Projekty kuchni. Kuchnia rustykalna

Kochamy kuchnie rustykalne. Mają klimat, który sprawia, że najchętniej przesiadujemy właśnie w nich. Taki projekt kuchni możemy wybrać nawet jeśli mieszkamy w bloku, zwłaszcza że styl rustykalny ma wiele odmian. Kuchnia stylizowana jest przytulna i sielska. Pamiętaj, że taka kuchnia wcale nie musi być skansenem. Projekty kuchni: zdjęcia.

Kuchnia
Kuchnia
Kuchnia
Kuchnia
Kuchnia

Kuchnia w stylu rustykalnym to przede wszystkim wnętrze skromne i pełne prostoty. Jeśli podobają ci się takie projekty kuchni, zapomnij o feerii barw, sztucznych tworzywach i eleganckich wykończeniach. W kuchni wiejskiej lub stylizowanej na taką królują materiały naturalne: drewniane meble kuchenne, wiklinowe dodatki, cegła w towarzystwie kutego żelaza albo żeliwa.

Projekt kuchni: kuchnia rustykalna i meble kuchenne

Kuchnia rustykalna jest pełna ciepła. Urzeka szlachetna prostota rzeczy zrobionych ręcznie przez rzemieślników: mebli, podłóg i ozdób. W kuchni rustykalnej najpiękniejsze są meble kuchenne drewniane i stare sprzęty: stół na toczonych nogach, trochę krzywy kredens z galeryjką, zydle i ławy. Warto rozejrzeć się za nimi na targach staroci, ale jeśli nie masz takiej możliwości, wybierz meble stylizowane na rustykalne. Nie kupuj kompletu szafek, bo bardziej stylowo będzie wyglądała kompozycja rozmaitych sprzętów wolno stojących, otwartych półek, relingów, wieszaczków. Żeby nadać im wspólną nutę, pomaluj je, ozdób naklejką z ludowym motywem albo decoupage’em. Spróbuj wymyślić nowe zastosowanie dla posiadanych już sprzętów. Możesz np. wstawić zlew w blat fikuśnego stolika na wygiętych nóżkach albo przerobić szafę ubraniową na kredens. Jeśli wolisz w kuchni solidną zabudowę, zastosuj szafki  murowane z frontami w postaci drzwiczek lub zasłonek - to niedrogie i stylowe rozwiązanie. Prawdziwie wiejskiego charakteru dodadzą twojej kuchni naczynia i dekoracje. Dzbanki, misy, talerze, kamienne garnki, żeliwne patelnie niech wszędzie wiszą i stoją. Nie obejdziesz się bez kilku koszyków, przydadzą się dekoracje w postaci glinianych figurek, np. kur i kogutów,  haftowane makatki, szydełkowe koronki.

Kuchnia rustykalna: dekoracje

Wystawienie na widok ładnych naczyń kuchennych to interesujący sposób na dekorację kuchni w rustyklanym stylu. Cudownie sprawdzają się w tej roli malowane talerze, np. powieszone na ścianie. Nie można ich jednak używać, no i wymagają podziurawienia ściany haczykami. Zastosowanie półki jest praktyczniejsze, bo na naszych ozdobach możemy jadać, a wystawę łatwo zmieniać. Poszukaj takiej półki na targu staroci albo zamów u stolarza. Dla urody aranżacji kuchni i naszej wygody nie ukrywamy również produktów spożywczych w szafkach, lecz przełożone do ładnych słojów, puszek czy pudełek trzymamy na otwartych półkach lub blacie. Wdzięczne makatki z naiwnymi sentencjami, szydełkowe serwetki i koronki to również nieodzowne atrybuty kuchni w wiejskim stylu.

Ocena: 0
Tekst: Bożena Kowalewska Zdjęcia: Sebastian Oleksik, Alicja Radej, Maciej Stępiński, Jakub Pajewski, Marcin Czechowicz, Mariusz Bykowski, Andrzej Szandomirski Źródło: Moje Mieszkanie

POLECANE ARTYKUŁY