Ściana nad blatem w kuchni: pomysłowe i praktyczne rozwiązania

Ściana nad blatem w kuchni jest miejscem specyficznym. Narażona na wiele różnych czynników związanych z gotowaniem czy zmywaniem, wymaga pomysłowego wykończenia. Dawniej hitem na ścianie nad blatem kuchennym były płytki. Dziś, powoli odchodzą one do lamusa ustępując miejsca bardziej wyszukanym materiałom jak chociażby kamień, szkło czy cegła. Prezentujemy aranżacje z pomysłowym wykończeniem ściany nad blatem kuchennym!

Beton na ścianie w kuchni
Parkiet tekowy na ścianie
Szkło z nadrukiem na ścianie nad blatem
Szkło na ścianie w kuchni
Tablica magnetyczna w kuchni

Ściana nad blatem w kuchni to specyficzne miejsce, które wymaga przemyślanych i funkcjonalnych rozwiązań. Decydując się na materiał wykorzystany do jej pokrycia, weźmy pod uwagę takie wykończenie, które będzie nie tylko ozdobą kuchennego wnętrza, ale będzie także chroniło ścianę przed działaniem różnych czynników.

Ściana nad blatem w kuchni: wytrzymałe materiały

Jednym z najpowszechniejszych sposobów na wykończenie ściany nad blatem kuchennym są płytki ceramiczne. Ich największą zaletą jest łatwość w utrzymaniu czystości, a także wyjątkowa odporność na wysoką temperaturę. Szeroki asortyment płytek kuchennych umożliwi nam wystrój kuchni w różnych stylach. Równie chętnie wykorzystywanym rozwiązaniem jest specjalna farba odporna na tłuszcz czy wilgoć. Dodatkowym atutem malowania ściany nad blatem kuchennym jest fakt, iż często możemy zmieniać jej kolorystykę, a tym samym odświeżać kuchenne wnętrze. Jeśli zależy nam na wyjątkowo trwałym materiale wykończeniowym, który w kuchni z pewnością jest niezwykle pożądany, warto zdecydować się na kamień. Jest on jednym z najtrwalszych materiałów, a dodatkowo jest niezwykle efektowny. Jako wykończenie blatów oraz powierzchni nadblatowych idealnie sprawdzi się granit, ponieważ nie wchłania tłuszczów i jest wyjątkowo odporny na działanie związków chemicznych.

Ściany w kuchni: drewno na ścianie czy tafla szkła?

Jeśli marzy nam się w projekcie kuchni drewniany element, możemy oczywiście zdecydować się na pokrycie ściany drewnem, czy panelami. Drewno jako niezwykle uniwersalny materiał sprawdzi się praktycznie w każdym projekcie kuchni i nada jej wyjątkowego charakteru. W takim przypadku należy jednak pamiętać, że bardzo ważne jest odpowiednie zaimpregnowanie drewna. Pomysłowym rozwiązaniem jest także obłożenie tym samym materiałem zarówno blatu kuchennego jak i ściany bezpośrednio nad nim. Wówczas warto zdecydować się na dąb, buk czy orzech, które nie będą pochłaniały wilgoci. W nowoczesnych aranżacjach kuchni idealnie sprawdzi się tafla szkła nad blatem. Mamy do wyboru szkło matowe, albo lakierowane, mleczne albo zbrojone. Jeśli chcemy by blat pełnił także wyjątkową funkcję ozdobną, możemy zdecydować się szkło z nadrukiem. Decydując się na szkło do pokrycia ściany nad kuchennym blatem pamiętajmy, że nie każdy rodzaj szkła jest odporny na wysokie temperatury, wówczas zrezygnować z takiego materiału np. w strefie gotowania.

NIE PRZEGAP

Ocena: 0
Tekst: Anna Rychlewicz Zdjęcia: Mariusz Bykowski, Damian Osak, Norbert Banaszyk/DADA, Marcin Czechowicz, Piotr Mastalerz, Mateusz Lipiński

POLECANE ARTYKUŁY