Remont łazienki może być gruntowny lub tylko częściowy. Możemy zmienić kolor ścian w łazience, jeśli nie mamy wysoko ułożonych płytek, wymienić kabinę prysznicową na wannę lub zmienić płytki na podłodze. Możemy także zdecydować się na całkowity remont łazienki, ale wówczas warto opracować dobry plan remontu i kosztorys.

Remont łazienki: ciekawe triki i porady

1. Jeżeli łazienka jest duża, możemy pozwolić sobie na eksperymenty z kolorami i fakturami. W takim wnętrzu sprawdza się płytki nie tylko ciemne, ale także wzorzyste. „Zapełnią” przestrzeń i sprawią, ze będzie przytulniejsza.
2. Jasne płytki na ścianie i podłodze polecamy do małych pomieszczeń – optycznie powiększą przestrzeń. Jeżeli marzy nam się wzór na ścianie, postawmy na jeden subtelny dekor.
3. Wąskie pomieszczenie optycznie poszerzymy poziomym pasem w kolorze innym niż reszta ściany, pas może być pomalowany, ułożony z płytek lub mozaiki, powinien zostać poprowadzony przez cała szerokość węższych ścian.

Remont łazienki: płytki do łazienki i farba

Remont łazienki: płytki: Warto wybierać te płytki do łazienki, które cechuje mała nasiąkliwość, parametr jest podawany w procentach. Im mniejsza liczba, tym mniejsza nasiąkliwość. Zwróćmy uwagę na antyposlizgowość płytek do łazienki - oznaczana jest w skali od R9 do R13 – im wyższa wartość, tym mniej śliskie płytki.

Remont łazienki: farba. Odporna farba do łazienki. Specjalnie do łazienki produkowane są farby akrylowe lub lateksowe, które mają podwyższoną odporność na działanie wilgoci.

Remont łazienki: drewno w łazience. Do łazienki wybierajmy gatunki egzotyczne (tek, iroko, jatoba, cedr, merbau, doussie). Są naturalnie zabezpieczone przed wilgocią, bo zawierają dużo garbników, związków żywicznych i substancji oleistych.

Remont łazienki: kosztorys prac

- podejścia wodno-kanalizacyjne do przyborów sanitarnych (umywalki, wanny, brodzika, pralki, miski ustępowej, bidetu): 100–200 zł/szt.
- montaż stelaża: 150–200 zł
- zabudowa: 100 zł
- montaż baterii sztorcowej lub ściennej, panelu prysznicowego: 50–300 zł
- montaż umywalki, bidetu: 50 zł
- montaż tradycyjnego WC: 50 zł
- montaż wanny lub brodzika: 200 zł
- montaż kabiny: 150–250 zł
- montaż instalacji elektrycznej: 40 zł/punkt
- wykonanie otworu w ścianie pod każdą puszkę: 10–30 zł
- wykonanie podejścia do grzejnika: 150–200 zł
- zbicie glazury: 100 zł/m2
- ułożenie glazury: od 40 zł/m2
- malowanie: od 10 zł/m2
- przeniesienie gniazdek: 8 zł
- układanie parkietu tropikalnego: od 70 zł/m2
- projekt łazienki: od 150 zł/m2
- projekt mebli łazienkowych: od 100 zł/m2