Tapety na ścianę znowu są bardzo modne. Końcówka roku 2013 to ich wielki come back. Wybraliśmy kilka pomysłów na tapety na ścianę aranżacje, aby pokazać wam jakie są modne wzory tapet, kolory i motywy. Radzimy, jak łączyć tapety we wnętrzu, jak stosować tapety z wyrazistym dużym geometrycznym motywem.

Tapety na ścianę: trendy 2013

Wracają wzory tapet, które były supermodne w latach 50. i 60., np. rysunkowe motywy dmuchawca czy liści. Współcześni projektanci zmieniają jednak proporcje elementów graficznych i kolory tapet na ścianę. W efekcie tych zabiegów to, co pół wieku temu „świeciło” neonowymi barwami, dziś jest stonowane, subtelne. Hitem sezonu są tapety na ścianę udające beton, modne są też wzory tapet ceglane, ceramiczne, kamienne lub do złudzenia przypominające okładzinę drewnianą. W tym nurcie wzorów tapet ściennych zaznacza się podgrupa tekstylna – tapety jak koronki, dzianinowe sploty, z wyraźnie widoczną fakturą. Stąd już niedaleka droga do kolejnego trendu, a jest nim...

Tapety na ścianę: efekt 3D

Wzór tapety powinien sprawiać wrażenie trójwymiarowości, jest wtedy nie tylko bardziej rzeczywisty, ale również dodaje wnętrzu głębi – to ważne szczególnie w przypadku niewielkich metraży. Tapety a typografia - to kolejny modny trend w aranżacji wnętrz tapetami. Zaczęło się od mody na naklejkowe literki – pojedyncze lub układane w wyrazy, teraz słowa weszły na tapety i zajmują całą ścianę. Można „wyłożyć” sypialnię wierszem lub dać ekoprzekaz w kuchni. Tapety na ścianę są też zabawne. Dowcip na ścianie to żartobliwe wzory, wesołe kolory – nie tylko do pokoju dziecięcego. Przedmioty codziennego użytku: sztućce, talerze, garnki „weszły” na ścianę – to najmodniejsze w tym sezonie wzory tapet do kuchni i jadalni. Jeśli lubimy tapety na ścianę w kwiaty, to tylko w ujęciu geometrycznym, najlepiej przeskalowane.

NASZA RADA: Wzorzysta tapeta zrobi większe wrażenie w aranżacji, jeśli zostanie położona na jednej ścianie, podkreślając strefę jadalni, lub w kuchni między szafkami (warto zabezpieczyć ją np. zwykłym lub hartowanym szkłem). Kolor farby na ścianę obok należy „pobrać” z tapety.

Tapety na ścianę w pokoju dziecka

Projektanci tapet posłuchali psychologów, którzy twierdzą, że dla rozwoju niemowląt lepsze niż pastele są barwy wyraziste (w tym czerń!), i proponują tapety na ścianę w pokoju dziecięcym w nasyconych kolorach. Wzory tapet też są bardziej dorosłe – mogą więc służyć zarówno niemowlakowi, jak i uczniowi. NASZA RADA: Wystrój pokoju dziecka powinien pobudzać kreatywność, hitem są tapety-kolorowanki: można przy ich użyciu stworzyć strefę „mazania po ścianach”. W nauce czytania pomogą tapety z abecadłem.

Tapety na ścianę aranżacje: jak łączyć wzory i kolory tapet

Łącząc tapety, stosujemy dwie zasady – albo różne wzory i ten sam kolor, albo odwrotnie: wzór ten sam, barwa inna. Pozwoli to zachować harmonię we wnętrzu, co jest ważne szczególnie w sypialni. W tym pomieszczeniu unikać należy również dużych, agresywnch wzorów (a jeśli już, to na ścianie za wezgłowiem łóżka).

NASZA RADA: Jeśli decydujemy się na tapetę na ścianę tylko nad łóżkiem, pamiętajmy, że będzie to najbardziej wyrazisty element we wnętrzu. Do niego właśnie należy dopasować poduszki, narzutę, dywanik. Taka tapeta lepiej wygląda oświetlona kinkietami niż lampkami stojącymi na nocnych szafkach.

Stosując tapetę w duży wzór lub we wzór, który nie jest powtarzalny, trzeba pamiętać o tym, że wnętrze musi być na tyle przestronne, by można było patrzeć na tapetę na ścianie z dystansu.

NASZA RADA: Kolor z tapety warto powtarzać w dodatkach lub pomalować nim stolarkę - framugi okienne, drzwi, listwy przypodłogowe.