darmo a wymagamy !!. Chcemy wymagać to też należy odpowiednio wynagradzać.

oceń:

lubię

0%

nie lubię

0%

Przeczytaj też:
Odświeżamy balkon na wiosnę: jak przygotować balkon na lato?
Odświeżamy balkon na wiosnę: jak przygotować balkon na lato?

Jak przygotować nasz balkon na nadejście lata? Pierwsze ciepłe wiosenne dni są ...

zobacz więcej
WARTO PRZECZYTAĆ
Pastelowa aranżacja: wnętrza domu nad morzem
We wnętrzu domu w Gdańsku zamieszkała subtelna, pastelowa odsłona stylu glamour. Inspirowany przepychem baroku i ...
Mocne kolory farb: 25 zdjęć wnętrz mieszkań z ciekawym kolorem
Zbliża się sezon malowania ścian. Namawiamy was na mocne kolory farb. Nie mówcie od razu, ...
Mieszkanie dla seniora. Wnętrza wygodne dla osób starszych
Mieszkanie dla seniora: podpowiadamy jak je urządzić. Potrzeba wygodniejszych warunków we wnętrzu do życia to ...
Jak odnowić starą boazerię i dobrać kolor podłogi?
W kuchni mam starą boazerię, którą chcę odnowić i pomalować na biało. Meble w kuchni są w kolorze czereśnia arktyczna, a na podłodze jest...
Eliza Bezpłatne porady wnętrzarskie
SĄ Z NAMI
wszyscy użytkownicy: 14550 osób
 • zobacz wszystkie wpisy
 • załóż bloga
 • Pomysł na doniczkę

  Tak wygląda moja doniczka"z odzysku" gospodyni domowej z kwiatuszkiem w środku.Myślę ,że niewielkim nakładem pracy można zrobić ładną doniczkę z czegoś ,co teraz ma w swym domu niemal każda kobieta...po co wyrzucać jak można wykorzystać .Takie wąskie doniczki...

 • Pomysł na doniczkę

  Można też w taki sposób udekorować...

 • Pomysł na doniczkę

  Dla lepszego efektu wizualnego można ozdobić materiał również guziczkami(małymi ,dużymi.jednokolorowymi lub kolorowymi)...