Loft z oryginalnymi drzwiami w tle

2020-08-14 15:47 Matylda Gruman
drzwi w salonie
Autor: Mariusz Bykowski

Oryginalne indiańskie tkaniny przyjechały z Ekwadoru. Drewniane drzwi pokonały równie długą drogę... w czasie. Świetnie odnalazły się w loftowym mieszkaniu Filipa na warszawskim osiedlu Miasteczko Wilanów.

Gdy ktoś wchodzi do mojego mieszkania po raz pierwszy, niezmiennie słyszę „wow!”. To miłe – mówi Filip. – Najbardziej jednak zaskoczył mnie tato, który oglądając lokum w finalnej odsłonie, powiedział, że jest ze mnie dumny, bo on w moim wieku głównie korzystał z życia, a mnie udało się połączyć zabawę i pasję podróżowania z zadbaniem o własne M.Początkowo Filip myślał o mieszkaniu na Mokotowie. Ale albo cena była wygórowana, albo układ nie taki. Zdecydował się ostatecznie na Wilanów. – Mieszkają tu moi przyjaciele. Mam rzut beretem do pracy – tłumaczy. Aby poprawić funkcjonalność niedużego lokalu, Mikołaj Wojciechowski z pracowni Sojka & Wojciechowski, zaproponował szerokie drzwi do sypialni z salonu (wcześniej prowadziły z wąskiego holu, tuż przy łazience). – W ten sposób udało się powiększyć łazienkę oraz wstawić pojemne szafy w holu i sypialni – opowiada projektant. Dużymi płytkami zintegrowano strefę wejścia z aneksem kuchennym i łazienką. Pozostała część mieszkania, z białą podłogą, służy wypoczynkowi. We wszystkich wnętrzach klimaty industrialne przeplatają się ze skandynawskimi. – To moje ulubione style – mówi Filip. – Pod ich kątem przeszukiwałem internet, najczęściej Pinterest. W głowie miałem wybrane elementy. Architekt stworzył z nich spójny projekt.

Pasują do wnętrza - pamiątki z podróży

Ręcznie tkane przez Indian pledy i dywan Filip kupił na największym bazarze w Ameryce Południowej. – Przez kilka dni pędziliśmy jak szaleni przez Kolumbię i Ekwador, by dotrzeć na sobotni targ na Plaza de Ponchos w Otavalo. Gdyby nie ograniczenia plecaka, zabrałbym ze sobą znacznie więcej rękodzieła, chociażby hamaki – wspomina. A tak... musi wypoczywać na sofie (ostatnio kupił amplituner i głośniki, by relaksować się przy muzyce). Myśli też o projektorze i ekranie na ścianie na wprost sofy. Można by było wtedy oglądać filmy, nawet leżąc w łóżku w sypialni.
GDZIE KUPIĆ: stolik – NAP; sofa – MTI Furninova; naczynia betonowe, notesy, gra memory – Reset; poduszki – BoConept

Trik - optyczne powiększanie

Mieszkanie liczy 45 metrów kwadratowych. – Jego atutem są duże okna, optycznie powiększające metraż – mówi projektant Mikołaj Wojciechowski. – By spotęgować to wrażenie, postawiliśmy na jasne meble oraz ściany. Zwykłe dębowe deski podłogowe pomalowaliśmy na biało. Do 180 cm poszerzyliśmy przejście między salonem a sypialnią. Na lakierowanej na czarno szynie powiesiliśmy przesuwne skrzydła z desek z recyklingu. Po odświeżeniu i zaolejowaniu stanowią mocny punkt aranżacji.

kuchnia z plakatami
Autor: Mariusz Bykowski

Kuchnia z galerią plakatów

W aneksie kuchennym wiszą reprodukcje prac Henryka Tomaszewskiego i Waldemara Świerzego, mistrzów polskiej szkoły plakatu. Meble, z MDF-u lakierowanego na mat, wykonał stolarz Piotr Drewnowski. Półwysep z dębowym blatem służy jako stół i jest miejscem do przechowywania.
GDZIE KUPIĆ: uchwyty skórzane – studioklamek.pl; hokery – palmeres.pl; lampy HK Living – dutchhouse.pl

łóżko z desek z recyklingu
Autor: Mariusz Bykowski

Drewno z recyklingu w sypialni

Podstawa łóżka zbita jest z belek ze stodoły, wyszperanych przez stolarza Krzysztofa Drewnowskiego w składzie drewna. Wezgłowie to odpowiednio przycięte i przymocowane stare drzwi. Zamiast stolików nocnych – skrzynki na warzywa. Żeliwne uchwyty do drzwi przesuwnych Filip zamówił przez internet. Urody dodają im drobne nakłucia oraz rdzawy kolor (efekt postarzania żeliwa). Ścianę za łóżkiem wyłożono ciętą, starą cegłą i pomalowano na biało. Teraz ciekawie załamuje światło.
GDZIE KUPIĆ: skrzynki, litery drewniane – NAP; kinkiety – Artemide