Przedpokój bardzo często jest miejscem, w którym przechowujemy dużo rzeczy: ubrań, butów, a także różnych domowych sprzętów. W związku z tym potrzebne są funkcjonalne meble do przedpokoju. Czasem jednak powierzchnia przedpokoju nie daje nam możliwości wstawienia dużej szafy. Najlepszym rozwiązaniem mebli do przedpokoju są szafy wnękowe robione na zamówienie, lecz układ architektoniczny pomieszczenia nie zawsze pozwala na tak poważną przeróbkę. Wówczas dobrym rozwiązaniem jest własnoręczne zagospodarowanie wnęki w przedpokoju, która będzie nam służyć jako szafa. Pomysł ten nadaje się do przedpokoi o każdej powierzchni, bo sami decydujemy o wielkości, wysokości i jego kształcie. Podpowiadamy jak urządzić przedpokój funkcjonalny z wnęką na szafę.

Przedpokój: wybieramy meble i szafy wnękowe

Widoczna na zdjęciu przedpokoju konstrukcja z półek została wykonana z płyt gipsowo-kartonowych i wypełniła wnękę w przedpokoju zamiast tradycyjnej szafy. Poza półkami znalazło się w niej również miejsce na wieszaki. Wnęka w przedpokoju umiejscowiona obok drzwi wejściowych była niewielkich rozmiarów, co uniemożliwiło ustawienie w niej typowej szafy. Ażurowa konstrukcja z przesuwanymi drzwiami idealnie się tu dopasowała do aranżacji przedpokoju.

Ze względu na płytkość wnęki, niemożliwym okazało się zamontowanie typowego drążką na ubrania, więc wieszaki zamontowano prostopadle w stosunku do ściany. Rozmieszczenie półek we wnęce w przedpokoju zostało dokładnie rozplanowane. Te umiejscowione najwyżej pełnią rolę schowka, który można również zabudować systemem drzwi przesuwnych. Półka zbudowana nad drzwiami ma głębokość 80 cm, co nie obniża optycznie przedpokoju, a w zupełności wystarczy, by ustawić na niej całkiem sporą liczbę pudeł. W dolnej części znalazło się miejsce na buty. Powyżej jest mnóstwo miejsca na różne domowe drobiazgi.

Całość konstrukcji we wnęce w przedpokoju została osłonięta za pomocą systemu paneli, zamocowanych do boku ścianek na potrójnych prowadnicach, co daje możliwość przesuwania wszystkich ekranów w obu kierunkach.

Układ całego mebla do przedpokoju stwarza wrażenie lekkości, co dodatkowo podkreśla jasna kolorystyka całego przedpokoju. Dominuje biel podkreślona jedynie w kilku miejscach słoneczną żółcią i pomarańczem. Biała konstrukcja "szafy" sprawia, że nie wyróżnia się ona na tle ściany i tym samym nie przytłacza pomieszczenia.

Uzupełnieniem ażurowej konstrukcji jest duża półka w przedpokoju umiejscowiona nad drzwiami wejściowymi, na której ustawiono wiklinowe koszyki i pudełka.