Polskie meble. Prezentujemy wybranych rodzimych producentów mebli

2019-04-12 17:12

Polska jest jednym ze światowych liderów eksportu mebli. Polskie marki rzadko są jednak rozpoznawane na świecie. Przedstawiamy kilku  polskich producentów mebli, którzy swoje produkty odważnie prezentują na prestiżowych zagranicznych targach branżowych.

Hillrock Sofa - Comforty
Autor: Comforty - mat. prasowe projekt: Maja Ganszyniec

Spis treści

  1. Polscy producenci mebli na międzynarodowych targach
  2. Młode polskie firmy meblarskie

Polska jest czwartym na świecie i trzecim w Europie eksporterem mebli. Nasz rynek meblarski prężnie działa i nieustannie się rozwija. Jest jednak dość specyficzny – mimo eksportu o gigantycznej wartości, polskie marki pozostają wciąż na świecie anonimowe. Dużą część przemysłu stanowią przedsiębiorstwa wykonujące meble dla marek zagranicznych. Za dziesięć procent eksportu jest na przykład odpowiedzialna IKEA. Mamy nadzieję, że najbliższym czasie ulegnie to zmianie i polscy producenci mebli zaczną być rozpoznawani na światowych rynkach. Tymczasem przedstawiamy te, które już dziś pod własnym szyldem dumnie reprezentują na świecie polskie meblarstwo. Które meble są z Polski?

..  Meble Polska 2019. Poznaj trendy w meblarstwie >>>

Polscy producenci mebli na międzynarodowych targach

Przyjrzyjmy się w pierwszej kolejności kilku wybranym producentom mebli, którzy swoją markę promują za granicą. Są wśród nich zarówno firmy o kilkunastoletniej historii, jak i zakłady, których historia sięga lat osiemdziesiątych dziewiętnastego stulecia.

Historia dwóch spośród polskich marek, które reprezentowały nasz kraj na niedawnym Salone del Mobile w Mediolanie, związane są z eksplozją popularności mebli z drewna giętego zgodnie z technologią opracowaną w Wiedniu przez Michaela Thoneta. Jego synowie i inni współudziałowcy zakładali od roku 1857 całej Europie fabryki produkujące meble z giętego drewna. Dwie z nich znalazły się na terenie dzisiejszej Polski.

Fameg - krzesła Nopp
Autor: Fameg - mat. prasowe Fameg - krzesła Nopp

Jedną z nich była fabryka w Radomsku, założona w roku 1881. Fabryka pod różnymi szyldami funkcjonowała nieprzerwanie mimo historycznych zawirowań, przechodząc z rąk prywatnych do skarbu państwa i z powrotem, aż w latach 50. zaczęła funkcjonować pod skrótowcem używanym do dzisiaj: Fameg, czyli Fabryka Mebli Giętych. Do dziś, jedną z głównych gałęzi produkcji Famegu stanowią meble gięte. Radomska firma jest jednym ze światowych liderów w produkcji i eksporcie tego rodzaju mebli. W jej ofercie znajdują się meble nawiązujące do modeli tradycyjnych, jak również projekty zupełnie nowoczesne.

Bardzo podobną historię miała fabryka założona w 1880 w podbielskiej Jasienicy. Produkuje pod szyldem Thonet-Mundus meble gięte według wiedeńskiego patentu, wychodzi obronną ręką z różnorakich przemian historycznych, ustrojowych i własnościowych, aż w końcu łączy się po wojnie z Państwową Agencją Drzewną i pod nazwą stanowiącą skrótowiec tej nazwy, czyli Paged, wraca w latach 90. do rąk prywatnych i dziś jest jedną z najważniejszych firm meblarskich w Polsce, wciąż produkując przede wszystkim meble z drewna giętego. Priorytetem marki jest produkcja mebli funkcjonalnych o ponadczasowej formie.

Krzesła Tuk marki Paged
Autor: mat. pras. Paged Meble

Młode polskie firmy meblarskie

Wśród polskich marek obecnych na tegorocznych mediolańskich targach mebli pojawiły się także dwie marki powstałe po 1999 roku: Comforty i SED-JA.

Comforty to marka pochodząca z Nowych Skalmierzyc, miejscowości między Kaliszem a Ostrowem Wielkopolskim, specjalizująca się w produkcji mebli tapicerowanych. Założona w 2000 roku utrzymuje wiodącą pozycję, wciąż aktualizując ofertę i współpracując z szeregiem ciekawych projektantów.

Fotel Oyster - proj. Krystian Kowalski
Autor: Comforty - mat. prasowe Fotel Oyster projektu Krystiana Kowalskiego

Jeszcze młodszą firmą jest założona w 2005 roku spółka SED-JA – producent krzeseł i innych mebli do siedzenia. Firma jest bliskim sąsiadem Pagedu – siedziba spółki mieści się w tej samej gminie, w miejscowości Międzyrzecze. Duża część mebli projektowana jest z myślą o biurach i hotelach.

Rzecz jasna ten skromny wybór nie oddaje ani całej rozmaitości polskich firm z tradycjami, ani marek młodego polskiego designu. Marki te niech będą tylko przykładem i być może wzorem do naśladowania dla innych marek, które mniej śmiało zdobywają światowy rynek mebli.