Mieszkanie na poddaszu: szczyt marzeń

2016-11-21 15:39

Wyobraźnia i upór właściciela sprawiły, że ciemny strych przeistoczył się w mieszkanie na poddaszu o otwartej przestrzeni, pełne światła dziennego. Urządzanie poddasza trwało kilka lat, ale było warto - efekt jest zachwycający.

Warszawska Wola zawsze podobała się Filipowi - jest otuliną Śródmieścia, wszędzie stąd blisko. Kiedy dowiedział się o możliwości kupna strychu (z nowym dachem) w kamienicy z lat 30. XX wieku, szybko podjął decyzję. Niestety, musiał obejść się smakiem – zwyciężyła konkurencyjna oferta. Filip zaczął szukać innego mieszkania z duszą na poddaszu. Przez dwa lata obejrzał prawie trzydzieści mieszkań, ale nie znalazł odpowiedniego. I całe szczęście, ponieważ okazało się, że nieodżałowane lokum ponownie szuka właściciela. Tym razem się udało. Strych na piątej kondygnacji, po remoncie dachu i zmianie jego konstrukcji na mansardową, ma wysokość niemal 6,5 m w szczycie i powierzchnię 140 m2.

- Mieszkałem kiedyś na poddaszu i bardzo mi się podobało - mówi Filip. - Chciałem to powtórzyć, ale w przestrzeni bardziej spersonalizowanej. Ten strych był idealny, żeby przerobić go na wymarzone mieszkanie na poddaszu, choć wiedziałem, że nie będzie to łatwe. Na szczęście na swojej drodze spotkałem architektkę Onę Winogrodzką, z którą świetnie się rozumiemy. Wcześniej projektowała mój salon fryzjerski - opowiada. - Kiedy pokazałem jej poddasze i przedstawiłem wizję, Ona szybko, w mistrzowski sposób, wszystko rozrysowała i zaprojektowała tak, jak chciałem.

Projekt wnętrza na poddaszu: przeszklenia

Głównym założeniem projketu mieszkania na poddaszu było maksymalne otworzenie przestrzeni i doświetlenie jej za pomocą dużego pionowego przeszklenia. – Montaż wielkiego okna tarasowego postawiłem sobie za punkt honoru – mówi właściciel. Gdyby się okazało, że jest niewykonalny, zrezygnowałbym z zamieszkania na poddaszu. Wiedziałem, że tak duże okno „zrobi” projekt mieszkania na poddaszu. Po miesiącach chodzenia po urzędach i konsultacji z konserwatorem zabytków plan został zrealizowany. Przeszklenie o łącznej powierzchni ponad 20 m2 składa się z trzech przesuwanych okien. Każda z szyb o wadze około 200 kg została wniesiona na piątą kondygnację kamienicy... po schodach. Inaczej się niestety nie dało, a właściciel mieszkania nawet nie chciał myśleć o rezygnacji z tego elementu projektu.

Atuty mieszkania na poddaszu

Teraz mieszkanie na poddaszu prezentuje się imponująco. Część dzienna i kuchnia stanowią jedną wielką przestrzeń, w której umowny podział wprowadzają oryginalne belki konstrukcyjne. Na tym samym poziomie znajdują się sypialnia, łazienka i garderoba. Nad centralną częścią wnętrza powstała antresola - miejsce, gdzie Filip oddaje się swojej pasji, czyli muzyce. W części dziennej mieszkania na poddaszu stoi duża sofa, z której wygodnie ogląda się wyświetlane na rzutniku filmy. Do popołudniowych drzemek służy dwuosobowy hamak, przywieziony z Ibizy.

Wszechobecność światła jest istotnym aspektem projektu poddasza. Każde z pomieszczeń parteru (w całości lub w części) jest doświetlone dwoma kondygnacjami okien połaciowych albo kombinacją: fasada – okno połaciowe. W sypialni od strony wschodniej okna kadrują rewelacyjny widok na niebo oraz dachy Warszawy. W razie potrzeby rolety pozwalają na niemal pełne zaciemnienie. W projekcie poddasza zdecydowano się też odkryć jak najwięcej autentycznych elementów, np. więźbę dachową i belki podwalinowe, które zostały wkomponowane w dębową podłogę. Na ścianach zachowano historyczny miękki tynk wapienny.

Kuchnia na poddaszu: deski z duszą

W mieszkaniu na poddaszu przeważa naturalne drewno ozdobione dyskretnymi dodatkami ze szkła, ceramiki, betonu i stali. Wszystko świetnie do siebie pasuje. Zabudowa kuchenna na poddaszu i wyspa są wykończone deskami pozyskanymi z rozbiórki 60-letniej stodoły. Właścicielowi zależało na tym, żeby jak najmniej ingerować w ich wygląd, są tylko zaimpregnowane. Lampy nad wyspą to tzw. kwasówki, prezent od architektki Ony.

Mieszkanie na poddaszu: łazienka

Do łazienki można wejść z holu i z sypialni. Gabaryty pomieszczenia na poddaszu pozwoliły na stworzenie wygodnej i funkcjonalnej przestrzeni. Są wanna z hydromasażem i „kabina” prysznicowa wydzielona prostymi przeszkleniami. Pod oknami połaciowymi zamontowano robioną na zamówienie zabudowę z dwoma umywalkami.

Sprawdź też: łazienka na poddaszu aranżacje i zdjęcia >>>

Proste kształty, symetria i oszczędność materiałów składają się na efektowne, harmonijne wnętrze. Ponieważ nad umywalkami nie ma miejsca na tradycyjne duże lustro, zastąpiono je dwoma małymi, na ruchomych ramionach, ze zintegrowanym oświetleniem. Pod podłogą z mikrobetonu zainstalowano ogrzewanie podłogowe. Mikrobeton to materiał, który sprawdzi się na podłodze, ścianach, a nawet blatach. Gęsta betonowa mikropowłoka o grubości 2–3 mm może być stosowana na ogrzewaniu podłogowym, wykończona strukturą antypoślizgową lub barwiona. Mikrobeton jest elastyczny, dostosowuje się do nierówności, nie wymaga użycia spoiw.

Galerie zdjęć: inspiracje na aranżacje wnętrz na poddaszu

Po jego ociepleniu poddasza, doświetleniu i wykończeniu można tam urządzić bardzo wygodne mieszkanie. Zdjęcia w galerii pokazują, że naprawdę warto remontować poddasza! Przedstawiamy inspirujące projekt wnętrz na poddaszu. Zobacz zdjęcia mieszkań na poddaszu.

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

W październikowym numerze „M jak Mieszkanie” zapraszamy do domu ciepłe, zgaszone odcienie i nastrojowe światło. Przedstawiamy inspirujące przykłady lamp w stylach boho, industrialnym i nowoczesnym. Znajdziesz tu swoje ulubione!

Kup dostęp od 1 zł
M jak Mieszkanie – Październik 2021