Kuchnia gościnna: planujemy wygodną i praktyczną kuchnię w rustykalnym stylu

Podpowiadamy, jak urządzić wygodną i praktyczną kuchnie w rustykalnym stylu. Kuchnia jest miejscem, gdzie nie tylko gotujemy i spotykamy się z rodziną przy posiłkach. Tu pijemy poranną kawę, wieczorem lubimy pogawędzić z przyjaciółką i znajdujemy chwilę wytchnienia, gdy dzieci już zasną. Zobacz przykładowe aranżacje kuchni.

Kuchnia gościnna. Planujemy wygodną i praktyczną kuchnię w rustykalnym stylu
Kuchnia gościnna. Planujemy wygodną i praktyczną kuchnię w rustykalnym stylu
Kuchnia gościnna. Planujemy wygodną i praktyczną kuchnię w rustykalnym stylu
Kuchnia gościnna. Planujemy wygodną i praktyczną kuchnię w rustykalnym stylu
Kuchnia gościnna. Planujemy wygodną i praktyczną kuchnię w rustykalnym stylu

Jak urządzić kuchnię, aby była wygodna i praktyczna, ale też miała ciepły, rodzinny nastrój? Styl rustykalny wciąż jest niezawodną inspiracją. W dodatku ma on niejedno oblicze. Możemy korzystać z regionalnych tradycji różnych krajów. Nasze przytulne kuchnie będą dzięki temu pięknie się różnić.

W kuchni rustykalnej postaw na drewniane szafki kuchenne

Wybierając meble do kuchni urządzonej w stylu rystykalnym, postaw na drewno. Ponieważ nawet drewno malowane na kolor zachowuje swoje najlepsze cechy. Także w kuchniach wyposażonych w proste, nowoczesne szafki kuchenne łatwo wygrać sielską nutę akcesoriami i dekoracyjnymi dodatkami, pod warunkiem, że zabudowa kuchni jest w naturalnym kolorze drewna.

Dodatki w rustykalnej kuchni

Rustykalne wnętrze można zaprojektować z różnych elementów, starych i nowych, stylowych i nowoczesnych. Dzięki temu kuchnia będzie niezwykła i inna od wszystkich. Zmienisz ją w najmilsze miejsce na świecie. Jeśli na targu staroci trafisz na stół lub kredens ze śladami wieloletniego używania, kup je i nie odnawiaj. Wystarczy wyszorować. Takimi meblami pięknie można urządzić kuchnię. Aranżując kuchnię koniecznie postaraj się wygospodarować miejsce na stół, choćby najmniejszy. Gdy powiesisz nad nim lampę, stworzysz magiczne miejsce, w którym z upodobaniem będzie przesiadywała rodzina i gdzie będą się gromadzili znajomi podczas przyjęć. Nie zapomnij o radiu z odtwarzaczem CD. Cudownie się gotuje z dobrą muzyką w tle.

Kuchnia rustykalna wygodna na co dzień

Od tego, jak zaplanujemy ustawienie mebli i urządzeń, zależy komfort pracy w kuchni.

  • Ciąg roboczy w kuchni. Jeżeli meble i sprzęt są rozmieszczone w jednej linii, urządzenia powinny stać w następującej kolejności: lodówka, zlew, płyta do gotowania - rozdzielone blatami. Gdy zabudowa kuchni ma kształt litery L albo U, pamiętaj o zasadzie trójkąta ergonomicznego: linie wytyczone między tymi trzema sprzętami tworzą trójkąt, którego boki powinny być jak najkrótsze.
  • Przechowywanie. Aby zmieścić jak najwięcej, wybierz szafki kuchenne z koszami obrotowymi lub systemy magic corner umożliwiające pełne wykorzystanie narożników. Zamiast zwykłych szafek z półkami kup szafki z szufladami, bo dostęp do ich zawartości jest łatwiejszy. Atrakcyjnym rozwiązaniem oszczędzającym miejsce jest też szafa cargo, czyli kilka metalowych koszyków ukrytych za wspólnym frontem, które wysuwa się jednym ruchem ręki. Dobrze pasuje do wysokiej zabudowy, np. obok lodówki.
  • Oświetlenie w kuchni. Pod półkami i wiszącymi szafkami zainstaluj świetlówki lub halogeny, które dobrze oświetlą blat roboczy. Nad stołem dla dobrego nastroju w kuchni przy wieczornych posiłkach powieś lampę z kloszem dającą ciepłe światło.

NIE PRZEGAP

Ocena: 0
Tekst: Bożena Kowalewska Zdjęcia: Mariusz Bykowski, Andrzej Szandomirski, Yassen Hristov

POLECANE ARTYKUŁY