Projekty łazienek: aranżacja łazienki wąskiej i ciemnej

Właścicielka miała obawy do łazienki wąskiej, długiej i ciemnej. Czy aranżacja łazienki może być nowoczesna i przestronna? Projekty łazienek wymagają dobrego rozplanowania, dlatego ta łazienka została powierzona specjaliście. Efekt? Według nas znakomity.

Wąska łazienka i styl
łazienka zdjęcia
łazienka zdjęcia
aranżacje-łazienki
łazienki-zdjęcia

Wchodząc do tej łazienki, nie zauważa się, że wnętrze jest długie i wąskie. Co decyduje, że projekty łazienek są spójne i funkcjonalne? To zasługa kilku sprytnych rozwiązań, które nie tylko modyfikują proporcje wnętrza wąskiej łazienki, ale też sprawiają, że przebywanie w niej jest przyjemne i wygodne. Długa i wąska łazienka to częsty problem w naszych mieszkaniach. Jak zneutralizować efekt „wagonu”? Najlepszym sposobem na optyczne poprawienie proporcji wąskiej łazienki jest lustro. Aranżacja łazienki, w której zastosujemy dużą taflę na dłuższej ścianie optycznie poszerzy wnętrze. Lustro należy montować na równi z linią płytek. Ściany krótsze powinny być dekoracyjne - w tej łazience przy jednej osadzona jest piękna wanna, drugą zaś zdobi fototapeta.

Projekty łazienek: funkcjonalne wnętrze

Prezentowana łazienka kształtem przypominała wagon tramwajowy. Właścicielka martwiłam się, że w takiej łazience nie uda się zmieścić wanny. Tak było w stanie deweloperskim. Po przygotowaniu projektu łazienki przez architektkę proporcje wnętrza się zmieniły, choć żadna ściana nie została przesunięta. Dzięki temu aranżacja łazienki nabrała przestronności.

Aranżacja łazienki: nowoczesny wystrój

Aranżacja łazienki utrzymana jest w kolorach ziemi. Wzdłuż krótszej sciany, z lewej strony od wejścia, udało sie wkomponować sporą wannę. Została obudowana szarymi płytkami. Aranżacja łazienki nabiera klimatu dzięki dekoracyjnej ścianie. Ścianę zdobi romantyczna fototapeta w trawy. Długa szafka pod umywalkę, zaprojektowana przez architektkę, ma nietypowy kształt - lewy bok jest szerszy od prawego. Stworzono więc dużo miejsca na przechowywanie, bez niepotrzebnego zajmowania przestrzeni w wąskiej łazience.

Aranżacja łazienki: kolory

Prezentowana aranżacja łazienki tchnie spokojem. Dominują w niej barwy ziemi: beże, brązy, szarości. By uniknać monotonii w wystroju łazienki, właścicielka i projektantka postanowiły wzbogacić wnętrze dekoracją ścienną. Wybrały wodoodporną fototapetę ze zdjęciem zbóż wyłaniających się z mlecznej mgły. Niespodziewanie stała sie elementem, który wprowadza niezwykły nastrój do aranżacji łazienki.

Aranżacja łazienki: jak powiększyć wąską łazienkę

Jeśli mamy wąską, czy małą łazienkę można zastosować kilka trików wnętrzarskich powiększających optycznie wnętrze. Długie lustro nad blatem oszukuje oczy. Oddala przeciwległą ścianę i daje wrażenie, że dekoracyjna tapeta po prawej stronie zajmuje dwa razy szerszą powierzchnię. To znacznie poprawia proporcje wąskiej łazienki. Długa zwężająca się umywalka „zainspirowała” projektantkę i zdecydowała o kształcie zabudowy. Fornir tekowy, którym pokryto szafki, ma za zadanie ocieplić szarość płytek, podobnie jak fototapeta na ścianie.

Aranżacja łazienki: oświetlenie

Udana aranżacja łazienki to także dobrze dobrane oświetlnie. W wąskiej łazience ważne jest światło. Główne oświetlenie sufitowe powinno być punktowe. Dobrym rozwiązaniem do łazienki są reflektorki, które można skierować na wybrane, ważne punkty pomieszczenia. 3 reflektorki o mocy 50 W oświetlają znacznie więcej niż jedna lampa z rozproszonym światłem. Warto też podświetlić zabudowę - to dodaje meblom lekkości, a wystrój łazienki nabiera nastrojowego wyrazu.

NIE PRZEGAP

Ocena: 0
Tekst: Karolina Klepacka Projekt łazienki: Aleksandra Ziarek/Fleksidesign Zdjęcia: Konrad Kalbarczyk

POLECANE ARTYKUŁY