Aranżacja kuchni może zdecydować o wyglądzie całego mieszkania. Tak stało się w tym wypadku. Zastanawiając się jak urządzić małą kuchnię, właścicielka o pomoc poprosiła architekta wnętrz. Powstała oryginalna mała kuchnia, której główną ozdobą są fototapeta i lodówka. Motyw budki telefonicznej z lodówki (Ardo z linii Vintage) powtarza się na ścianie w kuchni. Fotografia została obrobiona i przygotowana do wydruku w studiu Avantura (www.avantura.eu), a fototapetę wykonała z niej firma Logob. Dopiero wtedy fototapeta mogła ozdobić ścianę nad blatem. Zabudowa kuchenna z lakierowanego na biało MDF-u została wykonana na zamówienie. Ważnym elementem wystroju małej kuchni jest oświetlenie ze sklepu BDB-lampy (www.bdb-lampy.pl).

Projekt kuchni: meble i dodatki do kuchni

Idąc za radą architekta, Sebastiana Głaska, w mieszkaniu została wyburzona ściana, co umozliwiło połączenie przedpokoju, małej kuchni i salonu w jedno wnętrze. Sebastian pomógł w realizacji odważnego pomysłu na urządzenie małej kuchni. Celem było jak najlepsze wydobycie walorów kuchni i zharmonizowanie je zabudowy z wyposażeniem (lodówka stylizowana na angielską budkę telefoniczną) oraz kolorem ścian. Meble kuchenne były wybierane tak, aby pasowały do lodówki. Sama lodówka jest w stylu retro, ale reszta mieszkania urządzona jest prostymi, nowoczesnymi sprzętami. Mała kuchnia ma niecałe 7 m². Właścicielka wybrała taki system wyposażenia mebli do kuchni, który pozwala na maksymalne wykorzystanie przestrzeni. I udało się, bo oprócz tego, że mała kuchnia super wygląda, jest też bardzo praktyczna.

Aranżacja kuchni: mała kuchnia z salonem

Między częścią kuchenną a kanapą stoi stół Lion, wybrany tak, by pasował do zabudowy kuchennej. Został wyszperany łącznie z krzesłami Bibi przez internet. Dobrym rozwiązaniem jest półka na wino pomiędzy ścianą a lodówką. Dzięki temu można swobodnie otwierać drzwiczki. Ściana przy wejściu odpowiada kolorystycznie głównemu tematowi. Meble kuchenne są białe, żeby optycznie powiększyć mała kuchnię, ale barwa ściany spełnia inne zadanie: przełamuje kontrast pomiędzy połyskliwą bielą a nasyconą czerwienią. Ciemny i szlachetny odcień szarości (Tikkurila) dodaje całemy wystrojowi kuchni harmonii. Tak urządzona mała kuchnia wymaga dyscypliny. Nie ma w niej już miejsca na dodatkowe barwy i właścicielka musi o tym pamiętać, kupując naczynia i akcesoria. Nagrodą za konsekwencję jest to, że nawet w trakcie prac kulinarnych kuchnia wygląda jak z żurnala.