Gdy zastanawiamy się, jak urządzić kawalerkę, powinniśmy wziąć pod uwagę przede wszystkim projekt pomieszczenia. Ważną kwestią jest, czy kawalerka ma oddzielny salon i kuchnię – wówczas możemy rozpocząć właściwe urządzanie kawalerki.

Jak urządzić kawalerkę z kuchnią w salonie?

Kawalerka, w której salon łączy się z kuchnią podlega trochę innym kryteriom, gdy zastanawiamy się jak urządzić kawalerkę. Przede wszystkim postarajmy się, aby wydzielić i zachować strefy w kawalerce – strefę kuchenną oraz strefę relaksu i wypoczynku w salonie. Możemy się zdecydować na całkowicie otwartą kuchnię na salon lub oddzielić ją wyspą albo częściową ścianką. Aranżacja kuchni otwartej na salon w kawalerce powinna być spójna z aranżacją salonu – kolorystycznie i stylowo.

Jak urządzić kawalerkę z osobną kuchnią?

W kawalerce z kuchnią oddzielną możemy pozwolić sobie na lepsze wydzielenie w salonie strefy odpoczynku – czyli niewielkiej sypialni i strefy aktywności. Możemy je wydzielić stawiając niewielkie przepierzenie – parawan lub spróbować oddzielić strefy przez właściwe ustawienie mebli – na przykład ustawiając sofę tyłem do małej sypialni. Podobnie możemy wydzielić strefę do pracy.  

Jak urządzić kawalerkę: światło i kolory

Gdy urządzamy kawalerkę, zwykle mamy do dyspozycji niewielkie wnętrze. Pamiętajmy więc, że jasne kolory – zarówno ścian jak i mebli mogą optycznie powiększyć małe mieszkanie. Istotna jest także kwestia okien i doświetlenia podczas aranżacji kawalerki. W jasnej kawalerce możemy pokusić się o ciemniejsze kolory w aranżacji wnętrza, w ciemnej – lepiej nie ryzykować z ciemnymi barwami.

Galeria: pomysły na aranżacje kawalerki w bloku >>>