Nawet najpiękniejsze meble nie wynagrodzą braku miejsca na odstawienie garnka. Jak urządzić kuchnię wygodną do przygotowywania posiłków, picia kawy, sprzątania? W kuchni najważniejsza jest wygoda i tutaj przydadzą sie nasze praktyczne porady. Dawno już zauważono, że czynności kuchenne zaczynają się od lodówki, kontynuowane są przy blacie i zlewie, a kończą za płytą grzewczą. Dlatego jeśli zastanawiasz się jak urządzić kuchnię, przede wszystkim zwróć uwagę na ergonomię. Zmierz odległości, sprawdź czy szafki i szuflady będą wygodne i łatwo dostępne, czy masz wystarczająco dużo miesjca do przygotowywania posiłków.

Praktyczne porady: kuchnia przemyślana

Uczenie mówiąc sprzęty w kuchni, tj. lodówka, blat, zlew, płyta grzejna to ciąg  technologiczny, którego elementy spełniają różne funkcje: obróbka wstępna (część między lodówką a zlewem), mycie i zmywanie (zlew), obróbka czysta (zlew-kuchenka), obróbka cieplna (kuchenka) i wykańczanie potraw (blat w pobliżu kuchenki). Są to najważniejze strefy w kuchni, dlatego dobrze je zaprojektuj podczas urządzania.

Praktyczne porady: wszystkie te strefy powinny być zachowane nawet w małej kuchni.

Zasada tych stref nie jest to wydumaną teorią – to zasada sprecyzowana w Polskiej Normie, którą posługują się projektanci. Prawidłowe, zgodne z zasadą ciągu technologicznego, rozplanowanie kuchni polega na właściwym rozmieszczeniu urządzeń oraz na zapewnieniu między nimi odpowiednio długiego odcinka blatu. Jak urządzić kuchnię, jak rozplanować blat i zabudowę? Blat może w kuchni przybierać kształt litery L, U, a czasami nawet G. Najłatwiej jest, gdy wszystkie strefy łączy jeden blat. Ale wygodna może też być kuchnia z dwoma równoległymi blatami lub z wyspą. Ważne jest, by pomiędzy lodówką a zlewem oraz zlewem a kuchenką znalazła się płaszczyzna do pracy i odstawiania naczyń i potraw, a urządzenia nie były od siebie zbytnio oddalone.

Praktyczne porady: pamiętaj, że urządzając kuchnię trzeba ją dopasować do charakteru innych wnętrz strefy dziennej. O ile w kuchni zamkniętej dopuszczalne są odstępstwa, o tyle aranżacja otwartej kuchni musi stanowić jedność z urządzeniem jadalni lub salonu.