Czarny kolor ścian: obalamy mity! Jak eksponować czarną ścianę we wnętrzu?

2015-05-14 19:27 Agnieszka Zawadzka

Czarny kolor ścian jest intensywny, zdecydowany i wymagający. Czarna ściana przykuwa uwagę, a w zależności od efektu jej wykończenia może przybliżyć dużą przestrzeń, bądź dodać głębi wnętrzu o mniejszych gabarytach. Jak operować czarnym kolorem ścian we wnętrzu?

Czarna ściana w aranżacji wnętrz to motyw już znany, ale co raz chętniej powielany w naszych wnętrzach. Co ciekawe czarny kolor ścian stopniowo eksploruje coraz większe połacie w naszych wnętrzach. I tak począwszy od wąskiego czarnego pasa ściany w kuchni czy w przedpokoju, czerń obecnie rozpościera się na największej ścianie salonu czy jako czarna opaska na 1/3 wysokości ścian w pokoju dziecka! Czy, idąc tym tropem, trend na czarne ściany osiągnie wersję total i wkroczy na wszystkie ściany wnętrz na raz?

Kolory ścian: czarne ścian wykończenie

Czerń czerni nie równa, o czym łatwo się przekonać porównując wnętrza z czarną ścianą wykończone różnymi technikami. Czarna ściana o satynowym lub wręcz połyskującym wykończeniu optycznie przybliża, a więc dominuje w przestrzeni powodując jej optyczne zmniejszenie. Tak wykończone ściany (np. farbą magnetyczną) lepiej więc stosować fragmentarycznie, nie absorbując pełnej ściany czy większej powierzchni mebli. Czarne ściany o matowym, lekko „przetartym” wykończeniu, potrafią wydobyć niesamowitą głębię z całości aranżacji. W bezpośrednim towarzystwie fornirowanych orzechem antyków oraz złoconych bądź miedzianych elementów dekoracyjnych, czarna ściana dodaje elegancji i nuty wyrafinowania. Efekty „zacierania” czernią ścian, o lekko roboczym charakterze, doskonale odnajdują się w klimatach loftów i wysokich, otwartych wnętrz z antresolą.

 

Kolory ścian: czarna ściana z funkcją

Przygoda z czarnymi ścianami w naszych wnętrzach zaczęła się od czarnej ściany z funkcją. Możliwość bezkarnego pisania i rysowania kredą po ścianie, sprawiała radość nie tylko najmłodszym. Gdy z kolei pojawiły się farby magnetyczne – kompilacji różnych zastosowań stało się bez liku. Czarna farba z funkcją zagościła w naszych kuchniach (jako tablica na przepisy i listy zakupów), w przedpokojach (jako tablica ogłoszeń domowników) i w pokojach dzieci – z oczywistych względów. Początkowo stosowana ostrożnie, na ściśle wygospodarowanej wąskiej przestrzeni ściany, z czasem pojawiać się zaczęła na frontach mebli i drzwi. Ze zdziwieniem przyjmowaliśmy, że ponadczasowa czerń pasuje do różnych wnętrz, a jej matowe wykończenie dodaje wnętrzu głębi i podkreśla pozostałe kolory aranżacji.

Kolory ścian: węglowe antracyty

Skąd się wzięła czerń na naszych ścianach? Czarne ściany wkroczyły do naszych wnętrz jako jedna z konsekwencji długofalowej mody na szarości. Miłościwie nam panujące we wnętrzach kolory - od gołębich i jasnoszarych (popularyzowanych dodatkowo przez miłośników stylu skandynawskiego), przechodziły stopniowo w odcienie ciemniejsze: od popielatych, przez ciemnoszare po węglowo antracytowe. Różne nasycenie koloru antracytowego na ścianie wciąż jest zresztą niezwykle popularną i modną dekoracją ścian. Do tego dochodzą też różne formy wykończenia tego koloru na ścianie, które mają niebagatelny wpływ na odbiór ciemnej barwy we wnętrzu (efekt matowy, satynowy, o strukturze betonu czy np. zamierzenie-niechlujnie zaciągniętej zaprawy).

Kolory ścian: czarna ściana w pokoju dziecka

Czarny kolor ścian to ostatnia propozycja z palety barw, jaką do niedawna mogliśmy wyobrażać sobie jako kolor ścian do pokoju dziecka. O dziwo nie tylko popularyzacja czarnych farb z funkcją, np. tablicy magnetycznej czy kredowej, wpłynęła na popularyzację koloru czarnego w wystroju wnętrz pokoi dziecięcych. Istnieje jeszcze inny czynnik – stricte naukowy. Badania amerykańskich naukowców dowiodły, że jednym z pierwszych kolorów, jakie dostrzega i rozpoznaje niemowlak, jest właśnie kolor czarny. Czarny, kontrastujący element w wyposażeniu czy jako kolor ścian w pokoju dziecka stymuluje więc jego rozwój, wzbudzając ciekawość, ucząc i intrygując.