Jak za pomocą kolorów i wzorów ukryć wady pomieszczenia?

Umiejętne zastosowanie kolorów we wnętrzu oraz podział na strefy jasne i ciemne pomoże ukryć architektoniczne wady i złe proporcje pomieszczenia. Podobnie można wykorzystać tapety, bawiąc się barwami oraz wzorami. Radzimy, jak sprytnymi trikami zamaskować wady wnętrza!

Kolory farb zdjęcia mieszkań
kolory farb zdjęcia mieszkań
Kolory farb zdjęcia mieszkań
kolory farb zdjęcia mieszkań
kolory farb zdjęcia mieszkań

Malując mieszkanie, masz doskonałą okazję, żeby poprawić proporcje i wystrój wnętrza. Podpowiadamy, jakie można zastosować zabiegi kolorystyczne w aranżacji wnętrz, by podwyższyć lub obniżyć optycznie pomieszczenie, poszerzyć je albo wręcz powiększyć. Dlatego tak ważny jest odpowiedni dobór kolorów ścian do wnętrza, które pozwolą sprytnie zamaskować wady pomieszczenia, ale także wydobyć jego zalety.

Jak ukryć wady wnętrza: zasady dobierania kolorów

Ogólna zasada jest następująca: ciemne kolory w małych mieszkaniach spowodują, że wydadzą się one optycznie jeszcze mniejsze i ciasne. Dlatego w takich wnętrzach warto wybierać barwy jasne do malowania ścian. Inaczej będą działać chłodne kolory ścian, które sprawią, że wnętrze wyda się większe, a ściany oddalone. 

Zobacz też: 10 najważniejszych zasad w dobieraniu kolorów ścian >>>

 • Ciemne kolory ścian, takie jak brązy, głębokie fiolety, butelkowa zieleń czy zawsze modna czerń zmniejszają optycznie pomieszczenie. Inna opcja to namalowanie szerokich pasów w tych barwach na jaśniejszym tle. Jeśli pomieszczenie wydaje się za wysokie, można również pomalować sufit na ciemną barwę. Kolejny sprytny trik: jasna barwa sufitu, ale z pasem w tym samym kolorze na górnych fragmentach ścian.
 • Jasne kolory ścian z kolei zmniejszają optycznie pomieszczenie. Zawsze dobrym wyborem jest biel, ale także inne barwy świetnie sprawdzą się do tego celu: jasna szarość, odcienie pastelowe, uniwersalne beże. Pomalowanie sufitu na jasny kolor sprawi z kolei, że pokój wyda się wyższy.
 • Chłodne tony i odcienie kolorów farb to inny optyczny trik na powiększenie wnętrza. Świetnie sprawdzą się np. różne odcienie błękitu i barwa seledynowa. Dzięki nim ściany sprawiają wrażenie, jakby się oddalały.
 • Ciepłe kolory ścian zmniejszają optycznie pomieszczenie i "przybliżają" ściany. Wśród barw o takich właściwościach warto wymienić żółcienie, oranże oraz czerwienie.

Zainteresuje Cię też: Modne wzory tapet! >>>

Tapety i wzory zmniejszające lub zwiększające optycznie wnętrze

Nie tylko operowanie kolorami ścian i sufitu pozwala ukryć niedoskonałości wnętrza. Równie dobrze sprawdzają się tapety, tkaniny i bordiury. Różne wzory i dekor pomagają poprawić proporcje wnętrza. Najprościej wykorzystać paski: pionowe podwyższają optycznie wnętrze i "skracają" ściany, a poziome odwrotnie - "wydłużają" ściany i "obniżają" pokój. Poznaj najważniejsze zasady dobierania tapet, tkanin (zasłon, dywanów) i wzorów, które mają wpływ na optyczny odbiór wnętrza.

 • Tapety i zasłony w duże, wyraziste wzory optycznie zmniejszą pomieszczenie.
 • Chodnik w poprzeczne pasy poszerzy i skróci zbyt długi przedpokój.
 • Poziome pasy na ścianie poszerzą pokój, ale też sprawią, że wnętrze wyda się niższe.
 • Pionowe pasy na ścianie czy dużej zasłonie optycznie podwyższą pomieszczenie.
 • Im szersze pasy, tym mocniejszy efekt w aranżacji wnętrza: czyli pionowe lepiej "podwyższą" pokój, a poziome - "skrócą".
 • Zbyt długą ścianę skrócisz optycznie, przyklejając 2-3 bryty wzorzystej tapety.
 • Małe wzory na ścianie w głębi pokoju sprawiają, że pomieszczenie wydaje się szersze.

Ciemne i jasne kolory wnętrz - GALERIE ZDJĘĆ

Sprawdź, jak w różnych wnętrzach prezentują się ciemniejsze oraz jaśniejsze barwy.

Niebieska ściana w sypialni
camera

Ciemne kolory w sypialni: 10 pomysłów na stylowe wnętrze

LISTA ZAKUPÓW

Szary salon z granatowymi dodatkami
camera

Aranżacja wnętrz w kolorze niebieskim

LISTA ZAKUPÓW

Szary salon
camera

Szary salon: różne style i ładne aranżacje

LISTA ZAKUPÓW

Ocena: 0
Tekst: Bożena Kowalewska Zdjęcia: Mariusz Bykowski

POLECANE ARTYKUŁY