Projekt wnętrza mieszkania z nietypowo zaplanowanym oświetleniem

2016-09-02 17:20 Monika Czerwińska - Konarska

Projekt wnętrza mieszkania w stylu nowoczesnym powstał dla rodzeństwa studiującego w Warszawie oraz odwiedzającej od czasu do czasu rodziny. Meble wykonane na wymiar oraz nietypowy projekt oświetlenia to propozycja koncepcji wnętrza Studia Puhalska Design.

82-metrowe mieszkanie w Warszawie na co dzień zamieszkuje rodzeństwo: brat i siostra, którzy studiują w stolicy. Jednocześnie mieszkanie stanowi bazę dla pozostałych członków rodziny, którzy korzystają z niego gościnnie. Praca nad projektem wnętrz była  skomplikowana, ponieważ architekci  ze Studia Puhalska Design musieli pogodzić potrzeby stałych lokatorów i tymczasowych. Na szczęście wszyscy członkowie rodziny lubią styl nowoczesny, nie było zatem nieporozumień na temat stylu wnętrza. Aranżacja  mieszkania utrzymana jest w spokojnej, stonowanej kolorystyce. Kolory ścian to stonowane pastele z palety zgaszonych róży. Na ich tle znakomicie wyglądają meble w kolorach szarym, grafitowym i białym.

Aranżacja salonu z kuchnią: wyspa kuchenne w centrum

Duże wrażenie w przestrzeni robi spójny, uporządkowany układ osiągnięty dzięki dyscyplinie ergonomicznej. Większość mebli została wykonana na zamówienie, a ich bryły są wyraziste, ergonomiczne, a przy tym lekkie. Ciekawym elementem aranżacji wnętrza jest podłoga winylowa w miodowej kolorystyce z rysunkiem drewna.

Na szczególną uwagę zasługuje koncepcja kuchni zaproponowana przez architektkę. Wprowadzona do przestrzeni wyspa kuchenna, która dzięki wykorzystaniu lustra na froncie sprawia wrażenie unoszenia się w powietrzu. Tuż za nią — zgodnie z promowanymi trendami — powstał moduł kuchenny. Szafki wkomponowano w wyodrębnioną kolorystycznie od reszty ramę-niszę, która nadaje całości głębi. Górne fronty szafek zostały pokryte panelami winylowymi imitującymi drewno. Motyw ten powtarza się w kilku miejscach mieszkania i tworzy przytulny efekt końcowy. Strefę wypoczynkową wyznacza dobrze dobrana kolorystycznie szara, narożna sofa z regulowanymi zagłówkami.

Czytaj też: sufit podwieszany w kuchni

Dopracowany w każdym szczególe projekt oświetlenia

Duże wrażenie w całym mieszkaniu robi projekt oświetlenia. Labiryntowa konstrukcja podwieszanego sufitu, której elementy tworzą wnętrze o dużej dynamice i energii. Jednak nie miałyby szansy zaistnieć bez misternie skonstruowanej instalacji świetlnej. W każdym pomieszczeniu znajduje się kilka punktów świetlnych. Dodatkowo subtelnie oświetlone są krawędzie, załamania i różnice poziomów powierzchni. Światło wykorzystane zostało również w mniej oczywisty sposób poprzez kontrasty powierzchni matowych i błyszczących, a także lustrzane refleksy.

Autor projektu: Studia Puhalska Design

  • Dobry pomysł: spójna kolorystyka podłogi oraz paneli ściennych - sprawia, że mieszkanie wygląda spójnie. 
  • Sprytne rozwiązanie: lustra w przedpokoju, które optycznie powiększają niewielką przestrzeń.

Czytaj też: oryginalne oprawy w stylu industrialnym