Duński umiar w aranżacji – projekt jasnego i przytulnego mieszkania

2018-03-30 15:44 Zofia Malicka

Styl panujący w mieszkaniu? Właściciele opisują go w dwóch słowach: duński umiar. Starannie dobierają elementy wyposażenia – ponad ilość cenią sobie jakość, oryginalność i funkcjonalność. Wszystko jest tu przemyślane, ma swoje miejsce. Dlatego tak dobrze im się mieszka.

Anna i Dominik dokładnie wiedzieli, jak ma wyglądać ich mieszkanie. Miało być stylowe i eleganckie, ale jednocześnie minimalistyczne, bez nadmiaru rzeczy. Gdy czekali na odbiór kluczy do swojego M, znajdującego się w nowym budynku stylizowanym na kamienicę, trafili do jednej z białostockich kawiarni. – Spodobały nam się niektóre elementy wystroju, dopytaliśmy, kto jest autorem projektu i tak znaleźliśmy architektkę Joannę Karwowską – opowiada Anna. – Sami nie poradzilibyśmy sobie z przestawianiem ścian i skomplikowanymi sprawami technicznymi.

Zmiany w mieszkaniu – nowy rozkład pomieszczeń

Zmiany rozkładu pomieszczeń były duże. Mieszkanie ma powierzchnię 73 m2, na których deweloper zaplanował trzy pokoje i salon z aneksem kuchennym. – Zdecydowaliśmy się na oddzielną, schowaną kuchnię (kosztem jednego pokoju), ponieważ nie chcieliśmy cały czas patrzeć na garnki i inne sprzęty – mówi właścicielka. – Ponadto trochę zmniejszyliśmy łazienkę, żeby zrobić miejsce na garderobę.

Wokół salonu

Centralnym punktem mieszkania jest salon, z którego wchodzi się do kuchni (dostępnej również z holu), sypialni, gabinetu i łazienki. Podłoga w całym mieszkaniu jest pokryta dębowym parkietem ułożonym we francuską jodełkę, bez progów i podziałów między pomieszczeniami. Właściciele postawili na białe ściany, oryginalne drewniane meble z aukcji internetowych, mosiądz i miedź. Zgodnie z założeniami udało im się uniknąć zbędnych ozdób, ukryć wszelkie głośniki i sprzęty. Anna mówi, że nic by w swoim mieszkaniu nie zmieniła, najbardziej lubi salon, w którym wspaniale się wypoczywa.

..  Salon – inspiracje – GALERIE ZDJĘĆ >>>

Inspiracja: projekt wąskiej kuchni

Kuchnia oddzielona od pokoju niewielką ścianą jest wąska, ale bardzo praktyczna. Po obu stronach wnętrza architektka zaprojektowała zabudowę, która zapewnia odpowiednią ilość przestrzeni do przechowywania i gotowania. W końcu nawet w małej kuchni warto wygospodarować miejsce do codziennego spożywania posiłków lub picia porannej kawy. Tutaj wystarczyło pod oknem ustawić nieduży stół i dwa krzesła (atutem jest cudowny widok na zieleń). Właściciele korzystają z kącika jadalnianego na co dzień. Natomiast w większym gronie zasiadają do stołu w salonie.

..  Wąska kuchnia w stylu retro – jak ją urządzić? >>>

Wnętrza w stylu skandynawskim: GALERIE ZDJĘĆ