Pokój dziecka nie jest łatwy do urządzenia. Po pierwsze często jego aranżację zostawiamy na końcu i nie przywiązujemy aż takiej wagi do wyboru mebli i wyposażenia. Pokój dziecka powinien być integralną stylistycznie częścią mieszkania. Prezentujemy udaną aranżację pokoju dla dziewczynki autorstwa pracowni 81.WAW.PL. Obejrzyjcie w galerii inspirujące zdjęcia pokoju dla dziewczynki z tej realizacji.

Aranżacja pokoju dziecka

Pokój dziecka powinien spełniać kilka podstawowych funkcji. Przede wszystkim maluch w jego wnętrzu musi czuć się bezpiecznie i przyjaźnie. Rodzice również mają coś do powiedzenia – dla nich powinno być to przede wszystkim praktyczna aranżacja. Aby połączyć marzenia dziewczynki z oczekiwaniami rodziców, architekci zdecydowali się na stworzenie całej zabudowy w pokoju dziewczynki na podstawie prostokątnych brył tworzących duże klocki. Dzięki połączeniu wyobraźni dziecka i doświadczenia architektów z pracowni 81.WAW.PL powstało prawdziwe królestwo dla Natalii.

Cały pokój dla dziewczynki jest niezwykle jasny, a duże okna znajdujące się naprzeciw wejścia, dają poczucie przestrzeni. Dzięki przeszkleniom miejsce na stanowisko do nauki w pokoju dziecka jest wręcz wymarzone. Biurko ustawione przy oknie to najlepsza lokalizacja – światło dzienne doświetla je właściwie przez cały dzień. W pokoju dominują jasne kolory, co dodatkowo potęguje wrażenie przestrzeni i powiększa optycznie pokój dziecka. Reszta wykończenia została utrzymana w podobnej kolorystyce – białe kubiki, i ściany oraz jasne drewno na podłodze. Akcentem kolorystycznym w aranżacji pokoju dla dziewczynki jest niebieska ściana nad umieszczonym na wysokości łóżkiem. Jedynym oświetlenie w królestwie Natalii, poza lampką przy biurku, jest „klocek” sufitu, w który został niejako wpisany świecący sufit napinany. Jest on głównym źródłem światła.

Pokój dziecka inspiracje podczas projektowania

- Centralnym punktem podczas urządzania pokoju dziecka jest bez wątpienia łóżko na wysokości i to ono stało się podstawą dla całej koncepcji pokoju – tłumaczy Anna Paszkowska, architektka z pracowni 81.WAW.PL. Łóżko zaplanowano po prawej stronie od wejścia do pokoju. Ustawiono je na trzech mniejszych klockach. Każdy z nich pełni inną funkcję. W jednym umieszczono szuflady na drobiazgi, drugi jest zamykaną szafą na zabawki, zaś trzeci kryje schody prowadzące wprost do łóżka. - Dzięki temu łóżko w pokoju dla dziewczynki wygląda tak, jakby było zawieszone w powietrzu – dodaje projektantka. Aby Natalia czuła się jeszcze bardziej bajkowo, wnękę podwyższenia pomalowano na kolor niebieski w odcieniu pogodnego nieba. Dookoła łóżka znalazło się miejsce na półki – aby było w pełni bezpieczne, zamontowano barierkę z przezroczystej pleksi.

Lewa strona pokoju dla dziewczynki, jak cała reszta, bazuje na zabudowie z dużych sześcianów. Dolną część stanowią otwarte półki, które pełnią rolę regału – Natalia może tam przechowywać podręczniki, książki i najpotrzebniejsze rzeczy. Wyższa, środkowa konstrukcja kryje szafę - są tam drążki na ubrania oraz półki. W najwyższym klocku można przechowywać najrzadziej używane rzeczy, pościel bądź odzież sezonową.

Dzięki pomysłowym rozwiązaniom architektom udało się stworzyć przestrzeń idealnie wpisującą się zarówno w potrzeby, jak i marzenia dziecka, które będzie chętnie i miło spędzać tu czas. Jednocześnie jest to aranżacja pokoju dziecka zapewniająca rozwój i bezpieczeństwo małego mieszkańca.