Kolory ścian: 10 najważniejszych zasad w dobieraniu kolorów farb

Kolory ścian mogą powiększyć bądź optycznie zmniejszyć wnętrze. Sprawdź, jak stosować kolory ścian i jak dobierać kolory do wnętrza. Harmonia kolorystyczna w obrębie jednego wnętrza poprawi nastrój, a odpowiednie nasycenie barw wydzieli strefy w mieszkaniu. Poznaj 10 zasad dobierania kolorów ścian!

kolory ścian
kolory ścian
Kolory ścian - jak łączyć i dobierać kolory farb
kolory ścian
kolory ścian

Kolory ścian mają wpływ na nasze samopoczucie i pomogą zmienić optyczne postrzeganie danego wnętrza. Wybraliśmy 10 najważniejszych zasad, którymi należy się kierować w dobieraniu kolorów ścian. Sprawdź, jak to robić!

Kolory ścian: 10 podstawowych zasad w dobieraniu barw

1 zasada dobierania kolorów ścian: jasne, ciepłe kolory ścian optycznie poszerzają wnętrze, a ciemne i zimne - zwężają.

2 zasada dobierania kolorów ścian: aby zmienić proporcje długiego i wąskiego pomieszczenia, wystarczy pomalować krótszą ścianę na ciemniejszy kolor.

3 zasada dobierania kolorów ścian: jeśli chcemy „wyciszyć” odcień, zmniejszyć jego intensywność, możemy pokryć pomalowaną już ścianę farbą podkładową.

4 zasada dobierania kolorów ścian: w obrębie jednego wnętrza harmonię kolorystyczną najłatwiej osiągnąć poprzez rozjaśnienie albo przyciemnienie tego samego koloru ścian podstawowego. Odcienie nałożone na ścianę będą się dopełniały.

5 zasada dobierania kolorów ścian: gdy wykorzystujemy w pomieszczeniu różne kolory, wybierajmy je tak, by miały identyczne nasycenie.

Zobacz też: Kolory ścian - palety kolorów - inspiracje >>>

6 zasada dobierania kolorów ścian: komponując kolorystykę wnętrza, pomyślmy o barwie przewodniej. Jeśli chcemy uniknąć chaosu, jej dopełnieniem nie mogą być więcej niż cztery kolory.

7 zasada dobierania kolorów ścian: chcąc osiągnąć w pokoju modne wrażenie trójwymiaru, zamiast barwą pobawmy się zestawieniem połysku i matu.

8 zasada dobierania kolorów ścian: w otwartej przestrzeni kolorem różnicujemy poszczególne strefy, np. jadalnię czy aneks kuchenny.

Zobacz też: Malowanie ścian - polecamy kolory w salonie [GALERIA ZDJĘĆ] >>>

9 zasada dobierania kolorów ścian: w stylowych wnętrzach barwowe przejście możemy podkreślić stiukiem.

10 zasada dobierania kolorów ścian: jeśli chcemy mieć tapetę i kolorową ścianę w jednym pomieszczeniu, odcień farby powinien powtarzać się na tapecie.

Popularne kolory farb i ich właściwości

Każdy kolor ma swoje określone właściwości - nie tylko optyczne, lecz także psychologiczne.

Kolor czerwony: dodaje energii, pobudza do działania. W przypadku osób z gorącym temperamentem można śmiało zastosować go nawet w sypialni, ale z umiarem!

Kolor żółty: kojarzy się z radością i optymizmem, dlatego podobnie jak czerwień świetnie motywuje do działania. Jest przy tym mniej "agresywny". Polecamy go zwłaszcza do wnętrz nowoczesnych.

Zobacz też: Połączenie żółci i szarości w aranżacji wnętrz - zawsze modne! >>>

Kolor niebieski: zawsze modny, harmonijny, choć dla niektórych - nieco chłodny. Pozwala się szybko wyciszyć i odstresować. Jako kolor ściany - świetny do sypialni.

Kolor zielony: uspokaja, a jednocześnie wspomaga kreatywne myślenie. Ponieważ kojarzy się z przyrodą, często przynosi ukojenie. Dostępny w wielu odcieniach: od energetycznej limonki po elegancki szmaragd.

Kolor fioletowy: czaruje elegancją, często kojarzy się ze sprawami duchowymi. Podobnie jak zieleń sprzyja kreatywnemu myśleniu.

Zobacz też: Aranżacje wnętrz w kolorze fioletowym - porady z GALERIĄ ZDJĘĆ >>>

Kolor biały: neutralny, jasny, uspokajający. Jedna z popularniejszych barw we współczesnych wnętrzach.

Kolor szary: podobnie jak biel pozwala szybko się uspokoić i zadbać o równowagę. Szare ściany są o tyle uniwersalne, że właściwie każdy inny kolor znakomicie prezentuje się na ich tle. Jasna szarość sprawdza się np. w aranżacjach w stylu skandynawskim. Kolor ciemnoszary polecamy do wnętrz w stylu nowoczesnym.

 

Soczysta zieleń: kolor roku 2017 Pantone Color Institute
camera

Trendy: Greenery kolorem roku 2017 według Pantone Color Institute

LISTA ZAKUPÓW

Szarości i beże jako kolory ścian cały czas są silnym trendem. Są nie tylko ładne, ale i ponadczasowe. Przychodzi jednak taki moment, że mamy ochotę na odrobinę koloru w mieszkaniu, ale nie koniecznie mocnego i nasyconego. Po powrocie z pracy chcemy mieć w domu azyl, w którym możemy odpocząć od nadmiaru bodźców, które atakują nas z każdej strony w biurze, w sklepach i w mieście. Nie oznacza to jednak, że kolory ścian muszą być zawsze takie same. Pastelowe kolory we wnętrzach pozwalają nam właśnie osiągnąć efekt spokoju i wyciszenia, jednocześnie zachowując indywidualność naszego wnętrza.

Modne kolory ścian: pastelowe błękity, róże i zielenie

Idąc za tym trendem projektanci wiodących firm produkujących farby, takich jak Benjamin Moore czy Dulux postanowili, że kolorami wiodącymi w ich kolekcjach będą właśnie kolory pastelowe, czyli barwy delikatne inspirowane naturą. Okazuje się, że takie jasne kolory ścian idealnie odnajdują się we wnętrzach zarówno miejskich jak i w domach poza miastem. Są to kolory tak delikatne, że można je stosować jako nowe kolory neutralne.

Slow movement, slow design, slow life – co to jest?

Delikatne, pastelowe kolory ścian to tak zwany Slow Design – ruch, który powstał w odpowiedzi na zbyt szybki tryb naszego życia. Tak jak Slow Food, o którym wszyscy pewnie już słyszeli, teraz powstał trend zwracający uwagę na to czym się otaczamy, w jakich wnętrzach żyjemy. Dotyczy to właśnie spokojnych kolorów ścian w naszych wnętrzach, dobrze przemyślanego umeblowania i oświetlenia. Chodzi o rozważne kupowanie, tak by nie wymieniać zbyt często rzeczy, doceniać przedmioty, które już mamy, odnowione mogą dostać drugie życie.

Ocena: 5
Zdjęcia: materiały prasowe

POLECANE ARTYKUŁY