Wygodna szafa w przedpokoju: praktyczne sposoby na szafy do przedpokoju

Szafy w przedpokoju pozwalają zaprowadzić porządek w tym pomieszczeniu. Jeśli nie wiesz, jaką wybrać szafę do przedpokoju, sprawdź nasz poradnik! Dobrze zaplanowana szafa w przedpokoju to podstawa, ponieważ przedpokój zazwyczaj jest przestrzenią o małym metrażu, a musimy zmieścić w nim różnego rodzaju rzeczy.

Szafa do zabudowy w przedpokoju
Szafa do zabudowy w przedpokoju
Szafa do zabudowy w przedpokoju
Szafa do zabudowy w przedpokoju
Szafa do zabudowy w przedpokoju

Przedpokój to jedna z tych przestrzeni w naszym domu, które urządzone muszą być w sposób absolutnie praktyczny i wygodny. Docenimy to już w pierwszych dniach użytkowania. Przydatne meble do przedpokoju to takie, które bez problemu pomieszczą całą wierzchnią garderobę wszystkich domowników, wygospodarują przestrzeń na kilka płaszczy dla gości, a jednocześnie nie będą zawadzać w przestrzeni głównego traktu komunikacyjnego, od wejścia i dalej - „na pokoje”.

Dobierając szafę do przedpokoju, przede wszystkim należy zwrócić uwagę na wymiary pomieszczenia oraz wybranego przez nas mebla, a także zastanowić się, jaki rodzaj drzwi do szafy sprawdzi się w naszym przedpokoju najlepiej. Szafy powinny być pojemne, dobrze zorganizowane i skonstruowane tak, by jak najlepiej wykorzystać każy dostępny centymetr, a jaki mebel zrobi to lepiej niż szafa na wymiar – idealnie dostosowana do kształtu i wymiarów pomieszczenia? Warto również zastosować triki optyczne, wybierając zabudowę na wymiar do przedpokoju, które pomogą nam skorygować kształt i rozmiar pomieszczenia.

Sprawdź: SZAFY DO ZABUDOWY: Jak wybrać idealną szafę do zabudowy - PORADNIK>>

Szafy w przedpokoju: ile miejsca na zabudowę?

Wnęka na wbudowaną szafę w przedpokoju powinna mieć głębokość większą niż sam mebel. Częsty błąd polega na tym, że przyjmuje się standardowy wymiar szafy, zapominając o grubości jej ścian i drzwi. Warto wiedzieć, że na zamontowanie drzwi przesuwnych potrzeba 8-10 cm (zależnie od grubości skrzydeł). Standardowa szafa ubraniowa, w której swobodnie mieszczą się na przykład koszule na drążku, ma głębokość 60 cm. Jeśli planujemy przechowywać w niej płaszcze i grubsze okrycia (a przecież głównie po to wstawiamy meble do przedpokoju), warto pogłębić ją o kilka centymetrów. Głębokość wnęki musi wynosić zatem 80-90 cm. Istnieją też płytsze szafy do zabudowy – o głębokości 40 cm. W tego typu modelach ubrania wiesza się na wysuwanym drążku, równolegle do tyłu mebla.

Zobacz też: Przedpokój - inspiracje - GALERIE ZDJĘĆ >>

Szafy do przedpokoju: jakie wybrać drzwi przesuwne?

Drzwi przesuwne nie wymagają wolnego miejsca przed szafą, doskonale sprawdzają się więc na przykład wtedy, kiedy naprzeciwko mebla znajdują się drzwi do sypialni czy łazienki, a także w przypadku wąskiego lub małego przedpokoju. Pewną niedogodnością jest natomiast to, że nie pozwalają one na pełen wgląd do wnętrza szafy w przedpokoju – jedno skrzydło zawsze pozostaje zamknięte. W drzwiach składanych wąskie skrzydła są połączone zawiasami i przesuwają się po torze na suficie. Są one świetnym rozwiązaniem do szaf węższych niż 90 cm, ponieważ umożliwiają swobodny dostęp do całej szafy.

Alternatywą są drzwi przesuwno-składane. Polecamy również szafy z wysuwanymi do przodu szafkami cargo. Co prawda nie sprawdzają się one w bardzo wąskich przedpokojach, ponieważ szafki wysuwają się na odległość niemal równą swojej głębokości, jednak ich plusem jest to, że od razu widzimy całą zawartość szafy, co pomaga oszczędzić mnóstwo czasu, szczególnie w przypadku, gdy szukamy konkretnej rzeczy.

Przeczytaj: Jak urządzić mały pokój? Pomysł na ładny mały pokój dzienny GALERIA >>

Szafy do przedpokoju: fronty, które powiększą optycznie przedpokój

Poziome pasy na frontach szafy (namalowane, z folii samoprzylepnej czy listew) to prosty i skuteczny sposób na optyczne poszerzenie ciasnego wnętrza przedpokoju. W małych przedpokojach doskonale sprawdzają się natomiast fronty szklane, lustrzane lub wykonane z jasnych płyt lakierowanych (okleinowanych albo fornirowanych, ale bez wyrazistych wzorów czy rysunku drewna). Ciekawym rozwiązaniem do małego przedpokoju jest również szafa pokryta fototapetą. Tworzy ona iluzję większej przestrzeni i odwraca uwagę od mniej atrakcyjnych miejsc. Ważne jest tylko, by nie była ona zbyt kolorowa, bo taka może spowodować odwrotny skutek – zacieśnić optycznie wnętrze. Ponadto najlepiej jest wybrać motyw pogłębiający perspektywę, na przykład zdjęcie z widokiem miasta, plaży czy morza.

Polecamy: Półki ścienne do sypialni: pomysłowe półki wiszące na książki i nie tylko>>

Drzwi przesuwne - wybór i montaż - WIDEO porady

Meble i dodatki do przedpokoju - GALERIE ZDJĘĆ

Przedpokój to wizytówka domu, dlatego warto umiejętnie go zaaranżować. Pomocne będą odpowiednie meble, dodatki i akcesoria.

Pomysły na wystrój przedpokoju
camera

Wystrój przedpokoju: 15 pomysłów na aranżację

LISTA ZAKUPÓW

Zabudowana szafa w przedpokoju: ile miejsca na nią potrzeba?

Zabudowana szafa do przedpokoju to najlepsze rozwiązanie dla osób dysponujących wolną przestrzenią, którą chcą zaplanować jako dodatkowe miejsce do przechowywania. Szafy na wymiar to estetyczne i funkcjonalne rozwiązanie umożliwiające nam zorganizowanie różnego rodzaju schowków. Ile miejsce warto przeznaczyć na zabudowę? Jakie drzwi do szafy wybrać?

Jeśli aranżując przedpokój zdecydujemy się na szafę w zabudowie, warto wiedzieć o niej kilka rzeczy. Jedną z najważniejszych kwestii, o której powinniśmy pamiętać jest miejsce przeznaczona na zabudowę. Wnęka, w której chcemy zrobić szafę na wymiar, powinna mieć głębokość większą niż sama szafa. Bardzo często o tym zapominany i przyjmujemy standardowy wymiar szafy, zapominając jednak o grubości jej ścian oraz drzwi. Warto wiedzieć, że na zamontowanie drzwi przesuwnych potrzebujemy od 8 do 10 cm. Standardowa szafa na ubrania, w której swobodnie mieszą się drążki na koszule ma głębokość 60 cm. Jeśli w szafie planujemy przechowywać płaszcze i grubsze okrycia, wówczas warto powiększyć jej głębokość o kilka centymetrów. Zatem głębokość samej wnęki musi wynosić około 80 cm. Możemy oczywiście zdecydować się na szafę nieco płytszą, nawet taką o głębokości 40 cm. Te, przeznaczone są na wieszanie ubrań na wysuwanym drążku.

 Sprawdź również: MAŁA SYPIALNIA: 10 pomysłów, jak urządzić sypialnię [GALERIA ZDJĘĆ]>>

Jakie drzwi wybrać do szafa w przedpokoju?

Decydując się na szafę wnękową, mamy do wyboru co najmniej trzy opcje dotyczące wyboru drzwi. Możemy zdecydować się na skrzydła przesuwne, drzwi składane lub te przesuwno-składane.

  • Skrzydła składane: największą ich zaletą jest to, że nie wymagają dodatkowego miejsca przed szafą. Sprawdzą się w przypadku, gdy na przeciwko szafy znajdują się np. drzwi do kolejnego pomieszczenia. Do wad możemy natomiast zaliczyć to, że nie umożliwiają nam one całkowitego wglądu do wnętrza szafy - jedno skrzydło zawsze będzie zamknięte,
  • Drzwi składane: wąskie skrzydła są połączone zawiasami i przesuwają się po torze na suficie. Drzwi składane są idealnym rozwiązaniem do szaf węższych niż 90 cm, ponieważ ma się dostęp do całej szafy,
  • Skrzydła przesuwno-składane: kiedy są zamknięte - ułożone są w jednej linii (bez zakładu charakterystycznego dla drzwi przesuwnych). Taka konstrukcja, po otwarciu, umożliwia dostęp do całej szafy w przedpokoju.

Zobacz też: Nowoczesny przedpokój: DEKORATORNIA przedstawia świetne pomysły. Zobacz ZDJĘCIA>>

 

Szafa do przedpokoju: triki do wąskiego przedpokoju

Przestrzeń wąskiego przedpokoju „ograć” możemy kilkoma trikami. Wielkoformatowe płyty jasnoszarego gresu na fragmencie podłogi tuż przy wejściu, to rozwiązanie praktyczne (mokre i brudne obuwie zostawiamy w tej części przedpokoju), subtelnie korespondujące z konsekwentną bielą ścian we wszystkich pomieszczeniach. Dalej podłoga w przedpokoju jest już jednolicie drewniana, jak i w pozostałych wnętrzach. Dzięki temu przestrzeń przedpokoju zyskuje konieczny oddech i optyczne centymetry. Drewno także skutecznie ociepla chłodną biel i szarość na podłodze i ścianach.

Zobacz też: Jak urządzić przedpokój? 10 inspiracji: porady i ZDJĘCIA aranżacji przedpokoju>>

Pomysł na szafę do przedpokoju: szafa z niespodzianką

Meble do wąskiego przedpokoju – proste, białe, „bez udziwnień” – to pomysł kontrowersyjny, ale w przedstawionym projekcie obroniony na medal. Dlaczego kontrowersyjny? Meble do przedpokoju, w którym pozostawiamy ubłocone buty, mokre parasole i przemoczone kurtki, dość szybko się brudzą. Stąd przekonanie, że im ciemniejsza barwa mebli do przedpokoju, tym i widoczność zabrudzeń jest mniejsza. Białe meble do przedpokoju wymagają oczywiście bieżącej pielęgnacji, ale nie przesadzajmy – nie większej, niż pozostałe meble w mieszkaniu.

Duże przeszklenia pierwszej pary drzwi szafy w przedpokoju, umieszczonej tuż za wejściem, rozwiązują kwestię poszukiwań dodatkowego miejsca na praktyczne lustro w przedpokoju. Jednocześnie optycznie dodają wąskiemu wnętrzu metrażu i wyrównują proporcje.

Ponad drzwiami szafy wnękowej z lustrem przewidziano także neutralnie białe, praktyczne schowki, do których dostać się możemy ze zgrabnego stołka-drabinki. Jest to idealne miejsce na torby podróżne czy sezonowe ubrania lub dodatki. Dalej, w głębi wąskiego przedpokoju, zabudowa szafy wnękowej przybrała odcień bieli, wtapiając się doskonale w konwencję białych ścian wnętrza. Co wyróżnia tą szafę, to ciekawy podział zagospodarowania półek i szafek. Oprócz wysokich, dwu- i jednoskrzydłowych szaf, zabudowa mebli do przedpokoju przewiduje także mniejsze i węższe szafki (na np. szaliki, rękawiczki, akcesoria do wyprowadzania psa). Tą prostą kompozycję w bieli urozmaica jednak bardzo silny detal dekoracyjny – uchwyty. Oryginalne, ceramiczne, białe uchwyty szafek przybrały kształt... fragmentów ludzkiego ciała. Ich kształt nie tylko intryguje i wprowadza nieoczywistą, artystowską interpretację aranżacji nowoczesnego przedpokoju, ale służy też nierzadko jako chwilowy wieszak (do odwieszenia torebki bądź kurtki, gdy bardzo, bardzo nam się spieszy).

Wszystko, co łatwo strącić, potrącić, zsunąć i zepsuć w przestrzeni przedpokoju, gdzie ruch i pośpiech są na porządku dziennym, jest po prostu zbędne i niepotrzebne.

Ocena: 0
Tekst: Sonia Łukomska Zdjęcia: Andrzej Szandomirski, Radosław Wojnar, Sławomir Frąckowiak, Materiały prasowe firmy, Marta Znój, Mariusz Bykowski

POLECANE ARTYKUŁY