Jakie rozwiązania, formy i konstrukcje mebli sprawią, że codzienność osób starszych będzie bardziej komfortowa? Jak odpowiedzieć na rosnące wyzwania starzejącej się populacji w Europie i na świecie? Punktem wyjścia dla wystawy Wydziału Technologii Drewna Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu prezentowanej na targach Arena Design są przemiany demograficzne i ich przełożenie na projektowanie i rozwój produktów.

Każdy ze zwiedzający mógł poczuć ograniczenia, które niesie ze sobą wiek

„Współodczuwanie. Wiek, komfort, bezpieczeństwo” nie było klasyczną wystawą designu. Osią prezentacji była metodologia projektowania polegająca na empatii, czyli pełnym wczuciu się w potrzeby użytkownika. Na wystawie zaprezentowano specjalnie skonstruowany kombinezon – symulator wieku, który umożliwi zrozumienie niektórych codziennych wyzwań, które stoją przed seniorami. Każdy ze zwiedzających mógł poczuć przez chwilę fizyczne ograniczenia wynikające z wieku i znaleźć ich przełożenie na projektowanie mebli. Design to nie gadżety, które powstają za biurkiem projektanta, ale sposób na zmianę codzienności. Pierwszym krokiem do tej zmiany jest zrozumienie potrzeb i problemów tych, dla których projektujemy – twierdzą autorzy prezentacji.

Międzynarodowa wymiana doświadczeń

Na wystawie zaprezentowane zostały również projekty konkretnych usprawnień i mebli dla seniorów. To rozwiązania zaprojektowane przez studentów uczelni i jednostek badawczych z dziewięciu państw Regionu Morza Bałtyckiego: Polski, Danii, Litwy, Łotwy, Estonii, Niemiec, Szwecji, Norwegii i Finlandii. Wystawa jest częścią międzynarodowego projektu „BaltSe@nioR: Innovative solutions to support BSR enterprises in product development aimed at raising comfort and safety of seniors home living”, współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej (Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego) w ramach programu INTERREG Baltic Sea Region. Projekt otrzymał status projektu flagowego uzyskując priorytet ważności w teraźniejszych i przyszłych działaniach w ramach Programu Regionu Morza Bałtyckiego. W projekcie połączone zostały kompetencje ekspertów z dziedziny meblarstwa, wzornictwa, technologii informatycznych i robotyki, ekonomii i nauk społecznych. Liderem tego wielowymiarowego projektu i zarazem organizatorem wystawy jest Wydział Technologii Drewna Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.

 

Kolejny pokaz koncepcji odbędzie się na Targach DREMA w ramach Fabryki Mebli na Żywo