Fotel bujany – czy warto kupić bujak i jaki wybrać? Na co zwrócić uwagę przy kupnie fotela na biegunach

2024-12-10 12:31

Fotel bujany to mebel, który jest zarówno funkcjonalny, jak i efektowny. Zapewnia komfort i relaks, a przy tym wspaniale zdobi wnętrze. Czy jednak jego zakup to zawsze dobry pomysł? I jak go dopasować do wystroju, by całość była atrakcyjna? W tym artykule rozwiewamy wątpliwości...

Spis treści

  1. Fotel bujany znany i lubiany od ponad stu lat!
  2. Czy bujanie się w fotelu na biegunach jest zdrowe?
  3. Czy fotel bujany warto kupić?
  4. Jak dopasować fotel na biegunach do wnętrza?
  5. Na co zwrócić uwagę przy zakupie fotela bujanego?

Fotel bujany znany i lubiany od ponad stu lat!

Fotel bujany, inaczej nazywany fotelem na biegunach albo bujakiem ma nogi albo bezpośrednio korpus osadzony na wygiętych płozach pozwalających na delikatne bujanie się w tył i przód.

Pierwsze bujaki powstały w Ameryce Północnej w drugiej połowie XVIII wieku, a ich autorami byli rzemieślnicy szejkerscy (Szejkerowie, z ang. Shakers – to protestancka grupa wyznaniowa założona w 1772 r. wieku w Anglii i zadomowiona w Ameryce). Fotele te były zgodnie z filozofią grupy – solidne, wytrzymałe i praktyczne. Pierwsze powstały na zasadzie kombinacji drewnianego krzesła szejkerskiego (smukły, prosty zaplecek z poprzeczkami, siedzisko drewniane albo wyplatane, solidne nogi wzmocnione krzyżakiem) i płóz. Z czasem ich forma ewoluowała to klasycznego dziś fotela bostońskiego – Boston Rocer.

W Europie fotele na biegunach rozpowszechniły się za sprawą Michaela Thoneta, stolarza, który założył własną firmę Bracia Thonet. Zafascynowany wizją mebli z giętego drewna, opracował własną metodę ich produkcji oraz zaprojektował wiele wzorów, które dziś są ikonami dizajnu. Wśród nich był także fotel na biegunach – dziś przez chyba każdego rozpoznawany. W Polsce thonetowskie bujaki były produkowane w radomskiej fabryce krzeseł i mebli giętych, dzisiejszym FAMEG-u, Fabryce Mebli Giętych w Jasienicy, dzisiejszym PAGED-zie, oraz swarzędzkiej wytwórni mebli – i są do dziś wytwarzane.

Czytaj także: Fotel do salonu - wybieramy najładniejszy. Jakie są modne fotele do salonu?

Choć bujaki kojarzą się nam właśnie z tymi wzorami retro, to były i są też projektowane w duchu nowoczesnym, a nawet awangardowym. Na przestrzeni ostatnich stu lat pojawiały się więc bujaki z metalu, tworzywa sztucznego, plecionek (także korpusy, bo w dawnych modelach była także obecna plecionka w postaci siedzisk i zaplecków). Autorami takich bujaków byli wybitni projektanci, m.in. Ch. i R. Eamsowie, Ron Arada, J. Chierowski, Stine Engelbrechtsen.

Czy bujanie się w fotelu na biegunach jest zdrowe?

Łagodne bujanie się, także w fotelu, korzystnie wpływa na nasz dobrostan fizyczny i psychiczny. I choć może wydawać się to zaskakujące – nie jest to nadinterpretacja!

Przecież łagodne kołysanie się w brzuchu matki daje poczucie bezpieczeństwa, kołysanie w jej ramionach – uspokaja... Kołysanie się samoistne bywa objawem choroby sierocej, które ma pomóc sobie z nią poradzić. Mamy też odruch, by zmartwioną bliską osobę utulić i ukołysać... Nie dziwne więc, że:

  • Chwile w fotelu na biegunach relaksują i odprężają, sprzyjają... bujaniu w obłokach, oderwaniu się od rzeczywistości.
  • Podczas dłuższego kołysania się, zwłaszcza łagodnego, w rytmie, jaki nam odpowiada, wydzielają w organizmie endorfiny, które są naszymi własnymi, naturalnymi opioidami!
  • Stwierdzono też, że regularne, spokojne kołysanie działa odprężająco na mięśnie i układ kostny, poprawia trawienie oraz krążenie i dotlenia, redukuje poziom bólu...
  • Obecność bujaka mogą docenić młode mamy, bo karmienie w nim dziecka i usypianie często okazuje się łatwiejsze i sprawia przyjemność obojgu.

A więc? Kupujmy fotele bujane!

Czy fotel bujany warto kupić?

Oczywiście, że tak! Już wiemy, że poprawi nam samopoczucie, więc na pewno warto! Jego zalety docenią także młode mamy, bo karmienie w nim dziecka i kołysanie go do snu, to czysta przyjemność. Przy okazji zaś stanie się fantastycznym elementem wyposażenia.

Warto sprawdzić, czy gdzieś na rodzinnym strychu nie czeka na swoje drugie życie bujak-staruszek albo przejrzeć komisy meblowe i aukcje internetowe, bo można dosłownie za grosze upolować prawdziwe perełki. Można tez kupić nowy produkt w wybranym stylu. Aby jednak w pełni czerpać zadowolenie z zakupu, trzeba wybrać rozsądnie. 

Jak dopasować fotel na biegunach do wnętrza?

Mnogość modeli bujaków ułatwia zadanie. Możesz dopasować fotel na biegunach idealnie harmonizujący ze stylem wnętrza albo dodający mu pazura poprzez kontrast.

  • Klasyczny model Thoneta z drewna i plecionką wiedeńską jest całkowicie uniwersalny! Czarny albo w ciemnym drewnie jest elegancki i może trafić zarówno na salony, do domku retro, jak i do wiejskiej chaty. A nawet więcej – będzie też świetnie wyglądał ze wnętrzu industrialnym! Ten z jasnego drewna i biały doskonale uzupełni wyposażenie w stylu skandynawskim, doda klasy wnętrzom romantycznym czy farm house, a także podkręci aranżacje boho i eko. Czerwony, turkusowy, żółty czy miętowy odnajdzie się w konwencjach nowoczesnej, vintage czy fusion.
  • Bambusowe, rattanowe i wyplatane o miękkich liniach retro mogą śmiało trafić do „babcinych” domków, wnętrz rustykalnych, boho. O zgeometryzowanych formach i np. połączone z metalem czy drewnem lepiej będą wyglądać aranżacjach skandynawskich, vintage, eko i boho.
  • Modernistyczne, o oszczędnych formach, z metalu, drewna czy skór czy tkanin, to także klasyki. Ich obecność uświetni wystrój każdego niemal wnętrza.
  • Te ekstrawaganckie również będą uniwersalne, bo są jak oryginalne, że stanowią klasę dla siebie.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie fotela bujanego?

Bez względu na to, czy marzysz o bujaku w stylu retro czy nowoczesnym, przed zwróć uwagę na kilka szczegółów.

  • Fotel na biegunach potrzebuje więcej miejsca niż ten na standardowych nogach. Dobierz więc jego wielkość (rozpiętość rozmiarów jest naprawdę duża) do metrażu.
  • Usiądź w fotelu i upewnij się, że jest wygodny. Jeśli nie bolą plecy, uda mają podparcie w dobrym miejscu, a stopy wygodnie opierasz o podłogę – to dobrze rokuje. Pobujaj się w nim, by sprawdzić, czy i wtedy jest wygodny oraz czy czujesz się w nim bezpiecznie, a sposób, w jaki się kołysze jest dla ciebie przyjemny.
  • Sprawdź, czy jest solidnie zrobiony. Może są już opinie na stronie producenta czy sklepu? Może ma gwarancję? Jeśli nie masz pewności, wybierz model renomowanego producenta.