Fotele bujane do salonu i na taras. Tapicerowane, drewniane, wiklinowe

2024-04-04 22:25

Fotel bujany, nazywany również fotelem na biegunach, przeżywa wielki powrót. Dawniej kojarzony z meblem wypoczynkowym dla seniora, świetnie odnajduje się nowoczesnym salonie, także tym pod chmurką.

Spis treści

 1. Fotel bujany – krótka historia
 2. Fotel bujany tradycyjny
 3. Nowoczesny fotel bujany do salonu
 4. Fotel bujany – do jakiego wnętrza pasuje?
 5. Fotel bujany wiklinowy, z rattanu. Fotel bujany na balkon
 6. Ile kosztuje fotel bujany?

Fotel bujany – krótka historia

Fotel bujan znany był już w starożytności i średniowieczu. Konstrukcja fotela na płozach przypominała kołyskę. Za ojca nowożytnych foteli bujanych uznawany jest Benjamin Franklin – wynalazca i jeden z założycieli Stanów Zjednoczonych, którego podobizna zdobi banknot 100-dolarowy. Franklin do tradycyjnego krzesła typu windsor (z siodłowatym siedziskiem i kabłąkowym oparciem wypełnionym szczeblinkami) dodał płozy. W ten sposób stworzył ponadczasowy model ikonicznego fotela bujanego, który do dziś występuje jako nieodłączny element wyposażenia ganku albo werandy amerykańskich domów typu bungalow.

Fotel bujany tradycyjny

Fotel bujany może mieć bardziej nowoczesną formę – płozy wykonane są wówczas z metalu – lub stanowić tradycyjny model, znany w historii meblarstwa. Tak jest w przypadku fotela bujanego wykonanego przez Michaela Thoneta – austriackiego twórcę ikonicznego krzesła numer 14 (nazywanego również kawiarnianym, dzięki częstemu występowaniu w wiedeńskich kafejkach).

Bujak Thoneta jest produkowany z giętego drewna bukowego od 1860 roku. Jego siedzisko najczęściej jest wyplatane, a elementy stanowiące stelaż malowane na czarno lub brązowo. Fotel bujany od Thoneta stanowił inspirację do powstania kolejnych, tradycyjnych foteli bujanych – wiklinowych, drewnianych, rattanowych.

Tradycyjny fotel bujany to klasyczny mebel, który wprowadza do wnętrza nostalgię.

Nowoczesny fotel bujany do salonu

Fotele bujane są marzeniem wielu osób urządzających mieszkanie, jednak fotel na płozach może budzić pierwsze skojarzenia związane wyłącznie ze staromodnym meblem dla seniora. Ale nic bardziej mylnego! Dostępne są różnorodne modele, które sprawdzą się również w nowoczesnych wnętrzach. Oto przykłady nowoczesnego fotela bujanego do salonu

 • Fotel bujany w stylu skandynawskim: charakteryzuje go prostota formy, jasne kolory i naturalne materiały. Wybierz model z drewnianymi nogami i tapicerowaną siedziskiem w neutralnym odcieniu, aby pasował do różnych aranżacji salonu.
 • Fotel bujany z metalowymi akcentami: może dodać salonowi industrialnego charakteru. Wybierz model z wytrzymałym stelażem z metalu i tapicerowanym siedziskiem w wyrazistym kolorze lub wzorze.
 • Fotel bujany w minimalistycznym stylu:  charakteryzuje się czystymi liniami i prostą formą. Wybierz model z gładkimi powierzchniami i neutralną kolorystyką, aby wprowadzić do salonu subtelny, nowoczesny akcent.
 • Fotel bujany w stylu retro: doda salonowi charakteru i uroku lat 60. lub 70. Wybierz model z zaokrąglonymi kształtami, a także tapicerowanym siedziskiem i oparciem w wyrazistym kolorze lub wzorze.
 • Fotel bujany z technicznymi innowacjami: niektóre nowoczesne fotele bujane wyposażone są w techniczne innowacje, takie jak wbudowane głośniki Bluetooth czy funkcje masujące.
 • Fotel bujany z dodatkowym podparciem na nogi: jest to świetna opcja dla osób, które lubią rozciągać się i relaksować w salonie.
 • Fotel bujany z regulowanym oparciem: możesz je dostosować do własnych potrzeb. Jest to przydatna funkcja dla osób, które lubią zmieniać pozycję podczas siedzenia.

Fotel bujany – do jakiego wnętrza pasuje?

Wiele z dostępnych foteli bujanych wygląda jak klasyczny fotel, którego sąsiadujące pary nóg zostały połączone płozami. Płozy, bieguny albo bujaki to charakterystyczne elementy fotela bujanego, które umożliwiają kołysanie do przodu i tyłu. W zależności od stylu mogą być mniej lub bardziej zdobne. Do minimalistycznych wnętrz pasują fotele bujane o prostych metalowych płozach.

W aranżacjach skandynawskich dopełnieniem jasnego wnętrza będzie szary fotel bujany uszak. Jego płozy wykonane są z drewna w naturalnym kolorze, nawiązując tym samym do charakterystycznych mebli ze słynnego wzornictwa duńskiego. Komfort i wygoda użytkowania tego mebla, skojarzenie z relaksem i brakiem pośpiechu są zgodne z duńską filozofią hygge.

Fotel bujany wiklinowy, z rattanu. Fotel bujany na balkon

Fotele bujane doskonale sprawdzą się również na zewnątrz budynku – na tarasie, balkonie, w ogrodzie. W przypadku foteli bujanych tapicerowanych wybór powinien skupić się na tkaninach obiciowych odpornych na działanie czynników atmosferycznych. Innym rozwiązaniem jest wybór fotela z naturalnych materiałów (odpowiednio zabezpieczonych przed działaniem wody) – drewna, wikliny, rattanu, technorattanu.

Ile kosztuje fotel bujany?

Ceny foteli bujanych wahają się od trzystu zł do nawet trzech tysięcy zł. Średnia cena fotela tapicerowanego to ok. 800 złotych, wiklinowego i drewnianego ok. 1000 zł.

Meble z drewna. Z wizytą w pracowni Swallow’s Tail Furniture