Małe mieszkanie: 10 pomysłów na jadalnię w małym wnętrzu

2015-10-07 14:34 Anna Rychlewicz

Małe mieszkanie, choć rządzi się swoimi prawami, musi spełniać wszelkie niezbędne funkcje, aby stać się pełnowartościową przestrzenią życiową. Salon z kuchnią, sypialnia, łazienka – to absolutne minimum. Nadszedł czas na zmaksymalizowanie tego minimum i wzbogacenie małego mieszkania o strefę jadalnianą. Jak zaprojektować w małym wnętrzu mini jadalnię? Gdzie urządzić kącik do jedzenia? Prezentujemy 10 sprawdzonych patentów na aranżację strefy jadalnianej w małym wnętrzu!

Małe mieszkanie, choć ograniczone jest metrażem, nadal musi pozostawać pełnowartościowym wnętrzem zapewniającym wszelkie niezbędne funkcje. W wielu domach serce wnętrz stanowi miejsce rodzinnych spotkań i weekendowych obiadów, czyli jadalnia. Jak poradzić sobie z tą kwestią w przypadku małych wnętrz? Jak urządzić strefę jadalnianą w małym mieszkaniu? Podpowiadamy, radzimy, inspirujemy.

Małe mieszkanie jadalnią: aranżujemy kącik jadalniany

Dysponując dużym metrażem mieszkania oczywistością jest urządzenie wygodnej i funkcjonalnej jadalni, która w niejednym mieszkaniu stanowi serce domu. Stół z krzesłami, przy którym zasiądzie liczna rodzina podczas niedzielnego obiadu, nadaje nowy wymiar wspólnie spędzonym chwilom i podnosi znaczenie wnętrza, jakim jest jadalnia. Co w przypadku, kiedy małe mieszkanie nie pozwala nam na urządzenie osobnej jadalni? Jednym z najpopularniejszych rozwiązań jest urządzenie strefy jadalnianej w salonie. Pamiętajmy, że nawet najmniejsze wnętrze ma potencjał, który tylko trzeba z niego umiejętnie wydobyć. Do małych przestrzeni idealnie sprawdzą się niewielkie okrągłe stoliki, które zajmują mało miejsca. Pomysłowym rozwiązaniem jest także wybranie stolika składanego, który w przypadku większej ilości gości możemy rozłożyć.

Sprawdź także: ścianki działowe i inne przegrody, czyli wyznaczamy strefy w mieszkaniu

Jeśli projekt salonu nie pozwala nam na usytuowanie w nim stołu jadalnego, zawsze pozostaje nam wnętrze kuchenne. Wydaje się, że tutaj mamy zdecydowanie większe możliwości. Chcąc zaaranżować kącik jadalniany w kuchni, możemy wybrać na przykład niezwykle funkcjonalne blaty, które chowane są w kuchennej zabudowie. Jest to patent idealny do małych kuchni, których metraż nie pozwala nam na wstawienie do niej nawet najmniejszego stołu. Wysuwany blat sprawdzi się nie tylko jako stół jadalniany, ale także jako blat roboczy służący do przygotowywania posiłków. Kolejny patent na ogranie strefy jadalnianej w małym wnętrzu dotyczy aranżacji wnętrz, które zakładają połączenie salonu z kuchnią. W takich projektach, granica wnętrz bardzo często wyznaczona jest za pomocą niewielkiej wyspy kuchennej czy blatu. Jeśli wyznacznikiem stref jest chociażby najmniejsza przegroda, możemy dostawić do niej mały stolik, który dopełnimy komfortowymi krzesłami. Mini jadalnia w mini wnętrzu gotowa!