Kolory ścian: beżowy. Czy beżowe ściany nie są nudne?

Beżowy to uniwersalny kolor ścian. Takie kolory ścian są miłe dla oka, naturalne, nie drażnią i nie zwracają na siebie zbytnio uwagi. Beżowy kolor ścian użyty w odpowiednich proporcjach wprowadza do wnętrza harmonię i spokój. Sprawdź JAK WYGLĄDA BEŻOWY kolor na ścianie i co zrobić, żeby beż na ścianie nie był nudny.

Beżowe ściany w salonie
beżowe ściany zdjęcia wnętrz
beż na ścianie
beżowe ściany wnętrza
beżowe ściany wnętrza

Beżowe ściany są neutralne i pastelowe. Kolor beżowy sam w sobie nie zaskakuje, ale w połączeniu z innymi barwami wiadomo, że bez niego trudno się obejść. Beżowy kolor ścian wraz z białym, kremowym czy jasnoszarym odcieniami na ścianie, stanowią doskonałe, „bezpieczne” tło dla mebli we wnętrzu. Jednak wybór konkretnego odcienia beżowego do wnętrza odgrywa kluczową rolę, o czym nie powinniśmy zapominać. Beż na ścianie dobrze sprawdzi się w większości wnętrz, zarówno w salonie, sypialni jak i w pokoju dziecięcym. Czyste oraz ciemniejsze odcienie beżowego pomogą stworzyć przytulny klimat w kawiarni czy restauracji - wszędzie tam, gdzie zależy nam na zatopieniu się w atmosferze danego miejsca, odprężeniu w samotności lub w towarzystwie przyjaciół. Uważam kolor beżowy za niedoceniany, w wielu przypadkach potrafi on uratować wnętrze przed „kolorowym przepychem” i mnogością naszych szalonych pomysłów.

Kolory ścian: beżowy we wnętrzu

Czysty odcień beżowego nie należy do bardzo jasnych barw, dlatego w tej postaci sprawdzi się na ścianach przede wszystkim we wnętrzach z białymi lub kremowymi meblami. W innych przypadkach należałoby wziąć pod uwagę wielkość wnętrza, jego orientację względem stron świata (doświetlenie światłem dziennym), zaplanowane punkty oświetlenia, kolory mebli oraz podłogi. Może się okazać, że należałoby dobrać jaśniejszy odcień beżowego (bardziej rozbielony) bądź zestawić go z innym kolorem, aby efekt końcowy nie był zbyt monotonny, ciemny i ponury.

Beż na ścianie: jaki zestawiać kolory

W praktyce trudno jest nazywać odcienie koloru beżowego, równie trudne może się okazać znalezienie odpowiedniego koloru do własnego wnętrza. Zazwyczaj beżowe kolory ścian określamy jako jasne (rozbielone), ciemne, „czyste” (neutralne), ciepłe (z domieszką żółtego) oraz chłodne - „brudne” (z domieszką szarości). Warto byłoby dobierać kolory ścian według wzornika kolorów NCS, kupić kilka próbek, przetestować na ścianie w konkretnym wnętrzu (najlepiej na kilku fragmentach) i wybrać ulubiony.
Odcienie beżowego dobrze sprawdzają się użyte na ścianach, stanowiąc uniwersalną bazę do wyeksponowania innych elementów wystroju wnętrza (ich formę, kolor, fakturę, styl, charakter, treść). W szczególności tyczy się to mebli, dzieł sztuki czy fotografii. Beżowe kolory ścian z wdzięcznością towarzyszą barwom zarówno ciepłym, jak i zimnym, podkreślając miękko ich głębię wyrazu, ekspresję i moc. Natomiast beżowy sam w sobie nie wyraża zbyt wielu emocji.

Beżowe kolory ścian dobrze komponują się z:

  • barwami ziemi (m.in. pastelowe, wypalone odcienie zielonego, brązowego, pomarańczowego, szarego, żółtego),
  • intensywnymi kolorami (mocny fioletowy, czerwony, niebieski, amarantowy itp).
  • Zawsze mile widziane z klasyką: bielą, szarością i czernią.

W zależności od wyboru dodatkowego jednego czy kilku kolorów, beżowy kolor ścian (w szczególności jego jasne odcienie) doda światła i lekkości wnętrzu, dopełni je. Charakter takiego wnętrza będzie się zmieniał wraz ze zmianą „kolorowych akcentów”. Zastosowanie w aranżacji wnętrza beżowych dekoracji, pozwoli uspokoić całą kompozycję oraz pomoże uzyskać równowagę w kolorach. Warto stosować stopniowanie odcieni kolorów, od jaśniejszego do ciemniejszego. Dzięki temu przełamiemy monotonię aranżacji wnętrza i dodamy głębi całości.

Beżowe kolory ścian: najczęściej popełniane błędy

Jednym z najczęściej popełnianych błędów w aranżacji wnętrz z użyciem beżowego jest zestawienie go z podobnym odcieniem tego koloru mebli i również dodatków. Kiedy wszystko jest w podobnej tonacji, może sprawiać wrażenie „zlewania się ze sobą”. Istnieje ryzyko spłaszczenia - nic nie zaskakuje i nie wyróżnia się. Jeżeli nie zadbamy o odpowiednie detale, otaczająca nas przestrzeń szybko może nam się znudzić.

Jasna aranżacja salonu z elementami z Afryki
camera

Aranżacja salonu w odcieniach beżu z detalami stylu afrykańskiego

LISTA ZAKUPÓW

Ocena: 0
Tekst: Aleksandra Placek Zdjęcia: Monika Lewandowska, Michał Przeździk, Materiały prasowe firm, Konrad Kalbarczyk, Marcin Czechowicz, Mariusz Bykowski, Piotr Mastalerz

POLECANE ARTYKUŁY