Garderoba jest przydatnym schowkiem na ubrania, buty i okrycia wierzchnie. Coraz częściej decydujemy się na zaprojektowanie jednej garderoby w domu zamiast szaf w każdym pomieszczeniu. Możemy w niej zainstalować głębokie półki, długi drążek na wierzchnie ubrania, szuflady. Jednak nie zawsze projekt domu pozwala nam na oddzielną garderobę. Jaki wtedy zaprojektować garderobę w sypialni? 

GARDEROBA aranzacje: jak zaprojektować osobne pomieszczenie

Porekt garderoba jako odrębnego pomieszczenie jest rozwiązaniem bardzo wygodnym. To przede wszystkim szansa na porządek w ubraniach. Zaletą garderoby jest to, że pozwala uwolnić inne pomieszczenia w domu od zajmujących dużo miejsca szaf, szafeczek, komód i pawlaczy. Garderoba musi być przede wszystkim dobrze rozplanowana, na powierzchni co najmniej 3,5 m2. Aby w garderobie można było się swobodnie przebierać, potrzeba jest odrobina wolnej powierzchni.

GARDEROBA w sypialni: aranżacje garderoby

Zamknięta garderoba nie ma sensu jeśli pomieszczenie jest zbyt małe, żeby je zagospodarować. Nie warto decydować się na garderobę, jeśli miejsce na nią jest tak małe, że nie możemy swobodnie do niego wejść. Nie decydujmy się na garderobę jako oddzielne pomieszczenie we wnęce, jeśli może być tylko parę centymetrów głębsza niż szafa. Będzie ciasna i nie zmieści się w niej więcej niż w zwykłej szafie z przesuwnymi drzwiami dostępnej wprost z sypialni.

Sprawdź też: zdjęcia sypialni galeria >>>

Aranżacja garderoby: postaw na funkcjonalność

Garderoba w kształcie kwadratu jest najwygodniejsza i najbardziej pojemna. Można w niej umieścić głębokie szafy wzdłuż dwóch ścian i zapewnić między nimi swobodne przejście. Takie rozwiązanie sprawdza się również, gdy garderoba znajduje się pomiędzy sypialnią a łazienką.

W garderobie często brakuje okna, możemy ją wtedy doświetlić światłem naturalnym docierającym z przyległego pomieszczenia, np. dzięki przeszkleniu nad drzwiami lub luksferom wbudowaną ściankę działową.

W garderobie powinno znaleźć się spore lustro, zawieszone na takiej wysokości , żebyśmy mogli widzieć w nim całą sylwetkę. Lustro idealnie rozjaśni ciemną garderobę oraz wizualnie powiększy ciasne pomieszczenie. Lustro można zamontować na drzwiach szafy wnękowej. Mogą być również skrzydła szafy z lustrzanym wypełnieniem.

Garderoba projekty: GALERIA ZDJĘĆ

Zobacz zdjęcia i aranżacje garderoby. Inspiracje i podpowiedzi projektanów wnętrz na urządzenie garderoby.