Mała BIAŁA KUCHNIA z SALONEM: jak dobrze połączyć salon z kuchnią

 Salon z kuchnią

Kuchnia jest częścią salonu - dlatego, aby zachować porządek w aranżacji wystrój kuchni nie dominuje stylistycznie. Mała kuchnia połączona z salonem została urządzona w stonowanych kolorach, nawiązujących do kolorystyki salonu.

Fot. Łukasz Zandecki

Mała biała kuchnia kuchnia często jest włączana do strefy dziennej. Takie rozwiązanie powiększa wnętrza. Sprawdź, o czym musisz pamiętać łącząc salon z kuchnią i co uwzględnić opracowując projekt kuchni.

Mała biała kuchnia coraz częściej jest łączona ze strefą dzienną mieszkania. Decydując się na zmianę rozkładu wnętrz pamiętajmy, że możemy zmieniać i przenosić ścianki działowe, nośny ścian raczej nie ruszamy. Dobrym sposobem na małą kuchnię jest połączenie kuchni z salonem. Zmieniając rozkład pomieszczeń trzeba pamiętać o kliku ważnych elementach. O czym pamiętać, łącząc salon z kuchnią i opracowując projekt kuchni?

Biała kuchnia: przenosimy kuchnię do salonu

Po pierwsze łącząc salon z białą kuchnią trzeba sprawdzić instalacje i wybrać odpowiedni sprzęt AGD. Płyta gazowa czy elektryczna? Gaz może być stosowany w salonie z kuchnią pod warunkiem, że w tym pokoju nie śpimy i w mieszkaniu mamy wydzielony pokój do spania. Jeśli zamierzasz nocować w salonie z kuchnią, zamontuj płytę i piekarnik zasilane energią elektryczną. Sprawdź w projekcie wnętrz (z fachowcem) przebieg kabli elektrycznych. Przenosząc małą kuchnię w inne miejsce, sprawdź, czy jest tam możliwość podłączenia wody i kanalizacji. Ważna jest też bliskość kanału wentylacyjnego, do którego podłączymy będzie okap kuchenny. Jeśli odległość jest znaczna, a my gotujemy rzadko, możemy zrezygnować z okapu na rzecz pochłaniacza zapachów (tak było w tym mieszkaniu). Inna możliwość to  obniżenie sufitu i przeciągnięcie nad nim rury odprowadzającej.


Po drugie urządzając salon z kuchnią, sprawdź, ile prądu pobierają sprzęty AGD, i zapytaj dostarczyciela energii, czy masz wystarczającą moc przyłączeniową dla mieszkania, tzn. czy możliwe będzie korzystanie z niezbędnych urządzeń elektrycznych - płyty, zmywarki, pralki, suszarki itp. w salonie. Jeśli moc okaże się za mała, musisz wystąpić o jej zwiększenie.


Po trzecie opracowując projekt kuchni z salonem, zwróć uwagę na głośność urządzeń AGD. Aby praca urządzeń elektrycznych nie zakłócała ci wypoczynku, kupując nową zmywarkę lub lodówkę, wybierz te emitujące niski poziom hałasu. Masz już w domu głośny sprzęt w kuchni i nie chcesz kupować nowego? Poproś fachowca o jego wyciszenie, np. podłożenie maty akustycznej.


Po czwarte podczas aranżacji wnętrz, pamiętaj że mała kuchnia jest częścią salonu - dlatego aranżacja kuchni nie powinna dominować stylistycznie. Urządź małą kuchnię połączoną z salonem w stonowanych barwach, nawiązujących do kolorystyki salonu. Dobrze, gdy fronty szafek kuchennych stanowią jedną płaszczyznę i są pozbawione uchwytów. Jeśli mała kuchnia jest połączona z jadalnią lub salonem, nie ma potrzeby organizowania w niej miejsca do jedzenia.

 Salon z kuchnią

Fot. Mariusz Bykowski

NIE PRZEGAP

Ocena: 0
Tekst: Matylda Gruman Zdjęcia: Łukasz Zandecki

POLECANE ARTYKUŁY