Renowację wanny można wykonać samodzielnie. Zniszczone wnętrze wanny malujemy trwałą farbą poliuretanową, która zarówno w dotyku, jak i wyglądzie do złudzenia przypomina emalię. Duża oferta farb pozwala każdemu na wybór odpowiedniego koloru. Dopasujmy barwę wanny do koloru glazury i reszty wyposażenia.

Renowacja wanny - od czego zacząć?

Zanim przystąpimy do prac i remontu łazienki, pamiętajmy o tym, że każdy ich etap jest ważny. Dlatego renowację wanny należy wykonywać dokładnie, bardzo precyzyjnie, bez nadmiernego pośpiechu. Jeśli o tym zapomnimy, farba może szybko się złuszczyć i cała robota pójdzie na marne.

Pamiętajmy też, że płynna farba poliuretanowa jest szkodliwa dla zdrowia i łatwopalna. Zanim zaczniemy odnawianie wanny i jej malowanie, wyłączmy w łazience piecyk gazowy (jeśli takowy mamy) i zadbajmy o dobrą wentylację. Pracujmy w masce ochronnej i rękawicach. Farbą poliuretanową nie malujemy w temperaturze poniżej 5oC.

Renowacja wanny: jak przygotować i stosować farbę?

Zarówno farbę podkładową, jak i tę do malowania zasadniczego, których użyjemy do odnawiania wanny, dokładnie mieszamy z utwardzaczem, aby w powstałej emulsji nie było pęcherzyków powietrza. Zanim zaczniemy malować wannę, czekamy 10 minut, aż składniki dobrze się ze sobą połączą. Za każdym razem mieszamy tylko tyle farby, ile potrzebujemy na jednorazowe malowanie. Jeśli przygotujemy jej za dużo – niewykorzystana część zaschnie i nie będzie nadawała się do użytku.

Gdy etap malowania wanny będzie zbyt długi, farba może również zaschnąć na malowanej powierzchni. Dlatego nanoszenie jednej warstwy może trwać najwyżej 2 godziny.

Czas pracy: 4-5 godzin

..  Wanna z parawanem – czy to dobre rozwiązanie? >>>

Wanna w wannie – pomysł na szybką renowację

Wanna jak nowa bez kosztownego remontu łazienki? To możliwe! Jak opisaliśmy wyżej, można odnowić wannę za pomocą farby poliuretanowej. Czasem jednak, np. gdy uszkodzenia są spore, warto zastosować jeszcze inny trik, a mianowicie: wanna w wannie! Zadanie jest proste – do starej wanny wkładamy nową, oczywiście odpowiednio dopasowaną pod względem wymiarów.

Najczęściej tą metodą poddaje się renowacji wanny żeliwne i stalowe. Do środka trafia skrojony na miarę wkład akrylowy, który mocowany jest do starej wanny za pomocą specjalnej pianki. Taka renowacja ma jeszcze jedną zaletę – wanna staje się niemalże „termosem”. Duża w tym rola pianki, która skleja stary element z nowym. Ma ona bowiem świetne właściwości termoizolacyjne.

Renowacją na zasadzie „wanna w wannie” zajmuje się wiele polskich firm. Koszt całego przedsięwzięcia, czyli przygotowanie wkładu akrylowego oraz montaż, wynosi ok. 700-800 zł. A wszystko to bez remontu, kucia i gruzu.

..  Szybki remont łazienki – malowanie płytek krok po kroku >>>

Jak urządzić łazienkę? Zobacz GALERIE ZDJĘĆ