Aranżacja jadalni: urządzamy jadalnię na granicy kuchni z salonem

Otwarty salon z aneksem kuchennym i jadalnią to rozwiązanie niezwykle wygodne, gwarantujące doskonałą komunikację i przestronność wnętrz, pod warunkiem, że odpowiednio je rozplanujesz. Podczas aranżacji tego typu salonu szczególną uwagę należy zwrócić przede wszystkim na strategiczną rolę jadalni w wielofunkcyjnej przestrzeni.

Otwarta kuchnia z jadalnią
Stół w jadalni
Zabytkowy stół w nowoczesnej kuchni z jadalnią
Salon z kuchnią i piecem kaflowym!
Otwarty salon z kuchnią i jadalnią

Jak efektownie i praktycznie urządzić jadalnię oddzielającą roboczą strefy aneksu kuchennego od wypoczynkowej przestrzeni salonu? Przede wszystkim zwracamy uwagę na odpowiednią lokalizację stołu jadalnianego oraz kolorystykę i materiały użyte w aranżacji.

Jadalnia między kuchnią a salonem: strategicznie ulokowana

Najważniejszą decyzją, którą musisz podjąć jest dokładnie przemyślane miejsce ulokowania stołu jadalnianego. Przy jego pomocy wyznaczysz granice poszczególnych stref – kuchni, pokoju dziennego i oczywiście przestrzeni jadalnej. Ich układ musi być czytelny, koniecznie weź też pod uwagę trakty komunikacyjne. Przechodząc z części kuchennej do wypoczynkowej i odwrotnie, nie możesz potykać się o stół, omijać go dużym łukiem ani przepychać się między meblami. W niezbyt szerokim pomieszczeniu stół jadalniany najwygodniej jest postawić prostopadle do ciągu szafek kuchennych. Gdy miejsca jest naprawdę niewiele (albo jeśli nie potrzebujesz ogromnego stołu), postaw na rozkładany okrągły stół (nie ma narożników, więc będziesz poruszać się wokół niego swobodnie, a w razie potrzeby złożysz go lub rozłożysz) albo zaadaptuj część blatu kuchennego na miejsce do jedzenia. Jeśli nie potrzebujesz zbyt wielu miejsc przy stole, możesz „przykleić” go jednym bokiem do ściany. W większej przestrzeni doskonale sprawdza się ustawienie stołu równoległe do blatów roboczych, oczywiście z zachowaniem odległości pozwalającej na swobodne otwieranie szafek, nawet gdy przy stole siedzi komplet gości. Jeśli masz taką możliwość, stół jadalniany możesz umieścić także na uboczu, jednak wtedy nie będzie on stanowił elementu rozgraniczającego wizualnie strefę kuchenną z salonem.

Jadalnia między kuchnią a salonem: spójna stylistycznie

Wyposażenie jadalni powinno nawiązywać zarówno do wystroju aneksu kuchennego, jak i stylu aranżacji pokoju dziennego. Niech pojawią się podobne barwy (przykładowo, kolor podstawowy z salonu wpleć do aranżacji przestrzeni kuchennej i jadalnianej w postaci dekoracyjnych akcentów) i materiały. Z kolei granice między poszczególnymi strefami możesz dodatkowo podkreślić przy pomocy takiego elementu wystroju jak podłoga (spójne, ale różne materiały na podłodze w każdej strefie) czy oświetlenie (kilka źródeł światła oświetlających oddzielnie każdą przestrzeń). Jeśli jesteś miłośnikiem stylu eklektycznego, mieszaj różne konwencje, ale na tyle konsekwentnie, by zachować spójność i harmonię swojej wielofunkcyjnej przestrzeni.

Ocena: 0
Tekst: Sonia Łukomska Zdjęcia: Bernard Białorucki, Michał Przezdzik, Marcin Czechowicz, Konrad Kalbarczyk, Michał Przeździk, Mariusz Bykowski, Michał Skorupski

POLECANE ARTYKUŁY