Palmy wielkanocne ręcznie robione. Jak zrobić palmę wielkanocną z bukszpanu, z bibuły? DIY

2024-03-26 10:03

Jak zrobić palmę wielkanocną samodzielnie? Zaopatrz się w żywe kwiaty, gałązki bazi, bibułę i przygotuj własnoręcznie palmę wielkanocną. Jeśli nie masz pomysłu na ozdobę palmy, przygotowaliśmy kilka inspiracji i wskazówek. Zatem do dzieła!

Spis treści

 1. Palmy wielkanocne - rodzaje
 2. Jak zrobić palmę wielkanocną z bibuły?
 3. Jak zrobić palmę wielkanocną z bukszpanu? Instrukcja krok po kroku

Palma wielkanocna to jeden z najważniejszych symboli świąt Wielkanocy. Święcimy ją w kościołach podczas Niedzieli Palmowej, a następnie może ona odgrywać rolę wielkanocnej dekoracji. Tradycyjną palmę wielkanocną możemy kupić lub wykonać samodzielnie. Jak zrobić palmę wielkanocną samemu? By zrobić palmę wielkanocną, warto użyć nie tylko kolorowych, efektownych ozdób, ale również żywych roślin, m.in.: bukszpan, żywotnik czy gałązki bazi. 

Palmy wielkanocne - rodzaje

 • Palma wielkanocna kurpiowska - tradycyjna palemka wielkanocna. Według tradycji oplata się ją widłakiem, który współcześnie jest już pod ochroną. Roślinę tę możemy zastąpić wrzosem, borówką i ozdobić kwiatami zrobionymi z bibuły.
 • Palma wielkanocna wileńska - najpopularniejszy rodzaj palmy, którą możemy zobaczyć w polskich domach. Charakteryzuje się niewielkimi rozmiarami, dzięki czemu może pełnić również funkcję dekoracyjną. Palma wileńska najczęściej powstaje z suszonych kwiatów, mchów i ozdobnych traw.
 • Palma wielkanocna góralska - tradycyjna palma góralska zakończona jest czubkiem z bazi ozdobionych często kolorową bibułą lub wstążkami. Środkową część palmy wykonujemy najczęściej z gałązek wierzbowych lub leszczynowych.

Od czego zależy rozmiar palmy wielkanocnej - i czy faktycznie ma on znaczenie? Zapytany o to Aleksander Robotycki z Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie, powiedział, że według ludowych wierzeń, im palma jest dłuższa, tym lepiej wróży gospodarzowi domu.

Sprawdź też:

Palmka wielkanocna – skąd ta tradycja?
Palma wielkanocna

Autor: Marcin Czechowicz

Palma wielkanocna to nieodłączny element Niedzieli Palmowej, czyli tej przypadającej na tydzień przed wielkanocną. Widać tu zresztą zbieżność w nazewnictwie. Tradycja nawiązuje do triumfalnego wjazdu Chrystusa do Jerozolimy, kiedy to witano go m.in. gałązkami palmowymi.

Zwyczaj przygotowywania palmy wielkanocnej narodził się już w IV wieku we wschodnim chrześcijaństwie. Z czasem trafił też na Zachód – od XI wieku znajduje się w liturgii kościelnej. Wtedy też upowszechnił się w Polsce. Można powiedzieć, że palma towarzyszy polskim katolikom niemalże od początku państwowości. W Wielką Sobotę palemki wielkanocne są palone, a popiół z nich wykorzystywany jest w Popielec w kolejnym roku.

Zależnie od regionu w Polsce palemki wielkanocne wyglądają inaczej. Widać w nich zawsze wyraźne wpływy lokalnej sztuki ludowej. Palmę wielkanocną można oczywiście kupić gotową, warto jednak zrobić ją samodzielnie, żeby była w pełni indywidualna, a przez to wyjątkowa!

Jak zrobić palmę wielkanocną z bibuły?

Do wykonania palmy wielkanocnej z bibuły (palma kurpiowska) potrzebne nam będą patyk o długości ok. 20-30 cm, bukszpan, drut, nici, zszywacz, klej, kolorowe kartki papieru lub bibuły o wymiarach 9x7 cm.

Pierwszym krokiem będzie umieszczenie bukszpanów na końcu patyka i przymocowanie ich za pomocą drutu lub nici, jeśli palemkę wielkanocną wykonują dzieci.

Następnie z wyciętych z papieru prostokątów zwijamy tzw. dzwoneczki. Do wykonania małej palemki na Wielkanoc potrzebne nam będzie minimum 20 dzwoneczków, po cztery w jednej warstwie. Kolory wybieramy dowolnie. Dzwoneczki przymocowujemy do palmy wielkanocnej za pomocą kleju lub drutu. Dół palmy możemy ozdobić kolorową wstążeczką.

Jak zrobić palmę wielkanocną z bukszpanu? Instrukcja krok po kroku

Do wykonania palmy wielkanocnej z bukszpanu potrzebne będą:

 • prostokątny kawałek tektury,
 • suszone liście,
 • wstążki,
 • gałązki bukszpanu,
 • narcyzy,
 • gałązki wierzby,
 • kolorowe piórka,
 • zaostrzone końce patyków,
 • sztywne metalowe druty,
 • cienki miękki drucik,
 • zszywacz,
 • nożyczki,
 • klej. 

KROK 1: Z tektury uformuj rożek i zepnij go zszywaczem. Przytnij tekturę, aby uzyskać kształt lejka. Włóż drut do lejka i przymocuj go klejem, odczekaj kilka minut, aż drut zastygnie.

KROK 2: Dołóż jeszcze trzy druty, aby konstrukcja palmy lejka była stabilna. Gdy klej wyschnie, obetnij końce drutów, tak by wszystkie miały podobną długość. Za pomocą kleju przymocuj do lejka suszone liście. Dzięki temu palma wielkanocna będzie kolorowa.

KROK 3: Naklej je tak, aby zachodziły na siebie. Nie zapomnij wykleić nimi także wnętrza lejka. Na wierzch naklej ozdobne, kolorowe piórka – dekoracja wielkanocna powinna być barwna i ozdobna. Zostaw konstrukcję na kilka minut, aby klej wysechł.

KROK 4: Gałązki bukszpanu przytnij tak, aby uzyskać proste, nierozwidlone, krótkie gałązki. Następnie przymocuj je za pomocą cienkiego drucika do grubszego drutu. Potem uformuj z niego wianek, który ozdobi dekorację wielkanocną.

KROK 5: Cebulki narcyzów nabij na zaostrzone kijki. Przez środek tekturowego lejka przełóż kilka gałązek wierzby. Za pomocą wstążek przymocuj do wierzby wcześniej przygotowany wianek i dołóż narcyzy. Końce gałązek obwiąż ściśle wstążką i palma wielkanocna gotowa!

Szary stół wielkanocny: stonowany i pełen klasy. Inspiracje

Palma wielkanocna - zrób to sam!
Więcej z działu - WIELKANOC

Materiał sponsorowany

Materiał sponsorowany