Aranżacja łazienki w intensywnych, zmysłowych kolorach wielu osobom bardzo się podoba, ale często obawiamy się, że ciemna łazienka będzie niepraktyczna i ponura. Nic bardziej mylnego. Aranżacja łazienki, do której wybierzemy ciemne płytki, będzie udana, pod warunkiem że zadbamy o dobre oświetlnie łazienki.

Ciemna łazienka aranżacja: jakie oświetlenie się sprawdzi

Najbardziej popularne rozwiązanie w aranżacji łazienek - oświetlenie nad lustrem - w ciemnej łazience jest błędem! Na twarzy tworzą się wtedy cienie, co utrudnia robienie makijażu i golenie. Ale czasem nie ma innego wyjścia, wtedy należy umieścić oprawę na ścianie łazienki na wysokości około 2 m nad podłogą, najlepsze w tym wypadku będą pozioma listwa świecąca równomiernym światłem lub dwa punkty umieszczone w odległości ok. 60 cm ustawione tak, by strumienie światła „przecinały się” na wysokości twarzy.

Drugi sposób na oświetlenie ciemnej łazienki to oświetlenie umieszczone po obu stronach lustra. To idealne rozwiązanie w takeij aranżacji łazienki. Oświetlenie instalujemy na wysokości wzroku. Oprawy dobieramy tak, by łagodnie rozpraszały światło, ale nie zmieniały jego barwy, w innym wypadku może być problem ze zrobieniem makijażu.

Aranżacja łazienki i oświetlenie górne. W ciemnej łazience świetnie sprawdzają się plafony - równomiernie oświetlają, nie tworzą cieni. Na co dzień można z niego nie korzystać, jest jednak niezbędne podczas porządków i innych prac. Dobrze więc zainstalować żarówki o większej mocy.

Aranżacja łazienki i oświetlenie dekoracyjne. Małej ciemnej łazience doda przestrzeni - można podświetlić wnęki w łazience, zaznaczyć światłem obrys drzwi lub umieścić je pod szafką (będzie wyglądała, jakby lewitowała). W tej roli znakomitym rozwiązaniem jest taśma LED.