Wnętrza - inspiracje, aranżacje, zdjęcia

Na Urzadzamy.pl prezentujemy polskie i zagraniczne wnętrza we wszystkich stylach: pomysły i przykłady aranżacji z prawdziwych mieszkań. Pokazujemy apartamenty, kawalerki, mieszkania w bloku i wnętrza domów. Podsuwamy prawdziwe rozwiązania. Jak urządzić mieszkanie, by było wygodne, estetyczne i dobrze wykorzystywało dostępną przestrzeń.. Nie brakuje tu mieszkań w stylu skandynawskim, który tak pokochali Polacy – jasnych, funkcjonalnych, o prostym, ale miłym dla oka wystroju. Obok nich znaleźć można mieszkania w stylu nowoczesnym, których projektanci i właściciele starają się odzwierciedlić w czterech ścianach współczesny styl życia i najnowsze trendy estetyczne.

Prawdziwe wnętrza w stylu nowoczesnym i minimalistycznym

W przeciwieństwie do bogatej kolorystyki wnętrz, tutaj dominuje biel i czerń, których głównym zadaniem jest wprowadzenie harmonii i ładu. Zastosowanie prostych form i mebli bez ozdób sprawia, że całość wydaje się niemal ascetyczna.  minimalistyczna, wręcz ascetyczna. W przypadku okien, nie ma mowy o wzorzystych firanach i zasłonach – w ich miejsce stosuje się proste, białe rolety lub duże przeszklenia z naturalnymi krajobrazami za oknem. Ciekawym rozwiązaniem są schody wspornikowe wykończone gresem laminowanym w kolorze ciemnego grafitu. Otwarta przestrzeń łączy funkcję salonu, jadalni i kuchni. W strefie wypoczynkowej widać wygodną kanapę lub narożnik, stolik kawowy, a niekiedy kominek. Dużą uwagę zwraca stół z drewnianym blatem, a także minimalistyczna wyspa kuchenne z zawieszonymi nad nią lampami. Wszelkie elementy, takie jak kontakty, listwy czy ważne dokumenty są odpowiednio ukryte.

Polskie wnętrza w stylu paryskim

Korzenie tego stylu sięgają XVII w., czyli czasów kiedy panował Ludwik XIV. Wówczas w sztuce królowały walory dekoracyjne, które miały podkreślać status dworu i potęgę monarchii. Dziś tego rodzaju styl często stosuje się w kamienicach z początku XX w. Najbardziej rozpoznawalnym elementem tego stylu sztukaterie, czyli zrobione z gipsu elementy dekoracyjne, które zdobią ściany. Wnętrza w stylu francuskim są przestronne, jasne i podkreślone dobrze wykonaną stolarką. Jeśli chodzi o kolory, tu dominują przede wszystkim pastele: beże, szarości, odcienie bieli, błękit czy pudrowy róż. Meble mają różne ornamenty, a na ścianach sprawdzają się tapety z błyszczącymi elementami z regularnym wzorem, np. pikowanym, roślinnym lub kwiatowym. Oświetlenie i obrazy mogą nawiązywać do różnych epok. Z reguły mamy tu do czynienia ze srebrnymi oraz kryształowymi ozdobami oraz przeszkleniami. Na podłodze położony jest zwykle parkiet ułożony we francuską jodełkę.

Aranżacja wnętrz w stylu hampton

Jego nazwa nawiązuje do nadmorskich miejscowości we wschodniej części Long Island, będących ulubionym miejscem wakacyjnym bogatych nowojorczyków.  Mieszkają oni w rezydencjach lub mniejszych domach typu cottage, zwykle przy plaży, z widokiem na morze. Styl hampton charakteryzuje się wyrafinowaną prostotą i elegancją, a jednocześnie bliskie są mu akcenty marynistyczne. Głównym wyznacznikiem są spokojne kolory: biele, szarości, błękity oraz naturalne kolory drewna, piasku i kamieni. Do tego dochodzą srebrne i porcelanowe bibeloty lub dodatki ze złota i mosiądzu. Ważnym odcieniem jest również granat, który często pojawia się w dodatkach, np. poduszkach, kocach, wazonach, obrusach czy zastawie stołowej – tu chętnie sięgamy po granatowo-białe paski z elementami czerwieni. Morskie kolory z powodzeniem możne też wykorzystać przy meblach kuchennych, boazerii czy pokrowcach na krzesła i kanapy.

Styl skandynawski w polskich wnętrzach

To jeden z ulubionych stylów Polaków – dominują w nim jasne kolory ścian, proste formy i duże, przestronne okna. Biel i szarości przełamywana jest niebanalnymi poduszkami, wazonami i dywanami, np. w paski, zygzaki lub marokańską koniczynę. Obok jasnych barw pojawia się dużo roślin doniczkowych, a w parze z szarością często idzie żółć. Obrazy i bibeloty mają oszczędną formę i monochromatyczne kolory, często zamiast pejzaży widzimy różnego rodzaju cytaty i sentencje. Meble są proste, minimalistyczne i funkcjonalne – przeważnie białe lub drewniane, bez uchwytów .Ważną częścią stylu skandynawskiego są naturalne materiały. Podłogi są drewniane, najczęściej z szerokich desek lub dużej klepki, a meble zrobione są do najpopularniejszych gatunków drewna, takich jak dąb, jesion, brzoza czy świerk. Jeśli chodzi o tekstylia, tu stawiamy na bawełnę, wełnę lub len. Mają ona zdobić wnętrze i nadawać mu przytulności. Dywany, pledy i narzuty o grubym splocie, obicia kanap i krzeseł oraz poduszki utrzymane są w jasnej kolorystyce. Wśród elementów dekoracyjnych często znajdziemy szkło, ceramikę i metal.

Styl japandi – moda na Japonię we wnętrzach skandynawskich

Ten popularny styl to swego rodzaju estetyczna mieszanka, będąca połączeniem prostych form, geometrii i minimalizmu. Ze stylu skandynawskiego zapożycza stosowane kolory i zamiłowanie do naturalnych surowców, a ze stylu wabi-sabi oczywiste nawiązanie do kultury japońskiej i filozofii "mniej znaczy więcej". Urządzając wnętrze w stylu japandi tak naprawdę bazujemy na trzech podstawowych kolorach, czyli bieli, czerni oraz odcieniu ziemistym. Tutaj ograczamy ilość bibelotów, a zamiast tego skupiamy wzrok na niskich meblach jak najlepszej jakości. Wyposażenie wykonane jest najczęściej z naturalnych surowców, takich jak drewno, rattan czy bambus. W kulturze japońskiej mocno zakorzeniona jest idea życia zgodnie z naturą oraz szacunek do rzeczy. Dlatego nie sugerujemy się chwilową modą, a wybieramy to, co będzie służyło przez lata. Jeśli zależy nam na tym, by ożywić pomieszczenie dodatkami, zdecydujmy się na ceramikę, gliniane dodatki, gałęzie w wazonie lub udekorujmy salon i sypialnię roślinami. Co do tekstyliów, wybieramy naturalne materiały, takie jak len czy bawełna. tkaniny pochodzenia naturalnego np. len lub bawełnę.

Styl retro, czyli nowoczesne wnętrza z pamiątkami przeszłości

Jeśli chcemy stworzyć wnętrza w stylu retro, do wyboru mamy wiele różnych dodatków, jak choćby lustra w złotych ramach, kryształowe żyrandole, lampy z abażurami, drewniane stoliki, kredensy, witryny i inne meble na nóżkach. W kuchni warto zdecydować się na lodówkę w stylu lat 60, np. w modnym pastelowym odcieniu. Wzornictwo w stylu retro to przede wszystkim geometryczne formy, płytki i tekstylia heksagonalne, a także złoto, zieleń i czerń. W sklepach znajdziemy wiele nowoczesnych mebli stylizowanych na stare, np. z przetarciami lub ozdobnymi ornamentami i uchwytami. Warto również zwrócić uwagę na możliwość urządzenia mieszkania w stylu vintage – to w zasadzie jedno i to samo, tyle że ta druga nazwa określa meble i dodatki z odzysku, odrestaurowane. To doskonały wybór dla tych, którzy marzą o posiadaniu wnętrza klasycznego, a jednocześnie z nutką awangardy.  Co więcej, bogate dekory w stylu retro bardzo pasują do wnętrz chłodnych i minimalistycznych. Żywe kolory i pastele potrafią ożywić surowe wnętrze i nadać mu więcej przytulności.

Styl industrialny – loftowe inspiracje we wnętrzach

Taka aranżacja wnętrz nawiązuje do ery przemysłowej, w której dominowały otwarte przestrzenie pełne jasnych barw,  oświetlenie jak z fabryki oraz wyposażenie ze szkła, metalu oraz naturalnych materiałów. Jeśli chodzi o materiał w mieszkaniu loftowym, tu świetnie sprawdza się cegła oraz beton. Nie bez znaczenie jest też przestrzeń – mieszkanie musi sprawiać wrażenie otwartego. Warto się zastanowić, które ściany działowe da się zburzyć, jak poszerzyć otwory drzwiowe i które pomieszczenia można zrobić otwarte. Dzięki temu otrzymujemy efekt jasnych barw i dobrego światła. Podczas aranżacji loftu warto podzielić pomieszczenia na strefy – do pracy, gotowania i relaksu. Gdy lokal wydaje się zbyt surowy, możemy zdecydować się na aranżację eklektyczną –  połączyć loft ze stylem skandynawskim lub klasycznym. Ciekawym rozwiązaniem są dodatki i wyposażenie DIY, np. stolik kawowy zrobiony z silnika samochodowego, fabryczne schody czy fragment dźwigu w salonie. Każdy z tych elementów podkreśli nowoczesność i styl industrialny loftu.