Styl skandynawski: pochwała funkcjonalizmu. Meble i dodatki mają służyć człowiekowi, a nie odwrotnie

2014-05-23 16:44

Styl skandynawski, od wielu lat zdobywa wierną i coraz szerszą rzeszę wielbicieli. Pewnie dzięki swojej uniwersalności. Styl skandynawski pasuje do wnętrz nowoczesnych, industrialnych z ogromnymi oknami, jak  i gustawiańskich, czyli odnajdzie się w apartamentach w dużym mieście i na przedmieściach. Styl skandynawski jest również coraz bardziej lubiany przez Polaków. Kolory tworzące bazę tego stylu, czyli biel, szarości, błękity dobrze wyglądają  w naszym świetle.

Spis treści

  1. Styl skandynawski – slow design od zawsze
  2. Styl skandynawski – kolory: biel, pastele, granat i czerwień
  3. Styl skandynawski – wygoda i funkcjonalność

Styl skandynawski to przede wszystkim materiały naturalne: drewno, szkło, bawełna, wełna i len. Kolory tkanin są albo naturalne albo właśnie w odcieniach pastelowych. Wykorzystywane drewno pochodzi z naszej strefy klimatycznej i jest to przede wszystkim dąb, sosna, jesion, modrzew. Nie zobaczymy tu drewna egzotycznego o czerwono - brązowym wybarwieniu.  Dzięki temu wnętrza skandynawskie są niezwykle harmonijne i poukładane.

Styl skandynawski – slow design od zawsze

Cechą charakterystyczną dla stylu skandynawskiego jest ponowne wykorzystywanie starych i czasem mocno zniszczonych przedmiotów, czyli jakby nadawanie im drugiego życia. Można powiedzieć, że Skandynawowie byli prekursorami rodzącego się trendu „slow design”, polegającego na ponownym wykorzystywaniu starych rzeczy lub na odnawianiu i przerabianiu rzeczy już istniejących. Nie zaśmiecamy tym samym już tak środowiska naturalnego, jednocześnie nie zużywając coraz bardziej ograniczonych zasobów.

Styl skandynawski – kolory: biel, pastele, granat i czerwień

Inna cecha charakterystyczna stylu skandynawskiego są  kolory. Bazą jest  kolor biały, do tego kolory jasne, pastelowe, czasem uzupełnione o granat i czerwień (szczególnie na święta Bożego Narodzenia). Jest też sporo czerni, ciemnej szarości, czasem koloru żółtego, ale w dodatkach, które służy podkreśleniu jasnych kolorów bazowych. Podłoga jest zazwyczaj z naturalnych desek, często bielonych, lub w nowoczesnych i industrialnych wnętrzach z żywicy epoksydowej.

Styl skandynawski – wygoda i funkcjonalność

Wnętrza skandynawskie mają być przede wszystkim wygodne i funkcjonalne, służyć człowiekowi, a nie odwrotnie Nie znajdziemy tam cienia pretensjonalności. Nawet w bardziej ozdobnym stylu gustawiańskim nie znajdziemy niepotrzebnych, służących tylko dekoracji sprzętów i bibelotów. Nie znajdziemy tutaj też zbyt wielu dekoracji okiennych, zwłaszcza firanek. Trzeba złapać każdy cenny promień słońca. Pewnie dlatego tak wiele mebli ze Skandynawii uznano już za klasyki design – prace Arne Jacobsona czy Aalvara Alto nabierają coraz większej wartości i stały się inspiracji dla wielu mebli współczesnych. Jednym słowem styl skandynawski, to pochwala prostoty i funkcjonalności w harmonii ze światłem i środowiskiem naturalnym.