Szafy do przedpokoju: jak wybrać szafę do zabudowy?

Szafy do przedpokoju pozwalają zaprowadzić porządek w tym pomieszczeniu. Jeśli nie wiesz, na co zwrócić uwagę, wybierając szafy do zabudowy do przedpokoju, sprawdź nasz poradnik! Szczególnie że przedpokój zazwyczaj jest przestrzenią o dosyć małym metrażu, a musimy zmieścić w nim obuwie, odzież wierzchnią (a często i spodnią) oraz różnego rodzaju akcesoria.

Szafa do zabudowy w przedpokoju
Szafa do zabudowy w przedpokoju
Szafa do zabudowy w przedpokoju
Szafa do zabudowy w przedpokoju
Szafa do zabudowy w przedpokoju

Dobierając szafę do zabudowy do przedpokoju, przede wszystkim należy zwrócić uwagę na wymiary pomieszczenia oraz wybranego przez nas mebla, a także zastanowić się, jaki rodzaj drzwi do szafy sprawdzi się w naszym przedpokoju najlepiej. Szafy powinny być pojemne, dobrze zorganizowane i skonstruowane tak, by jak najlepiej wykorzystać każy dostępny centymetr, a jaki mebel zrobi to lepiej niż szafa na wymiar – idealnie dostosowana do kształtu i wymiarów pomieszczenia?

Sprawdź: Jak dobrze zaprojektować szafę i jej wnętrze >>>

Warto również zastosować triki optyczne, wybierając zabudowę na wymiar do przedpokoju, które pomogą nam skorygować kształt i rozmiar pomieszczenia.

Szafy do przedpokoju: ile miejsca na zabudowę?

Wnęka na wbudowaną szafę powinna mieć głębokość większą niż sam mebel. Częsty błąd polega na tym, że przyjmuje się standardowy wymiar szafy, zapominając o grubości jej ścian i drzwi. Warto wiedzieć, że na zamontowanie drzwi przesuwnych potrzeba 8-10 cm (zależnie od grubości skrzydeł). Standardowa szafa ubraniowa, w której swobodnie mieszczą się na przykład koszule na drążku, ma głębokość 60 cm. Jeśli planujemy przechowywać w niej płaszcze i grubsze okrycia (a przecież głównie po to wstawiamy meble do przedpokoju), warto pogłębić ją o kilka centymetrów. Głębokość wnęki musi wynosić zatem 80-90 cm. Istnieją też płytsze szafy do zabudowy – o głębokości 40 cm. W tego typu modelach ubrania wiesza się na wysuwanym drążku, równolegle do tyłu mebla.

Zobacz też: Przedpokój - inspiracje - GALERIE ZDJĘĆ >>>

Szafa do przedpokoju: jakie wybrać drzwi przesuwne?

Drzwi przesuwne nie wymagają wolnego miejsca przed szafą, doskonale sprawdzają się więc na przykład wtedy, kiedy naprzeciwko mebla znajdują się drzwi do sypialni czy łazienki, a także w przypadku wąskiego lub małego przedpokoju. Pewną niedogodnością jest natomiast to, że nie pozwalają one na pełen wgląd do wnętrza szafy – jedno skrzydło zawsze pozostaje zamknięte. W drzwiach składanych wąskie skrzydła są połączone zawiasami i przesuwają się po torze na suficie. Są one świetnym rozwiązaniem do szaf węższych niż 90 cm, ponieważ umożliwiają swobodny dostęp do całej szafy.

Alternatywą są drzwi przesuwno-składane. Polecamy również szafy z wysuwanymi do przodu szafkami cargo. Co prawda nie sprawdzają się one w bardzo wąskich przedpokojach, ponieważ szafki wysuwają się na odległość niemal równą swojej głębokości, jednak ich plusem jest to, że od razu widzimy całą zawartość szafy, co pomaga oszczędzić mnóstwo czasu, szczególnie w przypadku, gdy szukamy konkretnej rzeczy.

Szafy do przedpokoju: fronty, które powiększą optycznie przedpokój

Poziome pasy na frontach szafy (namalowane, z folii samoprzylepnej czy listew) to prosty i skuteczny sposób na optyczne poszerzenie ciasnego wnętrza przedpokoju. W małych przedpokojach doskonale sprawdzają się natomiast fronty szklane, lustrzane lub wykonane z jasnych płyt lakierowanych (okleinowanych albo fornirowanych, ale bez wyrazistych wzorów czy rysunku drewna). Ciekawym rozwiązaniem do małego przedpokoju jest również szafa pokryta fototapetą. Tworzy ona iluzję większej przestrzeni i odwraca uwagę od mniej atrakcyjnych miejsc. Ważne jest tylko, by nie była ona zbyt kolorowa, bo taka może spowodować odwrotny skutek – zacieśnić optycznie wnętrze. Ponadto najlepiej jest wybrać motyw pogłębiający perspektywę, na przykład zdjęcie z widokiem miasta, plaży czy morza.

Drzwi przesuwne - wybór i montaż - WIDEO porady

Meble i dodatki do przedpokoju - GALERIE ZDJĘĆ

Przedpokój to wizytówka domu, dlatego warto umiejętnie go zaaranżować. Pomocne będą odpowiednie meble, dodatki i akcesoria.

Pomysły na wystrój przedpokoju
camera

Wystrój przedpokoju: 15 pomysłów na aranżację

LISTA ZAKUPÓW

Ocena: 0
Tekst: Sonia Łukomska Zdjęcia: Materiały prasowe firmy, Andrzej Szandomirski, Mariusz Bykowski, Radosław Wojnar, Sławomir Frąckowiak, Marta Znój

POLECANE ARTYKUŁY